Školská taška ako vianočný darček

Školská taška ako vianočný darček
7.12.2017 v kategórii Infošky, autor Eliška Fričovská, foto: istockphoto.com

Mnohí rodičia budúcich prváčikov riešia kúpu školskej tašky už pod vianočný stromček. Čo zvážiť pri zakúpení tej najdôležitejšej školskej „parťáčky“?

Čo by ste mali vedieť pri výbere školskej tašky?

 • Chrbtová časť má byť dostatočne spevnená, mäkká a netlačiť. Ideálne sú tašky ergonomicky tvarované, vyrobené z priedušného a nepremokavého materiálu.
 • Popruhy by mali byť dostatočne dlhé – nie menej ako 70 cm, široké – ideálne 4 cm, vystužené, z mäkkého materiálu a jednoducho nastaviteľné.
 • Dno tašky by malo byť pevné a stabilné.
 • Pozor na váhu tašky bez zaťaženia (teda bez učebníc)! Mala by byť maximálne odľahčená, aby príliš nezaťažovala chrbticu. Aktovka pre žiaka prvého stupňa by mala mať hmotnosť do 1,2 kg, u žiakov druhého stupňa by taška nemala byť ťažšia ako 1,4 kg. Keď do nej dáte zošity, učebnice a desiatu, nemala by hmotnosť plnej aktovky presiahnuť 2,5 až 3 kg! Váha aktovky by dieťa nemala nútiť do záklonu alebo predklonu.

Správnu hmotnosť aktovky môžete zistiť aj podľa váhy dieťaťa: celková hmotnosť plnej aktovky by nemala podľa odborníkov prekročiť hranicu približne 10 percent hmotnosti dieťaťa.

Pri prekračovaní tohto limitu môže dochádzať k deformáciám chrbtice či zlému formovaniu chodidiel. Veľká hmotnosť aktoviek taktiež obmedzuje pohyblivosť dieťaťa, čo by najmä počas cesty do školy mohlo viesť k neželaným úrazom.

 • Musí byť dostatočne priestranná, s deliacimi priehradkami pre jednoduchý prehľad. Tašku, ktorá má len jednu – spoločnú priehradku, nekupujte, dieťa sa v nej nebude dobre orientovať (a koniec-koncov ani vy). Vrecko na desiatu i na fľašu s pitím by malo byť samostatné.
 • Reflexné prvky a odrazové sklíčka by mali byť súčasťou každej tašky, ak nie sú,  je nutné ich dokúpiť a na tašku pripevniť, alebo takú tašku radšej ani nekupovať! Reflexné prvky sú dôležité napr. v hmle, šere a podobne. V tejto súvislosti sú však dôležité aj farby na taške, tzv. signálne farby, ktorými by dobrá taška mala byť vybavená asi na 15 – 25 percentách plochy. Medzi tieto farby patrí zelená, oranžova, žltá či ružová.
 • Pútko na nosenie by malo byť spevnené na ľahšie prenesenie.
 • Všetky školské tašky by mali byť vyrobené v súlade s normou STN 79 6506.

Tip MAMA a ja

Cenovo i esteticky výhodné sú rôzne sety. Ponúkajú sa v rôznych variantoch – taška a peračník. Niektoré značky pridávajú dokonca vrecko na papučky či telocvik, dosky na zošity, ba dokonca aj športovú tašku.

Pri výbere školskej tašky by ste mali toto zvážiť

 • Výšku, hmotnosť a celkovú „konštrukciu“ tela vášho dieťaťa. Ak je postavou skôr drobček, vyberajte menšie tašky a určite voľte takú, ktorá je vhodná od 1. ročníka – býva menšia a prispôsobená požiadavkám čerstvých prvostupniarov.
 • Vkus dieťaťa – nemusí to byť hneď taška s hrdinami najnovších kino rozprávok, keďže renomované firmy ich nie vždy ponúkajú, ale aj z ich dizajnu sa snažte vybrať ten, ktorý by sa dieťaťu mohol páčiť. Napríklad, ak má rado autá, technické záležitosti a podobne, pokojne siahnite po takomto vyobrazení a nie po abstraktných vzoroch. Poprípade dajte dieťaťu vybrať.
 • Nie je zlé, ak máte možnosť tašku si vyskúšať, uvidíte, ako sedí na chrbátiku, aká je veľká, či sa s ňou dieťaťu dobre manipuluje (mala by sa ľahko dávať na chrbát i z neho). Je dobré vyskúšať si tašku aj v bunde.
 • Aktovku nastavte s dieťaťom a vysvetlite mu, ako by mala byť na chrbte správne uložená. Musí zostať v kontakte s celou chrbticou. Nesmie byť  položená vysoko pri krku a tým pádom kopírovať len hornú, hrudnú chrbticu, čo spôsobí, že dieťa chodí zhrbené. Naopak, ak je taška príliš nízko, dotýka sa iba oblasti pod lopatkami, chrbticu preťažuje.
 • Kvalitná taška má menovku, ale pozor, skrytú vo vnútri!

Tip MAMA a ja

Naučte svojho školáka, že taška sa má nosiť na oboch pleciach. Dlhodobé nerovnomerné zaťaženie môže spôsobiť vážne problémy s chrbticou.