Recept na dostatok energie na starostlivosť o vaše dieťatko po celý deň

Nidū | 17. november 2023
Recept na dostatok energie na starostlivosť o vaše dieťatko po celý deň
foto: Nidū

Rodičia všetkých detí, nielen tých „špeciálnych" vedia, ako deti citlivo reagujú na všetky zmeny, ktoré sa dejú okolo nich. Pre nás často banality, ako drobné rozpory doma so súrodencami, alebo v škôlke s kamarátmi o hračku, či to, že kamarát nakreslil obrázok krajšie ako ja. Tisíce drobností, ktoré si my ani neuvedomíme, ale pre naše deti môžu znamenať koniec sveta a sú z toho smutné a často v strese.

Najčastejšou reakciou, keď sa dieťa cíti v nepohode, je porucha spánku. Spánok je prerušovaný, nepokojný, dieťa sa budí niekoľkokrát za noc a v konečnom dôsledku je na druhý deň ešte viac vyčerpané a podráždené a rodič je na tom veľmi podobne.

Nám mamičkám dochádza trpezlivosť, sme podráždené, zo stresu nám odchádza mlieko, čo nás dostáva do ešte väčšieho stresu a odnesú si to naši vyčerpaní manželia a blízki. Začína sa kolotoč. „Naše deti potrebujú cítiť, že sme tu pre nich bez výhrad a vždy." A to dokážeme len vtedy, keď sme oddýchnutí.

Chceli by sme vám priblížiť príbeh Ferka Farkaša, otca malého Maxa, ktorému diagnostikovali poruchu autistického spektra. Jedným z najväčších problémov u Maxa bol krátky, nepokojný a prerušovaný spánok, čo ovplyvňovalo celú rodinu a chod celej domácnosti. Únava, stres a nezhody boli na dennom poriadku.  Časom si všimli, že malý Max vyhľadáva pôsobenie tlaku, záťaže. Či už pri hrách, alebo pri zaspávaní.  Prikrýval sa veľkým množstvom perín a vankúšov, skrýval sa za gaučom, skriňami. Toto bol signál, že určité pôsobenie tlaku Maxovi vyhovuje a upokojuje ho. Ferko s manželkou začali študovať danú problematiku a hľadať riešenia v rôznych zdrojoch po celom svete.

Všetko sa zmenilo v momente, keď sa dozvedeli o metóde pôsobenia rovnomerného hĺbkového tlaku, ktorá sa na celom svete využívaná u širokej verejnosti, u nás na Slovensku je zatiaľ iba v plienkach.

Čo to je a ako vlastne hĺbková stimulácia tlakom (Deep pressure stimulation) funguje?  

Je známe, že už bábätká v maternici  „stláčané"  tlakom stien maternice, okolitých orgánov a tkanív sa cítia bezpečne a preto aj po narodení veľmi veľa bábätiek dobre reaguje na tzv. zavinovačky, kde sú tesne zavinuté a pociťujú podobný tlak ako v maminkinom brušku. To je moment, kedy sa dokážu uvoľniť, lepšie spať a byť spokojnejšie. Tento náš „bezpečný vzorec" pretrváva až do dospelosti. Neskôr si ho doprajeme v podobe objatí s milovanými, ktoré automaticky vyhľadávame, keď potrebuje cítiť podporu a bezpečie. To je zároveň aj základný princíp pôsobenia záťažovej prikrývky.  

Zjednodušene vysvetlené, reakcie nášho tela ovplyvňuje autonómny nervový systém, ktorý má dve zložky, parasympatikus a sympatikus. 

  • Sympatikus je zložka, ktorá sa aktivuje pri strese, telo sa pripravuje na útek a boj, čo spôsobí vylučovanie stresových hormónov ako kortizol, adrenalín. Zrýchľuje sa dych, zvyšuje tepová frekvencia, krvný tlak a zvyšuje sa svalový tonus. 
  • Parasympatikus je zložka, ktorá sa aktivuje v kľude. Uvoľňujú sa hormóny šťastia dopamín a serotonín, následne melatonín. Upokojuje sa dych, znižuje sa tepová frekvencia, krvný tlak a znižuje sa svalové napätie.

    Aby telo fungovalo správne mali by byť tieto dva systémy v rovnováhe. V dnešnom stresovom období u veľkej väčšiny z nás, či už dospelých alebo detí, prevažuje pôsobenie sympatiku. A práve pôsobením hĺbkovej stimulácie pomocou záťažovej prikrývky dochádza v tele k reťazovej reakcii a následnej aktivácii parasympatiku a na základe toho sa dokáže telo uvoľniť a lepšie sa zregenerovať. Vzhľadom na to, že tieto dva systémy pracujú a reagujú veľmi promptne, už v priebehu niekoľkých sekúnd, minút, dochádza k upokojeniu a rýchlemu odpočinku stačí aj prikrytie na krátky čas cez deň.

