Ako motivovať deti k zdravému životnému štýlu

Redakcia | 16. november 2023
Ako motivovať deti k zdravému životnému štýlu

Zdravie je jednou z najcennejších hodnôt, ktoré môžeme mať. Ako dospelí máme zodpovednosť nielen za to svoje, ale aj za zdravie našich detí. Deti sú budúcnosťou, a preto je dôležité investovať do ich zdravia od samého začiatku.

V dnešnej dobe sa často stretávame s rôznymi výzvami, ktoré môžu ohroziť zdravie detí, vrátane nezdravých stravovacích návykov, nedostatočnej fyzickej aktivity a stresu. Preto je dôležité, aby sme ako rodičia prikladali osobitnú pozornosť starostlivosti o zdravie detí.

Vytvorte si s deťmi týždenné menu

Jedným zo základných kameňov je správna výživa. Deti potrebujú rôznorodú stravu obsahujúcu ovocie, zeleninu, celozrnné obilniny, mliečne výrobky a bielkoviny, aby zabezpečili dostatok živín pre svoj rast a vývoj. Je dôležité od detstva vytvoriť dobré stravovacie návyky, ktoré si budú so sebou niesť do dospelosti. Obmedzte príjem cukrov, priemyselne vysoko spracovaných potravín a vysvetlite deťom, prečo sú niektoré potraviny zdravšie než iné. Vytvorte týždenné menu spoločne s deťmi, nechajte ich vyberať zdravé ingrediencie a zapojte ich do varenia. Takéto aktivity nielenže učia deti základom správnej výživy, ale aj podporujú ich zvedavosť a ochotu vyskúšať nové jedlá.

Spoločná rozcvička vás nakopne

Fyzická aktivita je taktiež veľmi potrebná pre zdravé fungovanie organizmu. Deti sa potrebujú hrať, cvičiť a čo je veľmi dôležité – tráviť čas vonku. Pohyb nie len posilňuje svaly a kosti, ale aj podporuje duševné zdravie. Hrajúc si s priateľmi a rodinou, deti získavajú sociálne zručnosti a učia sa riešiť konflikty. Zapojte deti do pravidelného cvičenia, nech už je to tancovanie v obývačke alebo rodinné bicyklovanie. Učte ich, že pohyb je zábava, nie povinnosť. Denný rituál, ako je spoločná rozcvička alebo ranná prechádzka, pomôžu naštartovať skvelú náladu na celý deň. Takéto aktivity posilňujú nielen srdce a svaly, ale aj rodinné väzby.

Meditácia a dychové cvičenia

Nepodceňujte ani význam duševného zdravia. Detské duševné zdravie môže byť ovplyvnené stresom, náporom v škole a inými psychosociálnymi faktormi. Rodičia by mali vytvárať bezpečné a podporujúce prostredie, v ktorom deti môžu hovoriť o svojich pocitoch a obavách. Naučte deti, ako sa vyrovnať so stresom prostredníctvom techník relaxácie alebo meditácie.

Lekár nie je postrach

V neposlednom rade je pravidelná lekárska starostlivosť dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie detí. Preventívne lekárske prehliadky môžu pomôcť odhaliť problémy včas a zabezpečiť, že deti dostanú potrebnú vakcináciu a preventívnu starostlivosť. Pravidelné lekárske prehliadky a očkovania sú nevyhnutné pre predchádzanie chorobám. Uistite sa, že celá rodina dodržiava odporúčané očkovacie schémy a preventívne prehliadky.
Deti sa učia pozorovaním. Keď vidia, že ich rodičia majú zdravý životný štýl, je pravdepodobné, že si tieto návyky osvoja aj ony. Buďte im príkladom zdravého stravovania, pravidelného cvičenia a pozitívneho duševného postoja. Podpora rodiny a vzájomná komunikácia môže prispieť k celkovému zdraviu a pohode detí. Zdravie detí je našou spoločnou zodpovednosťou. 

Mivolis bonbóny pre deti, 75 g

Sú vhodné pre deti od 4 rokov. Obsahujú 7 vitamínov a majú extra jemnú a ovocnú chuť. Starostlivo vybraná kombinácia vitamínov a bylinného výťažku pôsobí priaznivo proti kašľu a boľavému hrdlu. 

Mivolis horúce maliny v prášku, 20 ks

Je to chutný výživový doplnok s vitamínom C a D3. Zabezpečuje správne fungovanie organizmu a podporuje imunitný systém. Zvýšená spotreba vitamínu D3 môže vznikať následkom nevyváženého stravovania alebo pri nedostatočnom kontakte kože so slnkom, napríklad v zimnom období. 

Mivolis vitamín D pre deti, 60 ks

Výživový doplnok s vitamínom D prispieva k udržaniu zdravých kostí a k správnemu fungovaniu imunitného systému. Cmúľacie tablety sú chutné a dieťaťu doplnia vitamín D3. 

Mivolis multivitamínové gumové medvedíky, 60 ks

Multivitamínové ovocné želé v tvare medvedíkov je chutné gumové želé, ktoré dodá deťom potrebné vitamíny. Medvedíci obsahujú vitamíny C, E, B2, B1, B6 či B12. Nie sú umelo prifarbované a neobsahujú konzervačné látky. 

Mivolis kapsička pre deti, 90 g

Kapsička Immun Smoothie jablko, banán, jahoda ponúka chutné ovocné pyré. Jemná kaša je kombináciou jablkového, jahodového a banánového pyré s prídavkom mrkvy. Obsahuje pridané vitamíny C, D a B6, pričom vitamín D prispieva k udržaniu správneho fungovania imunitného systému. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: