Prvá pomoc pri podráždenej pokožke

PR | 7. jún 2022
Svrbenie pokožky

Priveľa slnka, nepríjemné bodnutie hmyzom, žihľavka? V lete je naša pokožka odhalená a tým pádom aj viac vystavená rôznym nepríjemným vplyvom prostredia. Preto je dobre mať poruke prvú pomoc.

Letné nástrahy

  • Uštipnutie bodavým hmyzom je nepríjemné a bolestivé.
    Najčastejším kožným príznakom  po bodnutí je bolesť  v mieste vpichu, začervenanie pokožky, prípadne aj opuch a silné svrbenie. Na boľavý vpich je vhodné priložiť napríklad ľadový či octanový obklad a proti svrbeniu antihistaminikum. Či už v liekovej alebo gélovej forme.
  • Zradné slnko a spálená pokožka.
    Občas sa stane, že pokožku vystavíme silnejšiemu slnečnému žiareniu bez ochrany, alebo neodhadneme pobyt na slnku a doplatíme na to spálenou červenou pokožkou. Jednou z babských rád je použiť chladný biely jogurt alebo smotanu, vhodné je pokožku upokojiť špeciálnymi prípravkami na zmiernenie začervenania a prípadnej alergickej reakcie.
  • Alergická reakcia na vegetáciu.
    Možno sa vám stalo, že ste prišli z prechádzky v lese drobnými pupienkami na koži, začervenanými miestami na pokožke rúk či nôh. Môže za to kontakt so žihľavou alebo inými dráždivými rastlinami v poraste. Najdôležitejšie je takto podráždenú pokožku nedráždiť škriabaním a zmierniť svrbenie. Najmä pri malých deťoch to môže byť problém, ale ak máte v lekárničke antihistaminikum, pokožke sa uľaví. 

V domácej lekárničke (nielen počas leta) nesmie chýbať antihistaminikum 

Antihistaminikum je liek používaný na zníženie alebo odstránenie účinkov vyvolaných alergickou reakciou. Blokuje účinok histamínu v tele, a tak potláča prejavy alergie.

Antihistaminiká sú dostupné v rôznych liekových formách – v tabletách, nosových sprejoch, roztokoch, kvapkách do očí, prípadne vo forme krémov, mastí a gélov.

Pomôže PSILO-BALSAM®?

PSILO-BALSAM® je kožné antihistaminikum (proti alergickým reakciám) a anestetikum dostupný vo forme priezračného chladivého gélu.

Rýchlo zmierni bolesť a svrbenie pri: podráždení pokožky slnkom, uštipnutí hmyzom, alergických a svrbivých prejavoch kože, popáleninách horúcimi predmetmi, ovčích kiahňach, pri žihľavke a iných prejavoch podráždenia pokožky.

Antihistaminový gél má aj lokálne anestetický účinok,  ktorý spôsobuje miestne znecitlivenie kože a prispieva tak k celkovému zmierneniu príznakov. Je vhodný pre deti už od dvoch rokov. 

PSILO-BALSAM

PSILO-BALSAM® je na vonkajšie použitie. Obsahuje difenhydramíniumchlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: