Niektoré matky ľutujú, že majú deti...

Niektoré matky ľutujú, že majú deti...
3.9.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Môže to znieť hocijako tvrdo, ale podľa izraelskej výskumníčky Orny Donathovej, by si väčšina matiek zo skúmanej vzorky zvolila cestu ženy bez detí.

Vedkyňa sa rozhodla pre tento výskum po vyhláseniach jej okolia o tom, ako veľmi bude ľutovať to, že nemá deti. Na výskumnej vzorke dospela k záverom, že aj napriek tomu, že ženy svoje deti milujú, ak by sa mohli znovu rozhodnúť, rozhodli by sa deti nemať.

Šokujúce zistenie o matkách

Výskum vyvolal medzinárodnú diskusiu a odborníci sa zhodli na tom, že odpovede týchto žien sú silno motivované súčasným stavom. Napríklad, v Nemecku sa každá tretia žena s vysokoškolským vzdelaním rozhodne nemať deti. Dôvod je pritom veľmi prozaický. Ako matka, ktorá sa musí starať o svoje dieťa, najlepšie 3 roky na materskej, sa nemôže plne venovať svojej kariére, pritom rovnako ako bezdetné ženy túži byť úspešná aj vo svojej práci.

Dieťa vs. kariéra

Na druhej strane zase existuje istý obraz úspešných žien, ktoré stíhajú materstvo aj závratnú kariéru. Žena je potom týmito požiadavkami spoločnosti frustrovaná a radšej volí možnosť vzdať sa kariéry kvôli dieťaťu, čo neskôr môže ľutovať, alebo sa rozhodne nemať deti vôbec. Skombinovať deti a kariéru nie je vôbec jednoduché.

Vo Francúzsku je situácia trochu iná. Žena zostáva doma s dieťaťom prvé tri mesiace a potom sa vracia späť do práce. Pre francúzske ženy je to bežná vec i keď mnohé z nás si ťažko dokážu predstaviť odísť od trojmesačného bábätka a venovať sa naplno svojej kariére.