Predčasne narodené dieťa: Kľúčové aspekty v ranej diagnostike
Narodenie dieťatka je pre väčšinu z nás tá najšťastnejšia udalosť v rodinnom živote. Situácia sa však diametrálne líši, ak s dieťatkom nie je všetko v poriadku. Hoci sa pri pôrode môže situácia veľmi rýchlo skomplikovať, nikto si nechce pripustiť, že sa mu môže narodiť dieťatko so zdravotným znevýhodnením.
Je s dieťatkom všetko v poriadku?
Počet predčasne narodených detí stále rastie
V súčasnosti sa počet narodených detí pred 37. týždňom tehotenstva neustále zvyšuje. Najmä vďaka rozvoju medicíny prežíva vysoký počet extrémne nezrelých detí. Avšak mnohé z nich sú ohrozené psychomotorickým oneskorením, v horšom prípade rozvinutím Detskej mozgovej obrny (DMO). V Axis Medical Centre sa vykonáva dôkladná diagnostika, následná terapia i zaškolenie rodičov v zmysle nácviku opatrení a cvikov s ich dieťaťom. Na základe takýchto vedomostí pracujú s dieťaťom cielene, čím sa očakávaný pokrok dieťaťa môže dostaviť skôr.
V ranom veku sa diagnostika zameriava na:
Posúdenie svalového tonusu - napätia:
u predčasne narodených detí môže byť tonus svalov zvýšený (hypertonicita, spasticita), znížený (hypotonicita) alebo variabilný. Posúdenie svalového tonusu je dôležitou súčasťou diagnostického procesu, pretože môže naznačovať možné neurologické problémy. Traduje sa, že u predčasne narodených detí ( v 35 t.t...) ktoré majú nižšie svalové napätie dochádza k predikcii neskorších neurologických deficitov (Prechtl, 2001). Avšak aj svalové napätie podobne ako niektoré reflexné prejavy počas vývinu ovplyvňuje aj proces maturácie.
Vývin základných motorických zručností a koordinácie pohybov:
Sledovanie schopností napríklad ako zdvíhanie hlavy, otáčanie, sedenie, plazenie, lezenie, chôdza a uchopenie predmetov sú kľúčové pre identifikáciu akýchkoľvek oneskorení alebo problémov.
Spontánny pohyb
Funkčným indikátorom dysfunkcie mozgu počas prvých mesiacov predčasne narodeného života dieťaťa predstavuje aj jeho spontánny pohyb. Tieto pohybové vzory (pozorované už endogénne) sa menia a to v závislosti od veku dieťaťa. Pohyb má veľkú amplitúdu, premenlivosť, rýchlosť a jeho začiatok a koniec je pozvoľný. Rotácia v osi končatín dodáva týmto pohybom plynulosť a variabilitu.
Ako príklad by sme uviedli, že dieťa je schopné vykonávať lokálne, disociované (oddelené) pohyby ramien a nôh v 10. až 11. týždni veku. Tieto sa ďalej rozvíjajú v kraniokaudálnom smere. Neskôr sa pridávajú tzv. Fidgety movements. Sú to malé pohyby všetkými smermi so strednou rýchlosťou a variabilnou akceleráciou. Klasifikovať sa dajú na základe ich kvality, či doby ich trvania (vyhasnúť by mali po 6. mesiaci veku dieťaťa). V prípade, že je nervový systém poškodený (hypoxia, leukomalácia....), pohyby dieťaťa sú abnormálne.
Chudobný pohybový repertoár majú mnohé extrémne predčasne narodené deti
Pozorujeme napr., tremor, zanikne rotačný komponent, začiatok a koniec pohybov môže byť prudký, stráca sa ich komplexnosť a variabilita, znižuje sa ich kvalita. Sekvencia pohybov je monotónna a pohyb rozdielnych častí tela nie je komplexný. Všímame si tiež či sú pohyby rigidné, neplynulé. V prípade, že sa všetky svaly trupu pri pohybe kontrahujú a relaxujú skoro súčasne, tak dieťa môže byť ohrozené rozvinutím sa spastickej detskej mozkovej obrny.
To spôsobuje nedostatočnú posturálnu kontrolu, ktorá následne ovplyvní aj kvalitu hybnosti.
- Hodnotenie reflexov: ich výskyt do určitého veku či ich pretrvávanie po období, kedy by mali vyhasnúť sú dôležité ukazovatele prípadných abnormalít, ktoré môžu naznačovať neurologické problémy.
- Sledovanie posturálnej kontroly: schopnosť udržiavať stabilitu a rovnováhu tela v rôznych polohách.
- Z klinicko-logopedického hľadiska sa v prvom pol roku života zameriavame najmä na vyšetrenie príjmu potravy, neskôr na oromotoriku a vývin reči.
Kombinácia vývinovej rehabilitácie a klinicko-logopedickej starostlivosti prispieva k rýchlejšiemu progresu v celej motorickej i kognitívnej oblasti dieťaťa.
Na základe dôkladnej diagnostiky sa nastolí individualizovaná terapia
Raná - skorá, neurovývojová starostlivosť zohráva významnú, priam nezastupiteľnú úlohu v pomoci optimálneho psychomotorického rozvoja dieťaťa. Jej efektivita je priamo úmerná frekvencii odborných intervencií a ich precvičovaniu v domácom prostredí.
Rehabilitačné centrum AXIS
Prihláste sa!
Šancu má osem záujemcov – detí vo veku od 4 týždňov do 18 mesiacov, ktorým uhradíme 5-dňovú rehabilitáciu v rehabilitačnom centre AXIS Medical. Členovia OZ Malíček majú k dispozícii aj ďalšie benefity.
Podmienky projektu:
- Rizikové dieťa vo veku od 4 týždňov do 18 mesiacov, ktoré neabsolvovalo rehabilitáciu v AXIS Medical.
- Termín rehabilitácie v AXIS: 17. 06. - 21. 06. 2024
- Uzávierka prihlášok: 01. 06. 2024
Svoje prihlášky do projektu posielajte prostredníctvom formuláru TU
Dr. Bohdan Boiko, MBA, Medicínsky riaditeľ AXIS Medical Center, neurológ, FBLR lekár