Bezpečnosť nosenia slnečných okuliarov u detí
Detské oko sa ešte vyvíja, potrebuje získať správne návyky a tréning. Neraz sa preto stretávame s otázkami ohľadom vhodnosti používania slnečných okuliarov u detí, najmä u vekovej kategórie do 3 rokov. Odpovede sme hľadali v rozhovore s oftalmológom Dr. med. Miroslavom Kulangom, FEBO, ktorý pôsobí na súkromnej Očnej klinike Kulanga v Poprade.
Pán doktor, môžu slnečné okuliare ovplyvniť vývoj zraku?
Slnečné okuliare nijako negatívne neovplyvnia zdravý vývin zrakových funkcií. Práve naopak, chránia štruktúry oka pred zmenami, ktoré sa môžu dostaviť až o niekoľko desiatok rokov.
A čo svetloplachosť. Je možné, aby sa dieťa stalo svetloplachým preto, že nosí slnečné okuliare?
Už som sa s touto otázkou vo svojej praxi stretol u mamičiek najmä menších detí, ktorým záleží na zdravom vývoji očí. Obava vzniká, či bude oko pri používaní slnečných okuliarov dostatočne „vycvičené“ najmä pri prechode z tmy na svetlo. Najskôr vysvetlím pojem svetloplachosť. O svetloplachosti (odborne fotofóbii) hovoríme vtedy, keď je človek príliš citlivý na svetlo a to mu je nepríjemné. Svetloplachosť sama o sebe nie je ochorenie ale príznak druhých ochorení. Zväčša neurologických, psychických alebo priamo očných ochorení. Svetloplachosť teda nosením slnečných okuliarov nevznikne.
Tu sa pozastavíme. Sprievodným javom akých ochorení môže byť svetloplachosť?
Ochorení, ktoré sprevádza svetloplachosť môže byť mnoho. Už aj bežné suché oči, ktoré vidíme aj u detí, môže spôsobiť svetloplachosť. Ale môžu to byť aj oveľa závažnejšie ochorenia ako napr. ochorenia rohovky, šošovky, vnútroočné zápaly tzv. uveitídy alebo ochorenia sietnice. Aj niektoré ochorenia mozgu spôsobujú sveltoplachosť ako migrény alebo zápal mozgových blán. Preto je dôležité lekárske vyšetrenie, aby sa vylúčili tieto poruchy. Slnečné okuliare sami o sebe svetloplachosť nespôsobujú.
Je podľa vás teda nosenie slnečných okuliarov u detí bezpečné?
Nosenie slnečných okuliarov je bezpečné a dokonca potrebné v každom veku. Rovnako ako ochrana pokožky pred slnečným žiarením v každom veku. Ani bábätká nevystavíme priamemu slnečnému žiareniu bez ošetrenia pokožky krémom s UV ochranou. Takisto by to malo byť s ochranou očí pred slnečným žiarením.
Predsa, nie je rizikové u detí ani krátkodobé použitie slnečných okuliarov pri pobyte na ostrom slnku?
Práve naopak. Pri ostrom slnku je potrebné nosenie slnečných okuliarov, aby sme zabránili poškodeniu štruktúr oka, ktoré sa môžu dostaviť aj niekoľko rokov neskôr. Nie je potrebné sa báť, že pre zdravý vývoj očí vonku cez slnečné okuliare neprenikne dostatočné množstvo svetla. Z klinických štúdií vieme, že aj cez slnečné okuliare sa vonku (1792-6800 lux) do oka dostane 11 až 43 krát viac svetla ako dnu (112 – 156 lux). Bez slnečných okuliarov je to mnohonásobne viac (11080-18176 lux).
A je niekde hranica, ako dlho môže mať dieťa slnečné okuliare?
Deti by mali nosiť slnečné okuliare už od narodenia. Avšak len vonku, keď sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Iné obmedzenie nie je potrebné.
TIP na detské slnečné okuliare s kvalitnou optikou a skvelým dizajnom
Prémiové slnečné okuliare KiETLA vyvinuté francúzskymi odborníkmi špeciálne pre malé deti. Sú jedinečné vďaka nerozbitnému, flexibilnému, extra ľahučkému rámu, ktorý netlačí za uškami ani na nose. Poskytujú tú najvyššiu ochranu UV filtrov spolu s filtrom modrého svetla v kvalitných polykarbonátových sklách. Dokonalá ochrana a dokonalý dizajn aj pre tie najmenšie deti.