Novodobí pomocníci do kuchyne: BajaBee voskové vrecká a voskové obrúsky

BajaBee | 1. december 2021
Novodobí pomocníci do kuchyne: BajaBee voskové vrecká a voskové obrúsky
foto: BajaBee

Nahradia jednorazové mikroténové vrecká aj potravinovú fóliu. Sú to ekologické a kompostovateľné voskové obaly na 365 použití.

BajaBee sú voskové obrúsky a vrecká na potraviny. Uchovajú potraviny dlhšie čerstvé vďaka konzervačným vlastnostiam včelieho vosku, ktorý je hlavnou surovinou pri ich výrobe. Niekoľkonásobne predĺžia trvanlivosť zeleniny, ovocia, syrov aj pečiva.

Nahradia jednorazové mikroténové vrecká aj potravinovú fóliu. Sú to ekologické a kompostovateľné voskové obaly na 365 použití. Vyrábajú ich Baja a Ivan ručne a s láskou na Slovensku. 

Na čo sú primárne určené voskové vrecká a obrúsky?

Ich hlavnou funkciou je uchovať potraviny dlhšie čerstvé. Takto predchádzame zvýšenému plytvaniu a nadbytočnému vyhadzovaniu potravín. Ročne vyhodíme kilá pokazených potravín, ktoré by sme inak mohli spotrebovať, ak by dlhšie vydržali.

Ďalším benefitom je, že sú ekologické. Môžete ich skompostovať alebo použiť na založenie ohňa namiesto papiera. Takto sa vrátia naspäť do prírody a neznečistia ju ako jednorazové plasty.

Do voskových vreciek aj obrúskov môžete zabaliť akúkoľvek zeleninu, ovocie, syry ale aj pečivo. 

Chlebík uchovajú mäkký aj na piaty deň a koreňová zelenina vydrží aj viac ako dva týždne pevná, chrumkavá a bez plesne. Veľa mamičiek balí svojim deťom do BajaBee aj desiatu do školy alebo na výlety. 

Bajabee

Ako je možné, že uchovajú potraviny dlhšie čerstvé ako potravinová fólia?

Za toto musíme poďakovať včelám, ktoré produkujú včelí vosk. Práve včelí vosk má konzervačné vlastnosti. Voskové vrecká a obrúsky chránia potraviny pred vyschnutím ale zároveň sú priedušné, pretože obsahujú len toľko voskovej hmoty, koľko sa látka napije. Vďaka týmto vlastnostiam sú voskové obrúsky a vrecká najlepším spôsobom ako skladovať zeleninu, ovocie, syry či pečivo. 

Z čoho sú vyrobené voskové obrúsky?

Na výrobu BajaBee používame - 100 % bavlnenú látku, včelí vosk zo Slovenska, smrekovú živicu a BIO jojobový olej. Všetky tieto suroviny sú prírodné a kompletne kompostovateľné. Voskové obrúsky podliehajú opotrebeniu a po čase ich treba opätovne prevoskovať voskovou hmotou WorkerBee, ktorú zakúpite v e-shope. Vosková vrstva sa obnoví a budú opäť ako nové. 

Ako vyrábate voskové obrúsky?

Obrúsky aj vrecká vyrábame na Slovensku v našej dielničke. Najskôr ručne režeme látku, následne do nej zapúšťame voskovú zmes. Vosková zmes pozostáva z už spomínaných surovín ako je bavlnená látka, čistý včelí vosk, smreková živica a jojobový olej. 

Pri vreckách vstupuje do procesu ešte šitie a následné voskovanie. Každé vrecko aj obrúsok prejdú vizuálnou kontrolou kvality, poskladajú sa a balia do obalov.

Bajabee

Môžu sa voskové obrúsky a vrecká umývať? 

Samozrejme, sú na opakovane používanie. Ak sa zamastia od masla alebo mäkšieho syra je dobré ich umyť v studenej vode s použitím ekologického saponátu a hubky. Niekedy ich stačí iba vyprášiť od omrviniek. Voskové vrecká sú na údržbu náročnejšie ako voskové obrúsky, pretože majú záhyby. Vtedy treba do vrecka napustiť vodu, chvíľu nechať odstáť, vytrieť jemnou hubkou a vypláchnuť.

A aké sú ich výhody?

  • Šetria životné prostredie, pretože sú kompostovateľné a neobsahujú plasty.
  • Uchovajú potraviny dlhšie čerstvé a predídete tak častému vyhadzovaniu a plytvaniu.
  • Ušetríte peniaze, pretože nemusíte kupovať jednorazové mikroténové vrecká ani potravinovú fóliu.
  • Sú vyrobené z prírodných surovín - bavlnená látka, včelí vosk, smreková živica, BIO jojobový olej.
  • Sú znovupoužiteľné , jeden obal vydrží rok a viac.
  • Ich životnosť predĺžite opätovným prevoskovaním.

Aké plány má BajaBee v budúcnosti?

Plánov máme viac a máme aj čerstvé novinky Tento mesiac sme sa presťahovali do väčších priestorov, aby sme mohli navýšiť výrobu a vytvárať väčšie skladové zásoby. Takto našim zákazníkom ponúkneme aj kvalitnejšie služby, napríklad dodanie na druhý pracovný deň. 

Postupne chceme rozširovať sortiment o ekologické alternatívy tradičných pomocníkov v domácnostiach. Máme pocit, že veľa domácností ešte nevie, že aj v kuchyni sa dá fungovať bez zbytočných plastov. Na našom e-shope nájdete už aj nové eco produkty, prírodné „špongie“ lufy a kompostovateľné multifunkčné utierky.

Vždy uprednostňujeme lokálnych alebo európskych dodávateľov pred čínskymi aj na úkor ceny. 

Pracujeme aj na tom, aby sme BajaBee začali predávať v ďalších európskych krajinách. Chceme prispieť k vytváraniu udržateľných domácností a vytvárať nové pracovné pozície pre Slovákov. Začínali sme dvaja a teraz má BajaBee už 7-členný tím. 

Ak chcete podporiť prírodu aj nás, môžete tak urobiť objednávkou na našom e-shope www.bajabee.sk. Ďakujeme. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: