AJ PLEŤ JE „V TOM“

AJ PLEŤ JE „V TOM“
10.4.2019 v kategórii Infošky, autor PR, foto: MIXA, Istockphoto

V tehotenstve vraj žena rozkvitne ako ruža a jej pleť doslova žiari. No nie každá budúca mama má také šťastie.

Naše telo sa v tomto fascinujúcom období mení a hormonálne zmeny v ňom robia hotovú revolúciu. Nie vždy sú to zmeny k lepšiemu. Pleť sa môže v tehotenstve správať, akoby sa vrátila do puberty, alebo akoby vám ju niekto vymenil.  Niektoré budúce mamy trápia vyrážky a aknózna pleť, iné bojujú so suchými šupinkami a začervenaním a mnohé v neskorších fázach tehotenstva zasa suchou pokožkou a svrbením celého tela. Nie vždy ide len o kozmetický problém.

Zmeňte prístup

Tak ako stravovanie a celkovú životosprávu, aj starostlivosť o pleť by ste mali podriadiť tomu, že čakáte bábätko a nechcete ho ničím ohroziť.  Dbajte na výber kvalitnej ošetrujúcej kozmetiky vhodnej pre váš typ pleti a váš stav.

Pre budúce mamičky je vhodné začať používať kozmetiku na citlivú a veľmi citlivú pleť. Nemala by obsahovať alkohol ani parfumy, ale ani konzervanty ako parabén, ftaláty, či fenoxyethanol. Dôležitá je pravidelná hydratácia – a to či už suchej pokožky, alebo takej so sklonmi k masteniu a vyrážkam. Ak trpíte akné, nesnažte sa pleť vysušiť, skôr pravidelne čistite – ráno a večer micerálnou vodou na citlivú pleť – používajte ľahký hydratačný krém a do stravy, kozmetiky a k výživovým doplnkom zaraďte zinok – ten obmedzuje tvorbu mazu.

V tehotenstve sa však vďaka zvýšenému progesterónu tvorba mazu skôr znižuje a budúce mamičky častejšie trpia suchou pleťou. Preto by ste nemali počas tehotenstva používať na pleť mydlo, ani iné prípravky, ktoré pokožku vysušujú. Ťažké a husté výživné krémy nahraďte ľahšími, ktoré pleť neupchávajú, ale dostatočne hydratujú. 

Vyskúšajte napr. rad Hyalurogel od zn.  Mixa, obohatený o čistú kyselinu hyalurónovú. (www.mixa.sk)

Keď svrbí bruško

S rastúcim bruškom sa pokožka napína a svrbenie je prirodzenou súčasťou tohto procesu. Pravidelné natieranie a hydratácia upokojujúcim krémom by mali problém zmierniť. Na miestach, kde sa koža rozťahuje najviac, vznikajú nepríjemné strie. Tie má po pôrode až 75 žien, napriek pravidelnému ošetrovaniu.

Strie nemusia vznikať len na bruchu, často sa objavia aj na stehnách, zadku, či na prsiach. Pravidelné natieranie a masírovanie môže výskyt strií čiastočne zmierniť. Ich vznik môžete obmedziť aj dostatočným, prísunom vitamínu E a kyseliny glykolovej, ktorá je v tehotenstve bezpečná a nájdete ju napríklad v ananáse, melóne, citrusových plodoch, či v hrozne.

Intenzívne svrbenie – možný problém

V neskorších fázach tehotenstva sa u mnohých žien vyskytuje veľmi nepríjemné intenzívne svrbenie nielen bruška, ale celého tela.  Môže ísť o veľmi nepríjemné, nezastaviteľné svrbenie,  z ktorého sa idete doslova zblázniť. Svrbenie začína a je najnepríjemnejšie najmä na dlaniach a chodidlách. Tu treba spozornieť a pre istotu informovať svojho gynekológa.

Môžu to byť príznaky nielen nepríjemnej, ale aj nebezpečnej diagnózy – tzv. tehotenskej cholestázy. Je to ochorenie pečene, pri ktorom nedochádza k odbúravaniu žlče z pečene a môže spôsobiť aj poškodenie plodu.

Tehotenské maskovanie

Typickým prejavom tehotenstva na pokožke je pigmentácia. Na tele sa prejavuje predovšetkým v oblasti prsných dvorcov, genitálií a najmä tmavou čiarou, ktorá vedie od pupka dolu k podbrušku. Známou ako linea nigra.
Je to prirodzený príznak tehotenstva, ktorý niekoľko týždňov po pôrode zmizne a nijako ženu neobťažuje. Menej príjemná je pigmentácia na tvári, ktorá sa zvykne tiež objavovať v druhej polovici tehotenstva.

Hovoríme o tzv. tehotenskej maske, ktorá sa prejavuje tmavými pigmentovými škvrnami, najmä v oblasti čela, brady a líc.
Spôsobuje ich zvýšená hladina hormónov, ktoré stimulujú tvorbu pigmentu. Výraznejšie pigmentovanie majú najmä tmavovlásky, ktoré môže v tehotenstve zaskočiť aj výraznejšie ochlpenie na tele, či na tvári. Pigmentové škvrny sa v žiadnom prípade nepokúšajte vybieliť kozmetickými prípravkami a procedúrami. Tehotenstvo nie je vhodná doba na použitie chémie.

Váš kamarát je ľahký mejkap a čas – väčšina škvŕn po pôrode zmizne. Zmierniť ich môžete jedine dôsledným používaním krémov s najvyšším ochranným faktorom – a to nielen keď sa idete vystavovať priamemu slnku. Slniečko už vykukuje, takže ochranné krémy s UV faktorom 50+ by ste mali zaradiť do bežnej dennej starostlivosti.

5 x pomoc pre „tehotnú“ pleť

1. neexperimentujte.

S neznámou kozmetikou, novými beauty procedúrami a produktmi. Starajte sa o pleť ako o bábätko – používajte prírodné produkty bez alkoholu, parfumov a nebezpečných konzervantov.

2. nesušte, nemastite, hydratujte.

Produkty s intenzívnou hydratáciou a kvalitnou krémovou štruktúrou zabezpečia pleti dostatok výživy a pružnosť bez zaťaženia.

3. podporte pleť zvnútra.

Na kvalitu pleti má vplyv celková životospráva. Budúca mama potrebuje o to viac kvalitného spánku, čerstvého vzduchu, pohybu a zdravej stravy.

4. chráňte sa pred slnkom.

Krém s vysokým ochranným faktorom, klobúk, slnečné okuliare, ľahšie oblečenie a pobyt v tieni by mali byť v slnečných horúcich dňoch samozrejmosťou.

5. buďte trpezlivá.

Problémy, ktoré sa objavili v tehotenstve, zmiznú rovnako ako prišli – keď sa tehotenstvo skončí. Pár týždňov, maximálne pár mesiacov po pôrode budete znova vo svojej koži.