Aká voda je vhodná pre bábätko?

Zlatíčko | 12. júl 2021
dojčenská voda Zlatíčko
foto: Zlatíčko

Pokiaľ má mamička dostatok materského mlieka, má o stravu a výživu bábätka postarané. Čo však, keď to tak nie je?

Voda z vodovodu, alebo dojčenská voda?

Čo, keď prišiel čas prikrmovať? Vtedy treba umelé mlieko doplniť vhodným nápojom. Ale akým... Aká voda je vhodná pre bábätko, aby ho netrápilo bruško? Čítajte ďalej, pomôžeme vám zorientovať sa v množstve mätúcich a protichodných informácií.

Asi by bolo najjednoduchšie a najpohodlnejšie pre mamičku spoľahnúť sa na pitnú vodu z vodovodu. Tak si poďme povedať za a proti.

                          dojčenská voda Zlatíčko

Po chemickej i bakteriologickej stránke je voda z vodovodu naozaj bezpečná. Keďže je telíčko dojčaťa (do 1. roka) stále vo vývoji,  niektoré chemické prvky a zlúčeniny ho môžu zaťažovať:

  • Voda z vodovodu obsahuje jednotky až desiatky miligramov sodíka. Nariadenie vlády tvrdí, že liter vody môže obsahovať najviac 200 mg sodíka. Obličky bábätka v dojčenskom veku ale nie sú na takú záťaž pripravené. Pre porovnanie, napr. dojčenská voda Zlatíčko, z prameňa z Lúky, obsahuje len 1,8 mg /liter. (minerálny rozbor nájdete na tomto linku )
  • Aby pitná voda mohla byť dopravená až k nám domov, je do nej pridávaný chlór kvôli dezinfekcii. Dojčenská voda je bez chemickej úpravy, nie je potrebné ju dezinfikovať.
  • Pre dojčatá do dovŕšenia prvého roka je určená maximálna koncentrácia dusičnanov na 10 mg/l, pretože vysoké množstvá u nich môžu spôsobiť vznik tráviacich ťažkostí, modrastého sfarbenia pokožky, pier a problémy s dýchaním (methemoglobinémia). Dojčenské vody obsahujú menej ako 10 mg/l dusičnanov, konkrétne Zlatíčko iba 6,06 mg/l.
  • „Balenie“ vody z vodovodu a dojčenskej vody je otázkou pohľadu. Možno ste eko pozitívna. No buďme úprimné, väčšina dojčenských fliaš a pohárikov sú z plastu, bez obsahu toxickej látky BPA.
  • Dojčenská voda, rovnako tak ako aj prevažná väčšina potravín, ktoré nakupujeme, sú balené v nezávadnom plaste, ktorý je praktický a ľahký. Je na každej z nás, ako so všetkými plastami v domácnosti naložíme. Navyše všetky fľaše Zlatíčko sú 100% recyklovateľné a obsahujú recyklovaný PET.

dojčenská voda Zlatíčko

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: