Bezpečné športovanie detí v letnom období

PR | 19. júl 2021
Bezpečné športovanie detí v letnom období
foto: dreamstime.com

Príroda a šport regenerujú telo aj myseľ. Priame účinky zelene a pohybu cíti každý, kto sa pravidelne športu venuje. Slnečné lúče a čerstvý vzduch ponúkajú náruč ozdravných procesov, ktoré si v lete môžu dopriať rodičia s deťmi spoločne.

Pokiaľ sa s deťmi chystáte cez letné prázdniny športovať, vždy vyberte vhodný čas a intenzitu pohybu prispôsobte aktuálnemu počasiu – vyhnete sa tak úpalom, slabostiam a vyčerpaniu z tepla. Aby ste si rodinné športovanie užili, harmonogram si upravte tak, aby ste sa fyzickým aktivitám venovali buď ráno, alebo podvečer.

Počas horúceho poludnia sa prílišnej námahe vyhnite a pokiaľ je to možné, na športovanie si vyberajte radšej tienisté miesta, než miesta, kde je priame slnko.   

Žiadne extrémy 

V lete prispôsobte intenzitu športovania vždy aktuálnej teplote vzduchu a nežeňte seba, ani deti do žiadnych extrémov. Pokiaľ patríte medzi cyklistov, nepodceňte bezpečnosť. Detská prilba na bicykel je neoddeliteľnou súčasťou bezpečnej jazdy, rovnako ako chrániče rúk a nôh. Samozrejmosťou by mali byť tiež cyklistické okuliare a ochrana pokožky.

V lete nepodceňte význam opaľovacích krémov - deti aj vy sa môžete spáliť aj vtedy, keď je slnko pod mrakom. A dodržiavanie pitného režimu je pri letnom športovaní tiež maximálne dôležité, pretože telo stráca pri fyzickej námahe v horúčavách naozaj veľa tekutín. 

Vhodné oblečenie 

Športovanie v lete je náročnejšie, než v inom ročnom období, preto nepodceňte ani priedušné oblečenie. Aby ste si športovanie užili aj v horúcom počasí, je dôležité nosiť odevy, ktoré spoľahlivo odvádzajú pot. Vyberajte preto pre seba a svoje ratolesti kúsky z funkčných materiálov, ktoré zabezpečia, že sa telo nebude prehrievať.

Tiež sa vyhnite tesným, obtiahnutým veciam a voľte vzdušné, voľné oblečenie, ktoré zabezpečí cirkuláciu vzduchu okolo tela. To platí najmä pre tričká a nohavice. Letné detské bundy vyberajte s kapucňou, aby vás na výlete v prírode neprekvapil dážď či búrka.

Skvelým tipom pre mládež aj dospelých je Dynafit bunda a to najmä vtedy, ak sa chystáte cez prázdniny do horského prostredia. Vzduch v horskom prostredí je aj v letnom období neporovnateľne chladnejší, než v nížinách. 

Kvalitná príprava 

Či ste vyznávačmi cyklistiky, alebo turistiky, dobré je, ak deti naučíte pred športovaním vopred telo nachystať na intenzívny pohyb. Vhodná je rozcvička vo forme strečingu a pár dýchacích cvikov. Dýchanie je proces, ktorý sa zrýchľuje či spomaľuje na základe množstva kyslíka, ktoré organizmus potrebuje v aktuálnom čase pri športovaní prijať.

Nádych predstavuje prenos kyslíka z okolitého vzduchu do tela a výdych odvádzanie oxidu uhličitého z buniek do okolia. Preto je dobré deti pred samotným športovaním na výkon pripraviť.             

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: