Efektívny tréning mozgu. V Akadémii pre rozvoj intelektu AMAkids alebo čo v škole nenaučia
Akadémia pre rozvoj intelektu AMAkids ponúka unikátne programy zamerané na zlepšenie využívania mozgovej kapacity. Kombinácia pedantne vypracovanej metodiky s nadšenými lektormi a lektorkami pôsobiacimi v takmer 30-tich centrách na Slovensku, je AMAkids zárukou úspechu a rozvoja potenciálu študentov.
V článku sa dozviete ako možno mozog trénovať rôznymi spôsobmi a tým zlepšiť koncentráciu, pamäť, sebavedomie a najmä vnímanie a spracovanie veľkého množstva informácií, čo je v našej dobe absolútne nevyhnutné. Veď len za uplynulé desaťročie sa množstvo informácií, ktorými sme dennodenne bombardovaní, znásobilo neúmerne našim schopnostiam ich spracovať a tým trpí najmä naša schopnosť správneho rozhodovania sa.
Ťažko na cvičišti, ľahko na bojišti
Niektoré deti hrajú futbal, iné zdolávajú hory či bežia detské maratóny. Sú aj deti, ktoré trénujú svoj mozog. Fyzický tréning svalov pozitívne ovplyvňuje mozog a naopak – ak trénujeme mozog, bude z toho mať prospech aj naša motorika a postreh. ´Ťažko na cvičišti, ľahko na bojišti´ tu platí dvojnásobne.
Zdolávať náročné veci, pri ktorých vystupujeme z našej komfortnej zóny, je paradox úsilia. Tvrdé úsilie znamená prekonávať prekážky, ako dočasné nepohodlie, bolesť alebo neúspech. Je to zároveň aj niečo, čo nás posúva ďalej a neskôr z výsledkov profitujeme v mnohých smeroch.
Náš mozog je lenivý
Náš mozog neustále analyzuje výber činností, ktoré sa mu „chcú“ robiť. Pre mozog je prirodzené zostať v zaužívaných zvykoch, bráni sa novinkám, nechce sa mu vynakladať energiu na nové neurónové spojenia. Naše prežite podľa neho závisí od šetrenia všade, kde sa dá. Môžeme povedať, že náš mozog je veľmi lenivý.
To vysvetľuje aj fakt, „prečo“ pri výbere z dvoch kognitívnych úloh, uprednostníme jednoznačne tú ľahšiu. Ľudia sú dokonca ochotní akceptovať fyzickú bolesť, len aby sa vyhli rozumovo náročným úlohám.
Prečo je úsilie nevyhnutné?
Úsilie vnímame často ako niečo nežiadúce a snažíme sa mu vyhýbať. Jedným z očividných dôvodov, prečo sa nakoniec začneme snažiť a robiť zmenu, je konečný produkt vo forme dosiahnutého cieľa, trofeje, osobného rekordu, zvýšeného sebavedomia či dobrého pocitu – jednoducho naša motivácia. Ten dobrý pocit, keď sa prekonáme, vždy stojí za to – a čím častejšie ho naše deti zažijú, tým budú odolnejšie a cieľavedomejšie.
Šport pre mozog
Ľudský mozog, rovnako ako sval, potrebuje pravidelné cvičenie k tomu, aby sa udržal v dobrej kondícii. Trénovať a zlepšovať kognitívne schopnosti možno trénovaním pamäte a pozornosti, ako aj koordináciou pohybu či zapájaním predstavivosti. Toto nájdete v špecializovaných centrách AMAkids. „Vďaka dynamike, rôznorodým aktivitám, hrám a pomôckam deti zaujmeme a hravou formou ich vedieme k úspechu. Samozrejme veľkú úlohu pri tréningoch zohráva aj naša motivačná platforma. Vďaka malým skupinkám má lektor dostatok času venovať sa všetkým študentom. Často sa stáva, že napríklad deti, ktoré sú veľmi dobré v matematike, majú problém s predstavivosťou. Mnohé naše aktivity zapájajú viacero mozgových funkcií súčasne“, objasňuje pani Kudláčová, zakladateľka akadémie AMAkids na Slovensku. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako trénovať mozog a ktoré kognitívne funkcie sa precvičujú najviac.
Mentálna aritmetika – predmet, ktorý v našich školách chýba
Mentálna aritmetika patrí v ázijských krajinách k povinným školským predmetom. Je to starodávna technika, pri ktorej koncentrujeme všetku našu pozornosť na predstavu počítadla - abakusu, v našej mysli. Výsledky v podobe zlepšenia kognitívnych funkcií sú znateľné už po jednom mesiaci, zároveň rastie aj motivácia. „Mentálnu aritmetiku AMAkids máme už aj vo vybraných školách a samotné učiteľky si ju veľmi pochvaľujú. V niektorých triedach pracujú s našou platformou už tretí rok! Najvýraznejšie zlepšenie možno pozorovať v koncentrácii, v sebavedomí, v pozitívnom prístupe k číslam a učeniu, lepšia je aj pamäť, vizualizácia a kreativita. Deti si dokonca rýchlejšie robia domáce úlohy“, objasňuje pani Kudláčová.
Komunikácia a perfektná pamäť - Memorika
V škole od detí chcú, aby si veľa pamätali. To, že pamäť sa dá využívať systematicky a pomocou rôznych techník a že si môžu memorovanie výrazne uľahčiť, ich však už neučí nikto – a tu nastupuje do hry Akadémia pre rozvoj intelektu. Na AMAkids kurze Memorika sa deti naučia viac než 20 mnemotechník a zlepšia sa ich vyjadrovacie a komunikačné schopnosti. Každá lekcia je úplne iná a pre deti je to jedno úžasné dobrodružstvo!
Rýchle čítanie - Liberika
Čítanie je geniálna aktivita, ktorá precvičuje mozog komplexne. Dôvod je jednoduchý: čítanie trénuje pamäť i pozornosť súčasne a vo veľkej miere zapája aj predstavivosť.
Kurz Liberika od AMAkids je určený pre zdatnejších čitateľov, ktorí si chcú zlepšovať techniku čítania a postupne prejsť na blokové čítanie textu.
Vytrhnite mozog z rutiny hrou
Ako podporiť kognitívne funkcie mozgu a zostať tak trochu dieťaťom? Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: hrať nejakú hru. Na pamäť je výborné napríklad pexeso. Skladanie rubikovej kocky zase výborne podporuje priestorovú orientáciu a predstavivosť. Skúsiť môžete aj rôzne mobilné aplikácie na tréning mozgu.
Socializácia hrou
Udržiavanie sociálnych väzieb a interakcie s priateľmi či rodinou majú na zdravie mozgu tiež veľký vplyv. Zvyšujú intelektuálnu stimuláciu, znižujú stres a riziko vzniku depresie, potenciálne dokonca spomaľujú rýchlosť úbytku pamäti. Nechajte svoje deti socializovať sa s kamarátmi či rodinou. Skvelým spôsobom, ako tieto priateľské väzby utužovať, je zažiť „školu hrou“ v Akadémii AMAkids. Nielenže budú vaše deti v príjemnej spoločnosti, v podobe hry ešte okrem toho zapoja aj ďalšie mozgové závity.