... aby vám hnačka NEPREKAZILA PLÁNY
Leto nám ponúka veľa možností. Nie je však nič horšie, ak vám plánovaný výlet či dovolenku zmarí hnačka. Vaše predstavy sa tak môžu ľahko zrútiť ako domček z karát.
Leto je časom dovoleniek, párty, narodeninových osláv a grilovačiek. Je to čas, keď si „dovolíme“ zjesť aj vypiť toho viac ako zvyčajne, a navyše aj v rôznych kombináciách, čo nemusí skončiť dobre.
Okrem pestrofarebných zážitkov si tak môžeme doniesť aj nepríjemný suvenír, ktorý raz-dva zmaže pocit z pekného dňa.
Chce to trpezlivosť
Či už ide o dieťa alebo dospelého, pri hnačkách je potrebné dodržiavať režimové opatrenia. Iba tak možno zvrátiť priebeh tohto nepríjemného stavu. Chce to však trpezlivosť. Pretože hoci sa hnačka objaví náhle, „zbaviť sa“ jej chce čas.
Ako postupovať, aby sme stav organizmu pri hnačke ešte nezhoršili?
Jednou z najdôležitejších zásad je postupné dopĺňanie tekutín izbovej teploty v malých dávkach. Vhodné sú neperlivé minerálky či tmavý čaj. Prijímaním tekutín si telo kompenzuje ich stratu. Dojčené deti neprestávame dojčiť, vhodné je podávať im aj ryžový či mrkvový odvar. Ten síce nie je chutný, ale pomôže malým i veľkým.
Až keď hnačka ustúpi, možno skúsiť podávať v malom množstve diétnu stravu, napr. banán, jablko, zemiakovú či ryžovú kašu, zeleninovú polievku bez tuku, sucháre, staršie pečivo.
Ak hnačka trvá viac ako 24 hodín, pridružujú sa komplikácie ako zvýšená teplota, odmietanie tekutín, bolesť brucha, je vhodné vyšetrenie lekárom.
Urýchliť liečbu hnačky napomáhajú aj probiotiká. Pri ich výbere však siahnite po tých, ktoré obsahujú probiotickú kvasinku Saccharomyces boulardii, ktorej účinky sú pri liečbe hnačky aj klinicky preukázané. Dokázateľne skracujú čas trvania hnačky, miernia bolesti a upokojujú tráviaci trakt.
NA CESTY ZA ZÁŽITKAMI SI NEZABUDNITE PRIBALIŤ AJ PROBIOTIKÁ. VAŠE DNI BUDÚ AJ VĎAKA NIM DOKONALÉ.