Plánuje sa veľké zvýšenie rodičovského príspevku! V hre je až 500 eur!

rodičovský príspevok, zvýšenie rodičovského príspevku, materské
10.4.2018 v kategórii Infošky, autor Mgr. Zuzana Paprskárová, foto: istockphoto.com

Vláda uvažuje o zvýšení rodičovského príspevku a už teraz sa hovorí o tom, že nepôjde o malú sumu!

Rodičovský príspevok sa zvyšoval naposledy vlani v máji o sumu 10 eur.  Tentokrát, ako sa vyjadril minister práce Ján Richter, však nemá ísť o žiadne drobné! Mamičky by si mohli  prilepšiť podstatne vyššou čiastkou!

Prechod z materskej dovolenky na rodičovskú dovolenku je v súčasnosti pre mamičky veľkou skúškou a nejednej rodine dá zabrať. Kým výška materskej dávky môže dosahovať až výšku čistého príjmu matky (75 % hrubého príjmu), rodičovský príspevok je poriadny skok dole!

Po 8,5 mesiacoch materskej nastupujú mamičky na rodičovskú dovolenku, kde výška rodičovského príspevku dosahuje sumu 214,70 eur. Poberať ho matka  môže do veku troch rokov dieťaťa.

Novú výšku príspevku zatiaľ Ján Richter neupresnil, no hovorí sa o sume minimálne 280 eur. Šíria sa však informácie, že jeho výška môže dosiahnuť až 500 eur!

Musí to však byť výsledkom dohody koaličných partnerov a zároveň v medziach štátneho rozpočtu" vyjadril sa minister práce.

Naopak, minister financií Peter Kažimír tlačí na to, aby sa skrátila dĺžka rodičovskej dovolenky z troch na dva a pol roka. Richter však chce ísť opačnou cestou. To, či skutočne podstatne prilepší mamičkám na rodičovskej dovolenke, je otázkou času. Bola by to veľká pomoc pre všetky rodiny s malými deťmi!