Slúžia na to rôzne záťažové pomôcky, ktoré aj krátkodobým pôsobením dokážu dieťa upokojiť a znížiť u týchto „špeciálnych" detí počet záchvatov (meltdown), zlepšia ich schopnosť sústredenia sa. Jednou z nich je aj záťažová prikrývka, ktorej výhodou je, že pôsobením tlaku počas celej noci, dochádza k zlepšeniu spánku a celkovej regenerácie tela a mysle a tým sa zvýši celková kvalita života. Dnes sú už k dispozícii aj rôzne klinické štúdie, ktoré dokazujú pozitívny účinok pôsobenia záťažových pomôcok v rôznych medicínskych oboroch (psychológia, psychiatria, onkológia, stomatológia). Niektoré z nich sú dostupné aj na našej webovej stránke www.nidu.sk.

Nidū prikrývky

Ferko pre svojho syna potreboval terapeutickú pomôcku, nielen peknú prikrývku. Chcel vyriešiť problémy, ktorým Max čelil (úzkosť, nespavosť, nesústredenosť, podráždenie, únava, vyčerpanie a rôzne ataky). Nehľadal produkt, ale riešenie. A preto sa pustil so svojou manželkou do tvorenia prototypu pre svojho syna Maxa. Ušili ich niekoľko doma vo svojej obývačke. Rozhodujúcim faktorom bolo vytvoriť pomocou pôsobenia prikrývky tzv. efekt presýpacích hodín, neustály pohyb drobných guľôčok po tele a tým podporiť správnu stimuláciu. Dosiahli to rozmiestnením presného počtu mikroguľôčok do malých komôrok. Po úspešnom otestovaní Nidū prikrývky synom Maxom, dali vytvorené prikrývky otestovať aj druhým rodičov, ktorí čelili rovnakým dennodenným výzvam. Na základe nadšených spätných väzieb od rodičov, začali hľadať slovenského výrobcu, ktorý by spĺňal všetky požiadavky na výrobu. 

„Sme hrdí, že sa nám podarilo nadviazať spoluprácu so slovenským dodávateľom, s ktorým sme spoločne vyvinuli unikátnu techniku šitia," dodáva Ferko.

Vytvorenie dokonalej prikrývky pre Maxa bol len začiatok cesty, ktorú si Ferko vymyslel. Nidū® v spolupráci so špecialistami vo viacerých oboroch (psycho, fyzio terapeuti, špeciálni pedagógovia) vyvinuli jedinečný systém Poradcu s výberom hmotnosti. Pri výbere správnej hmotnosti záťažovej prikrývky, je veľmi dôležitá jedinečnosť každého z nás a nedá sa vychádzať len z jedného údaju. Okrem hmotnosti jedinca je dôležitým aspektom pri výbere podnet tlaku a dotyku. 

Poradca je najúčinnejšia pomôcka pri výbere záťažovej prikrývky. Dotazník, ktorý je k dispozícii online na našej stránke. Je vytvorený tak, aby zodpovedaním presne mierených otázok, vedel vyhodnotiť telesný aj duševný status zákazníka. Výsledok dostanete okamžite. Takto Vám pomôžeme získať individualizovanú záťažovú prikrývku. Ako jediní sa preto môžeme pochváliť titulom – funkčná, záťažová prikrývka, navrhnutá a vyrobená na Slovensku. 

Naše deti potrebujú cítiť lásku a bezpečie

A práve v tomto vám vieme s Nidū® pomôcť. Je primárne vyvinutá pre deti so špeciálnymi potrebami, ale táto antialergická prikrývka je rovnako účinná pre všetkých. Pre všetky detičky (od 3 rokov alebo 20 kg hmotnosti), ich rodičov, športovcov, vystresovaných a unavených ľudí bojujúcich s dnešnou hektickou dobou. Nidū® prikrývky ponúkajú najbezpečnejšiu, nemedikamentóznu formu terapie pre ľudí s úzkosťami, panickými atakmi, poruchou senzorického spracovania, poruchou autistického spektra. Správne vybratá a používaná záťažová prikrývka prináša lepší pokojnejší spánok, rýchlejšiu regeneráciu a tým celkové zlepšenie kvality života. 

Vyskúšajte a posúďte sami. Z hodnoty nákupu vašej prikrývky Nidū® podporíme 1 % občianske združenie Ferka Farkaša SpoZa-KapCsoda zamerané na podporu vývoja detí s poruchami autistického spektra.  Chceme vybudovať na Slovensku silnú globálnu značku, ktorá bude prinášať úľavu a pokoj do čoraz dynamickejšieho a stresu plného života širokej škále ľudí.

Ak sme vás zaujali témou a našim príbehom, budeme radi ak si viac informácii nájdete na našom webe www.nidu.sk, alebo nás budete sledovať na sociálnych sieťach.

Ďakujeme  za Vašu podporu.  
Sme tu pre Vás.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: