Nos pod skalpelom

Nos pod skalpelom
15.11.2017 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Jedna z najnáročnejších a zároveň najvyhľadávanejších estetických plastických operácií – taká je stručná charakteristika rhinoplastiky, teda plastiky nosa.

Nos patrí medzi najdominantnejšie časti ľudskej tváre a aj preto sa mnohí znalci fyziognómie, teda výrazu tváre, zaoberajú práve ním. Traduje sa, že človek, ktorý má dlhý nos má predpoklady dosiahnuť v živote úspech.

Ak je nos dobre vyvinutý, jeho nositeľ by vraj mal mať silný charakter. Starovekí Číňania napríklad verili, že veľký nos je znakom moci a bohatstva.

Syndróm dokonalej matky
Prečítajte si tiež:

Syndróm dokonalej matky

Ak s nosom nie sme spokojní

Niektorí ľudia však so svojím nosom nie sú spokojní a možno už od detstva si zaň (neprávom) vyslúžili aj posmešky v škole či v partii kamarátov.

Aj to je pádny dôvod, prečo niekto vážne uvažuje o chirurgickom zákroku. Svet nedávno šokovala napríklad aj známa herečka Renée Zellweger, predstaviteľka kultovej Bridget Jones, keď na istej prestížnej udalosti vystúpila s úplne novou tvárou, na ktorej bolo jasne vidieť mnohé (podarené i nepodarené) plastiky, nos nevynímajúc.

Mnohí jej fanúšikovia mali problém dokonca spoznať, či ide skutočne o samotnú herečku... To len dokazuje, že plastické operácie tváre nie sú zásahom len do výrazu, ale aj do samotného prejavu človeka a jeho pôsobenia navonok.

Operácia vpáčených bradaviek
Prečítajte si tiež:

Operácia vpáčených bradaviek

Príprava  na rhinoplastiku - plastiku nosa

Spočíva v niekoľkých krokoch. Nevyhnutná je konzultácia s chirurgom, ktorý bude zákrok vykonávať a informuje klienta o možných rizikách, o vhodnosti konkrétneho zákroku, predoperačnej príprave a pooperačnej starostlivosti.

Veľký dôraz sa kladie na fyzikálne vyšetrenie vonkajšieho nosa a nosovej dutiny. V rámci predoperačnej prípravy, ktorú je možné vykonať u interného lekára (v niektorých centrách plastickej chirurgie aj priamo na mieste), sa pri rhinoplastike odporúča aj RTG snímka nosa a prinosových dutín, vo vážnejších stavoch aj CT vyšetrenie.

Počas predoperačného vyšetrenia sa zvykne zhotovovať aj fotodokumentácia nosa pred a následne po zákroku, na základe čoho sa následne hodnotí výsledok.

Ten závisí nielen od zručnosti chirurga a jeho odvedenej práce, ale aj od individuálnych daností každého klienta (hojenie rán, prah bolesti, stav pokožky a iné).

Pred samotným zákrokom by klienti nemali trpieť žiadnym akútnym zápalovým ochorením, približne 48 hodín pred operáciou sa odporúča obmedziť konzumáciu alkoholu, fajčenie.

Niekoľko dní pred zákrokom sa neodporúča užívať niektoré liečivá, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh operácie i jej výsledok, napríklad lieky s kyselinou acetylosalicylovou, lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi. Rhinoplastika patrí medzi zákroky, ktoré sa operujú v celkovej anestézii.

Lokálna anestézia je možná v rámci menších zákrokov, či v prípadoch, keď celková anestézia nie je u daného pacienta vhodná.

Pooperačné obmedzenia

V závislosti od rozsahu zákroku a podmienok danej kliniky, kde klient zákrok absolvoval, trvá hospitalizácia po operácii zvyčajne jeden deň.

Keďže nos je potrebné po zákroku zafixovať lepením, sadrou resp. dlahou, pričom je možný opuch a podliatiny (hlavne okolo očí), je vhodné zabezpečiť si odvoz z kliniky domov.

Pokojový režim a rekonvalescencia sú po rhinoplastike nevyhnutné. V závislosti od dohody s lekárom sa na 6. až 8. deň vykonáva kontrola, v rámci ktorej lekár rozhodne o nutnosti dlhšieho dlahovania. Ak sa pri zákroku použili nevstrebateľné materiály (stehy), rozhoduje sa o ich vybratí.

Nos je vhodné prvé tri až štyri týždne po zákroku viac šetriť. Aj bežné vyfúkanie nosa je nebezpečné, v prípade potreby sa iba odporúča jeho čistenie pomocou vatových tyčiniek. Aj to, že hojenie nosa po rhinoplastike môže trvať niekoľko mesiacov až rok, potvrdzuje, o aký vážny zákrok ide.

Aj pri plastike nosa môžu nastať komplikácie

Podľa svetových štatistík, pri estetických plastických operáciách je nutné rátať s 5 až 10 percentami komplikácií. Toto percento je akýsi risk za zisk v podobe želaného vzhľadu a každý, kto podstupuje zákrok plastickej chirurgie, by s tým mal počítať.

Ku komplikáciám spojeným s plastikou nosa patrí pretrvávajúci opuch a podliatiny na tvári, krvácanie, ťažkosti s dýchaním, či nespokojnosť s estetickým výsledkom. Väčšina týchto problémov sa však objavuje veľmi zriedkavo a sú riešiteľné.

Špecifickejšie sú kožné či alergické komplikácie, perforácie septa, ktoré však skúsený chirurg odhalí pri následných kontrolách po zákroku. Ako sa hovorí, chirurg, ktorý dokáže robiť dobre rhinoplatiku, patrí medzi špičku vo svojom odbore.

Na výsledok si treba počkať

Uvádza sa, že definitívny stav operácie možno zhodnotiť po roku od zákroku. Súvisí to s tým, že po sňatí dláh a následných kontrolách nos stále prechádza drobnými, voľným okom často neviditeľnými zmenami, ako reakciami na prekonanú operáciu.

Dôležitú úlohu tiež zohráva to, za aký dlhý čas si klient na svoj nový nos zvykne... Ak vám prichádza na um otázka, či je pri rhinoplastike možná „reklamácia“ typu: „Tento nový nos sa mi nepáči, chcem späť svoj pôvodný!“, vedzte, že to nie je možné.

Rhinoplastika predstavuje taký náročný a radikálny zásah, že zoperovať nos do pôvodného stavu pred touto korektívnou operáciou už nie je (úplne) možné. Aj preto je potrebné si rozhodnutie pre zákrok dobre premyslieť a rátať aj s touto alternatívou.