Dajte sennej nádche do nosa!

PR | 23. Apr 2020
alergická nádcha
foto: PR

S pekným počasím opäť prichádzajú sezónne alergické nádchy. Ako ich poraziť?

RHINALLERGY – účinný bojovník v prvej línii boja proti alergiám 

Aj keď iná, predsa rovnaká...  

Sezónne peľové alergie sú najrozšírenejším alergickým ochorením. Alergickou nádchou dnes trpí približne každý piaty Slovák. Tento rok sa v zvládaní príznakov ochorenia pridalo aj nosenie tvárových masiek. Alergikom s rúškami na tvári sa ťažšie dýcha, ťažšie sa utierajú slziace oči či tečúci nos.

„K prejavom peľovej alergie a alergického zápalu očí patria vodnatý výtok z nosa alebo opuch sliznice a sťažené dýchanie nosom, slzenie, pálenie alebo svrbenie očí, často spojené aj s opuchom viečok, záchvatové kýchanie, kašeľ a svrbenie mäkkého podnebia,“ popisuje príznaky ochorenia     

MUDr. Ivana Poradová. K týmto príznakom sa môžu pridružiť aj svrbenie uší, migréna, bolesti kĺbov, tráviace ťažkosti, celková slabosť a únava. V období zhoršenia peľovej nádchy sa môže zhoršiť aj atopický ekzém.

Nie je nádcha ako nádcha

Alergickú nádchu spúšťajú pele v prírode. Odborne sa označuje ako peľová alergia, resp. polinóza.  

Do organizmu sa cez sliznicu nosa alebo očných spojiviek dostávajú drobné peľové zrnká obsahujúce bielkoviny, ktoré naše telo rozoznáva ako alergén a spúšťa alergickú reakciu. Aj keď pri zvládaní sezónnej alergickej nádchy je najdôležitejšia liečba a dodržiavanie odporúčaní lekárov, aj pre pacienta je dôležité poznať „svoj“ hlavný alergén pochádzajúci z tráv, drevín či bylín. 

MUDr. Ivana Poradová hovorí: „V marci a apríli sa na alergii podieľajú najmä pele kvitnúcich stromov, najčastejšie brezy, liesky a topole, zatiaľ čo v júli až septembri sú najsilnejšími alergénmi trávy, predovšetkým palina, lipnica, ambrózia, ale aj pšenica a jačmeň.“ Peľové spravodajstvo určené pre SR možno sledovať na www.alergia.sk. alergia púpavy

Užívajte si život plnými dúškami  - dajte sennej nádche do nosa! 

Aj keď je alergická nádcha ochorením, ktorému sa nedá vyhnúť, pozitívnou správou je, že správnou liečbou sa dajú jej prejavy zmierniť, či úplne utlmiť. Liečba alergie je dlhodobá a mnohí pacienti robia chybu, že sa liečia len v období, keď majú príznaky ochorenia. 

Základným nefarmakologickým preventívnym i liečebným opatrením je vyhýbanie sa alergénom v takej miere, ako je to len možné.  Vo farmakologickej liečbe sa pri alergickej nádche používajú H1 antihistaminiká, nosové kortikoidy a kromóny, imunoterapia, ale aj homeopatická liečba. 

„Všetky symptómy spojené a alergickou nádchou vieme zdolať použitím lieku Rhinallergy. Homeopatia, ktorá je založená okrem iného na princípe podobnosti, v zložení tohto lieku názorne vysvetľuje jeho účinky a možnosti použitia. Alium cepa (cibuľa) pomáha pri vodnatom dráždivom výtoku z nosa, Ambrosia (kvet) pri slzení a svrbení očí, dráždivom kašli, Sabadilla (rastlina) pri opuchu najmä nosovej sliznice, Euphrasia (očianka) pomáha pri opuchu a slzení očných viečok, Solidago (zlatobyľ) je úspešná u ľudí, ktorí okrem alergie majú aj pečeňové ťažkosti a histamín potláča alergickú reakciu na úrovni bunky,“ konštatuje MUDr. Poradová.

Liek nevyvoláva ospalosť ani návyk, nemá lokálne vedľajšie účinky na sliznici dutiny ústnej a je možné ho podávať už v detskom veku aj tehotným ženám. Výhodou lieku je aj jeho jednoduché dávkovanie, pri ktorom necháme jednu tabletu 3-6x denne rozpustiť voľne v ústach.

alergia

RHINALLERGY je homeopatický liek, ktorý sa používa na symptomatickú liečbu alergickej nádchy. Jeho komplexné zloženie pôsobí na všetky symptómy peľovej alergie. Prednosťami lieku sú jeho prírodné zloženie a neutlmujúce účinky. Ide o liek prvej voľby, rovnako ako doplňujúcu liečbu k antihistaminikám. Liek je vhodný pre všetkých bez obmedzenia – aj pre dojčatá a deti, rovnako pre tehotné a dojčiace ženy. Predtým, ako začnete užívať RHINALLERGY, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: