AKO SA PRIPRAVIŤ NA CESTOVANIE S DEŤMI? NA ČO SI DÁVAŤ POZOR V ZAHRANIČÍ?
Zhovárali sme sa s detskou lekárkou MUDr. Alenou Kadlíčkovou z Ambulancie detského a dorastového lekárstva v Trnave.
Ako sa pripraviť na zahraničnú dovolenku s bábätkom alebo s malými deťmi? Čo by nám nemalo chýbať v dovolenkovej lekárničke?
S malým bábätkom do veku jedného roka všeobecne neodporúčam cestovať do zahraničia. Nemá z dovolenky žiadny osoh, len stres. Pokiaľ sa však rodičia predsa len rozhodnú, treba v prvom rade vziať so sebou kvalitné dojčenské mlieko a ostatnú stravu pre dieťa daného veku – záleží, kam cestujete.
V lekárničke by nemali chýbať lieky na znižovanie teploty a proti bolesti, teplomer treba tiež pribaliť. Univerzálne odporúčam mať so sebou probiotiká, očné kvapky, ušné kvapky, antihistaminikum vo forme gélu, prípadne kvapiek.
Samozrejmosťou je krém s vysokým ochranným faktorom, odskúšanú masť na premastenie a regeneráciu kože po zapálení či spálení, ďalej krém na zapareniny a leukoplast na drobné poranenia. Je dobré si pribaliť aj tzv. rehydratačné roztoky – na popíjanie, kvôli dodaniu príslušných minerálov a ostatných látok, ktoré strácame pri hnačkách a vracaní (napr. šumivé tablety Fluidex). Samozrejme, nezabudnúť na lieky, ktoré dieťa musí pravidelne užívať.
Môžeme vystaviť deti slniečku?
Deti do jedného roka by sme slnečnému žiareniu nemali vystatovať vôbec. U starších detí používajte ochranný faktor 50. Z týchto dôvodov je potrebné deťom pravidelne podávať vitamín D v kvapkách aj počas leta. Okrem správneho vývoja a rastu kostí i zubov vitamín D významne vplýva na imunitu, správne fungovanie svalov a na celkovú psychickú a fyzickú pohodu. Ak Vášmu bábätku spôsobuje vitamín D tráviace ťažkosti, určite ho neprestávajte podávať, ale vyskúšajte iný prípravok. Na trhu je dostupná novinka od slovenskej spoločnosti GENERICA – Vitamin D kvapky v olivovom oleji, ktorý nezaťažuje žalúdok.
Aké potraviny/jedlá deťom rozhodne neodporúčate na dovolenke konzumovať?
Pre všetky deti odporúčam odskúšanú, už doma jedenú stravu, všetko dostatočne tepelne upravené. Predovšetkým je dôležitý dostatok tekutín – nie sladkú vodu, ani ľadovú, najmä čaje a dostatok kvalitnej dojčenskej vody, lebo v lete sa môžu objaviť tzv. horúčky zo smädu a z horúčavy.
Vyhýbať sa korenenej a štipľavej strave, exotickej a nám neznámej strave, nakoľko môžu byť po nich výrazné alergické reakcie rôzneho charakteru, často závažné, aj hnačky, vracanie. Čím je dieťa mladšie, tým je táto strava menej vhodná. Treba si dávať pozor na kvalitu vody, v mnohých krajinách je pre nás voda nevhodná a pre deti to platí dvojnásobne – pre obsah rôznych zložiek, ktoré domáci tolerujú, a ktoré nám spôsobujú ťažké hnačky, vracanie, hrozí dehydratácia.
Veľmi opatrne s jedlom a nápojmi pripravovanými na „ulici“, tiež sú rizikové zmrzliny vyrábané v danej destinácii. Pomerne bezpečné sú originálne nanuky či balené zmrzliny známych značiek. Morské živočíchy do veku 3 rokov rozhodne neodporúčam, starším deťom len malé množstvo, na skúšku, ak veľmi žiadajú a chutí im to, samozrejme hygiena a kvalita jedla sú samozrejmosťou!
Aké nástrahy na nás „číhajú“ na švédskych stoloch v hotelových komplexoch?
Nástrahy švédskych stolov pre deti i nás dospelých sú v tom, že všeličo kombinujeme. Skúšame, čo nepoznáme a na čo náš tráviaci trakt nie je zvyknutý, často sú to rôzne šaláty, morské príšerky, majonézy, dresingy, maškrty, nápoje, jedlá z korenín a prísad, aké sa u nás nevyskytujú. Chybou je striedanie sladkých, slaných, vyprážaných, ťažkých jedál, jedál s majonézami, jogurtami… v snahe všetko ochutnať, veď to tak lákavo vyzerá!
V kombinácii s horúčavami jedlo rýchlejšie stráca na kvalite. Nebezpečné je pitie ľadových nápojov, nedostatočná hygiena a problémy s tráviacim traktom na seba nenechajú dlho čakať. V lepšom prípade máte „len“ preťažený žalúdok, spomalené črevá, pocit plnosti, či slabé alergické prejavy, v horšom prípade otravu tráviaceho traktu alebo žlčníkovú koliku.
Prečo si máme na dovolenku zobrať aj probiotiká? Na čo sú dobré?
Probiotiká obsahujú živé baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú v čreve a sú označované ako črevná mikroflóra. Udržiavajú rovnováhu medzi črevnými mikroorganizmami, bránia nadmernému rozmnoženiu škodlivých baktérií, ktoré môžu spôsobiť črevné ochorenia ako hnačky, nafukovanie. Takisto priaznivo ovplyvňujú celkové zdravie a imunitu človeka. Naše telo ich samé nevie produkovať, preto je potrebné ich pravidelne dopĺňať. Na dovolenke, zvlášť v zahraničí, hrozí väčšie riziko vypuknutia rôznych tráviacich problémov.
Črevné ťažkosti nám často spôsobuje konzumácia inej stravy, než na akú sme zvyknutí v domácom prostredí. Črevnú imunitu je vhodné preventívne posilniť, a to užívaním živých probiotických baktérií už niekoľko dní pred vycestovaním, pokračovať počas celého pobytu a ešte niekoľko dní po návrate z dovolenky. To platí nielen pre deti, ale i pre dospelých.
V lekárňach je dostupný celý rad probiotík. Ako si správne vybrať?
Odporúčam vyberať prípravky, ktoré garantujú počet živých baktérií do konca doby exspirácie. Mali by obsahovať nielen živé baktérie, ale aj prebiotickú vlákninu, ktorá umožňuje rast a množenie baktérií, jednoducho povedané – je potravou pre probiotiká. Dôležitá je správna kombinácia použitých kmeňov s dôrazom na štúdiami preukázané účinky.
Na trhu je dostupné synbiotikum novej generácie Probicus® Premium, ktoré je v súlade s najnovšími odporúčaniami Medzinárodnej asociácie probiotík. Obsahuje päť vzájomne kompatibilných kmeňov so štúdiami podloženými účinkami, ďalej prebiotickú vlákninu a navyše vitamín B6 na podporu imunity. Množstvo živých baktérií (4 miliardy v jednej kapsule) je v prípravku garantované do konca doby exspirácie. Probicus® Premium môžu užívať deti od troch rokov, dospelí, takisto tehotné a dojčiace ženy. Stačí užívať jednu kapsulu denne.
Ak cestujete s bábätkom, alebo dieťatkom, ktoré ešte neprehltne kapsulu, odporúčam probiotické kvapky, napríklad BioLac Baby drops. Nemusia sa uchovávať v chladničke a sú vhodné pre deti už od narodenia. Neobsahujú konzervačné látky, umelé sladidlá ani pridané farbivá. Bábätkám a deťom do 12 rokov stačí podávať 5 kvapiek denne.