O zdravie svojho bábätka sa môžete postarať z pohodlia domova

Redakcia | 16. december 2021
O zdravie svojho bábätka sa môžete postarať z pohodlia domova

„Už len pár dní a budem mamou!“ opakovala si Miriam. Niekedy to bolo s radosťou a inokedy s túžbou, aby to už bolo za ňou.

Predsa len, jej bruško prešlo z verzie mini na maxi, nemohla sa spať a jediné, po čom túžila, bolo, aby mala dcérku už pri sebe.

Bábätko je na svete

Bolo to ich prvé bábätko a tak boli s manželom Matúšom dôkladne pripravení. Aj na pôrod, aj na to, čo malo nasledovať po ňom. Keďže predpôrodný kurz zrušili, absolvovali ho aspoň online a bol to pre oboch zážitok. Miriam poctivo cvičila aj doma. Ich skriňa praskala vo švíkoch, naprataná oblečením, plienkami a hračkami pre malú. Darmo, prvé vnúča v rodine je prvé vnúča... Starí rodičia sa tiež nemohli dočkať.

S výberom kočíka, autosedačky a postieľky trochu váhali. Ale nakoniec neodolali a všetko si zadovážili vopred. Veď uznajte sami, v tejto dobe, keď sú obchody raz otvorené a potom zavreté, nie je načo čakať. 

V týchto dňoch je už Miriam doma na materskej. Hoci sa jej z práce neodchádzalo ľahko, bola aj rada, pretože veľké bruško jej dávalo zabrať. A tak nastal čas aj na „papierovačky“ – ako to nazývala. Po večeroch, keď Matúš došiel z práce, začali na internete študovať, čo všetko potrebujú pre bábätko vybaviť. A že toho nie je málo! Ostali prekvapení, koľko toho musia po narodení dcérky vyriešiť a najmä vybehať.

dôvera poistenie

Toto všetko musíte vybaviť po narodení bábätka

Napríklad taká matrika a s ňou súvisiace vybavenie rodného listu. Dcérke musia už pred pôrodom vybrať pediatra, zistiť, či ich dcérku prijme, dohodnúť s ním starostlivosť a jeho meno nahlásiť pred pôrodom v pôrodnici. Malú princeznú treba ďalej prihlásiť na trvalý pobyt, nebude predsa bezdomovec, svoj domov už má dávno prichystaný! Aby mohla Miriam dostávať materské a aby na dcérku dostali dávky, ktoré im patria, treba tiež obehať rôzne úrady. Fúha! Až sa im zatočila hlava z toho, koľko povinností ich čaká. „A to som si myslel, že keď sa malá narodí, budeme spolu doma konečne ako rodina a budem ti pomáhať,“ skonštatoval Matúš. 

„Neblázni,“ kontrovala mu Miriam. „V dnešnej dobe sa predsa veľa vecí musí dať vybaviť online.“ A tak začali pátrať. A zistili, že pár záležitostí po návrate z pôrodnice dokážu zvládnuť aj z pohodlia domova. 

V prehľade toho, čo ich čaká, opomenuli ešte niečo – výber zdravotnej poisťovne. Tá by mala byť na ich zozname po rodnom liste hneď na druhom mieste. Prečo? Pretože zdravie bábätka je prvoradé. 

Na výber zdravotnej poisťovne máte 60 dní

Našťastie, zákon je v tomto voči rodičom ohľaduplný a chráni bábätko. Na výber zdravotnej poisťovne, ktorej zveria starostlivosť o zdravie nového člena rodiny, majú 60 dní od jeho príchodu na svet. 

Miriam s Matúšom chceli získať čo najviac informácií o poistení aj o benefitoch, ktoré im poisťovňa ponúkne. Nechceli však prerušovať šťastné chvíle, ktoré doma trávili po narodení bábätka spolu. Klientskeho poradcu poisťovne si preto pozvali k sebe domov. 

Najprv sa však uistili, že táto návšteva neohrozí zdravie mamičky ani dieťatka. Pracovník zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorý ich navštívi, bude mať so sebou „čerstvý“ negatívny test na covid a respirátor a bude plne zaočkovaný.

Nie je to však jediný možný spôsob.

Online poistenie

Dieťatko môžu novopečení rodičia zdravotne poistiť na pár klikov vyplnením elektronickej prihlášky na internete. Zaberie to zhruba tri minúty a môžu to urobiť v akomkoľvek čase, ktorý im ostane v kolotoči okolo nového človiečika. Hoci aj uprostred noci na smartfóne. 

A je tu aj možnosť poslať vytlačenú prihlášku poštou alebo sa vybrať do kamennej pobočky zdravotnej poisťovne.

Kočík, oblečenie, plienky... toto všetko potrebuje aj vaše bábätko. V prvom rade sa však postarajte o to, aby v prípade zdravotných ťažkostí bolo okamžite a v plnej miere postarané o jeho zdravie. Pretože to je to najdôležitejšie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: