Školáci tento rok vyzbierali viac ako 7 ton elektroodpadu
Častokrát školáci udivene zisťujú, koľko zbytočností nakupujú, v odpade nachádzajú plne funkčné spotrebiče, učia sa, aké to má strašné dopady na našu planétu. Tieto malé deti môžu meniť myslenie svojich rodičov.
Téma elektroodpadu školákov zaujíma a akonáhle sa o jeho pozadí dozvedia viac, sú šokovaní. Tento druh odpadu totiž nielenže je toxický, ale získavanie mnohých súčiastok do elektrických zariadení a spotrebičov je často sprevádzané neetickým správaním, devastovaním krajiny a ničením ľudských životov, vrátane detských.
ElektroodpadDopad
Tento školský rok sa do projektu ElektroodpadDopad zapojilo 65 škôl, ktoré tému dokázali učiť v rámci 33 predmetov. Počas celého školského roka prebiehala intenzívna výučba aj rovesnícke vzdelávanie, ktoré na jar zavŕšili akčné dni v 20 slovenských mestách a obciach. V rámci nich samotné deti vzdelávali takmer 4500 svojich rovesníkov a dospelých.
„Spätná väzba od kolegov, ale aj od žiakov bola veľmi pozitívna. Veľmi sa im páčila myšlienka rovesníckeho vzdelávania a aj keď na začiatku boli dievčatá nesmelé, po pár vzdelávaniach sa všetko zmenilo a išlo im to perfektne,“ uviedla učiteľka Dominika Molnárová zo ZŠ Zlatá v Rožňave.
V rámci projektu ElektroodpadDopad, ktorý realizuje CEEV Živica s podporou spoločnosti SEWA a.s., sa za 6 rokov jeho existencie podarilo v tomto smere vzdelať desiatky tisícov detí, pedagógov aj rodičov. A keďže projekt nie je len o teórii, školy spolu vyzbierali tony elektroodpadu. Mnohé školy zrevidovali aj vlastné zariadenia.
Školáci tento rok vyzbierali viac ako 7 ton elektroodpadu
„Žiaci s pánom školníkom preskúmali zákutia pivničných priestorov, spísali a zhromaždili elektroodpad na jedno miesto a firma SEWA si odpad prišla odviezť. Našli sa zaujímavé historické kúsky, ktoré sa zdali funkčné, a tak sa žiaci rozhodli si ich nechať (gramofón, vytáčací telefón, dataprojektor). Skúmať pivnicu ich veľmi bavilo, malo to nádych tajomna, konečne tam mohli ísť,“ vysvetlila učiteľka Alexandra Ruttkayová zo ZŠ Železničná v Bratislave.
„V škole prebehol audit. Začali sme v našej dielni, pokračovali v prírodopisnom kabinete a postupne sme prešli celú školu. Podarilo sa nám “upratať” všetky zákutia našej školy. Žiaci sa postupne učili, čo všetko do elektroodpadu patrí a ako sa má s týmto odpadom zaobchádzať. V škole sa nachádzalo množstvo elektroniky, ktorá nebola funkčná, prípadne sa už roky nepoužívala a my sme ju mohli takto bezpečne odstrániť,“ dodala učiteľka Diana Mudráková zo ZŠ Plavé Vozokany.
Tisíce detí si v rámci vyučovania pozreli aj šokujúci film Vitajte v Sodome o obrovskej skládke elektroodpadu z Európy v Afrike, robili si vlastné aktivity, nakrúcali videá, šírili ich prostredníctvom sociálnych sietí aj klasických médií.
„Projekt je obľúbený práve preto, že sa deti učia vlastnými aktivitami. Častokrát udivene zisťujú, koľko zbytočností nakupujú, v odpade nachádzajú plne funkčné spotrebiče, učia sa, aké to má strašné dopady na našu planétu. Na akčných dňoch sme videli, ako dokážu malé deti meniť myslenie svojich rodičov a tak verím, že nám vyrastá generácia, ktorá bude mať k téme šetrenia zdrojov a ochrany planéty celkom iný prístup,“ uzavrela manažérka projektu ElektroodpadDopad Lesanka Blažencová.
CEEV Živica bude spolu s partnerom projektu - spoločnosťou SEWA otvárať nový ročník projektu ElektroodpadDopad7 pre základné a stredné školy na prelome augusta a septembra. Viac informácií a nové edukačné materiály k téme nájdete na www.elektroodpad.zivica.sk.