Bábätko je na svete! A teraz - čo skôr?

DÔVERA zdravotná poisťovňa | 2. december 2021
Bábätko je na svete! A teraz - čo skôr?
foto: DÔVERA zdravotná poisťovňa

Príchod dieťatka otočí dennú rutinu rodiny o 180 stupňov. Skôr, ako novopečení rodičia nastúpia do kolotoča nových povinností, čaká ich aj zopár krokov na úrady.

Poradíme vám, ako najjednoduchšie vybaviť tie, na ktoré nesmiete zabudnúť. 

  • Po rodný list na matriku

Narodenie dieťatka oznamuje matrike nemocnica, kde prišlo na svet, originál rodného listu si však treba ísť prevziať osobne. Vaše prvé kroky teda povedú na mestský alebo obecný úrad v mieste narodenia nového člena rodiny. Originál rodného listu sa vydáva bezplatne, mal by ho prevziať jeden z rodičov.

Ak sa dieťatko narodí doma, budete pri vybavovaní rodného listu potrebovať aj vyplnené hlásenie o narodení dieťaťa, ktoré je dostupné na internete.

  • Ohlásenie vzniku poplatkovej povinnosti za odpad

Keď už budete na obecnom úrade alebo magistráte, môžete vybaviť aj túto položku. Na prvý pohľad sa môže zdať, že malé dieťa veľa odpadu nevyprodukuje. Až kým sa vám smetný kôš nezačne plniť použitými plienkami ...

  • Zdravotnú poisťovňu bezpečne aj z domu

Náklady na pôrod a starostlivosť o novorodenca v prvých dňoch života hradí zdravotná poisťovňa mamičky. Do 60 dní od narodenia ho však treba prihlásiť na zdravotné poistenie.

Vybrať si môžete jednu z troch zdravotných poisťovní. Mamičky až v 50 percentách prípadoch volia poisťovňu Dôvera.  Aby to bolo pre vás čo najpohodlnejšie, Dôvera ponúka niekoľko spôsobov podania prihlášky. Môžete to urobiť telefonicky, poštou aj elektronicky. Alebo si môžete priamo k sebe domov zavolať klientskeho poradcu. 

Netreba sa ničoho obávať. Dôvera chráni zdravie mamičky a dieťatka v čase pandémie dvojnásobne. Ak sa rozhodnete pre poistenie u vás doma (alebo kdekoľvek inde), navštívi vás plne zaočkovaný pracovník poisťovne, ktorý sa preukáže „čerstvým“ negatívnym testom na covid-19 nie starším ako 48 hodín. 

Na prihlásenie bábätka do poisťovne potom stačí mať pripravený rodný list dieťaťa a občiansky preukaz rodiča.

  • Na detského lekára myslite dopredu

Aj voľba pediatra je výhradne v kompetencii rodiča. Tento výber by mala mamička urobiť ešte pred narodením dieťaťa, aby vedela meno lekára nahlásiť v pôrodnici. Vybranému lekárovi  treba v priebehu prvých dní po návrate z pôrodnice doručiť prepúšťaciu správu z nemocnice. Niektorí detskí lekári vás však ochotne navštívia aj u vás doma. Zorientovať sa pri výbere pediatra vám pomôže stránka lekar.sk

  • Malé dieťa, veľké výdavky

Ak už doma máte staršie dieťa a spomínate si, ako ste museli v prvých týždňoch jeho života merať s kópiou rodného listu cestu na najbližší úrad práce, máme pre vás dobrú správu: Dnes to už nie je potrebné. 

Bez problémov by mala byť aj žiadosť o materské, ktorú posiela do Sociálnej poisťovne zamestnávateľ.

Ďalšia dobrá správa je, že aj žiadosti o ostatné dávky  — príspevok pri narodení dieťaťa či prídavky na deti – sa dnes už dajú vybaviť elektronicky. Podmienkou je vlastniť občiansky preukaz s elektronickým čipom.  

  • Pochváľte sa v práci

O tom, že je vás o jedného viac, informujte aj svojho zamestnávateľa. Kópiu rodného listu mu pošlite spolu s informáciou o narodení dieťaťa. 

  • Cestovný doklad

Dnes už neexistuje možnosť zapísať dieťa do cestovného pasu rodiča, ako to bolo v minulosti. Každý, kto chce cestovať do zahraničia, potrebuje platný cestovný doklad a platí to aj pre tých najmenších.

Ak teda plánujete s bábätkom v blízkej budúcnosti vycestovať, budete potrebovať vlastný cestovný pas. Požiadať oň treba na okresnom riaditeľstve polície. Pozor, platnosť detských cestovných pasov je kratšia ako u dospelých: deťom do 6 rokov vydáva polícia cestovný pas vždy len na 2 roky.

Zdroj: slovensko.sk, Dôvera

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: