Kombinované kŕmenie. Keď sa dojčenie nedarí
Prechod na rodičovstvo vyžaduje mnohé rozhodnutia. Jedným z najdôležitejších je výber spôsobu kŕmenia.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča výlučne dojčenie detí do 6 mesiacov veku a pri podávaní príkrmov aj dlhšie. Štatistiky zverejnené Laktačnou ligou ukazujú, že dané odporúčanie dodržuje 16,3 % českých matiek. Väčšina z nich (63 %) je nútená zo zdravotných či osobných dôvodov prejsť na kombinované kŕmenie – kombináciu dojčenia s mliečnou výživou.
Dojčenie prináša mnoho výhod, nie každej matke sa musí dariť
Nedávny výskum Americkej akadémie pediatrov ukázal, že 59 % matiek nie je na dojčenie dostatočne pripravených. Nedostatočná produkcia mlieka, bolestivé dojčenie, dojčenie dvojičiek alebo trojičiek, návrat žien do pracovného procesu, užívanie liekov, stres, vyčerpanie, problémy s dojčením na cestách či verejnosti, hlad, nekľud, pomalé priberanie na váhe alebo strata hmotnosti dieťaťa a ďalšie zdravotné a osobné dôvody vedú rodičov k tomu, že sú nútení prirodzenú výživu dieťaťa doplniť aj o dojčenské mlieko.
Ako prejsť na kombinované kŕmenie
Pravidelné dojčenie aspoň osemkrát až dvanásťkrát denne vám pomáha udržovať zdravú dodávku mlieka, najmä v prvých týždňoch.
So zavádzaním dojčenského mlieka sa neponáhľajte. Počet dojčení postupne obmedzujte, aby ste minimalizovali riziko prekrvenia prsníkov a zápalu mliečnych žliaz. Môžete začať napríklad tým, že vynecháte jedno dojčenie a dieťatku ponúknete fľašu s odstriekaným alebo odsatým materským mliekom.
Z odporúčaní odborníkov:
- Ponúknite dieťatku fľašu s mliekom, keď je uvoľnené, nie je unavené ani príliš hladné.
- Použite cumlík s pomalým prietokom, ktorý napodobňuje satie ako pri dojčení.
- Medzi kŕmením z fľaše pravidelne odsávajte mlieko, aby ste udržali jeho zásoby.
- Po celú dobu kŕmenia sa sústreďte na svoje dieťatko. Myslite na to, že tento rituál posilňuje puto, ktoré je medzi vami.
- Buďte trpezlivá. Niektoré deti potrebujú viac času, aby si zvykli na prechod z prsníka na fľašu. Vaše dieťatko si vezme fľašu, keď bude mať hlad, takže sa nebojte, že nebude nakŕmené, ak ho nebudete môcť dojčiť.
- Oddeľte časy na dojčenie od časov na kŕmenie. Pamätajte, že dieťa nemá rado zmeny. Preto je dôležité naučiť ho na každodennú rutinu.
- Urobte si podporný plán. Byť čerstvým rodičom je vyčerpávajúce. Zvlášť, ak ste v pracovnom procese alebo potrebujete zaslúžený odpočinok. S varovaním a kŕmením dieťatka vám môže pomôcť niekto z rodiny či blízkych priateľov.
- Vyberte kvalitnú mliečnu výživu vyhovujúcu veku a potrebám dieťatka. S odporúčaním môže pomôcť pediater alebo výživový odborník.
Pri výbere mlieka sa zamerajte na zloženie
Bielkoviny, sacharidy a tuky tvoria 98 % kvalitnej mliečnej výživy. Na pohodové trávenie Vášho dieťatka majú veľký vplyv prebiotiká, probiotické baktérie a HMO (oligosacharidy materského mlieka).
Najlepšie dojčenské mlieko je to, ktoré vášmu dieťaťu vyhovuje. Malo by byť prispôsobené veku a individuálnym potrebám dieťatka, najmä diétnym alebo alergickým obmedzeniam. Výber mliečnej výživy konzultujte s pediatrom.