7 jednoduchých rád pri výbere toho správneho pohára

7 jednoduchých rád pri výbere toho správneho pohára
14.1.2019 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Možno to poznáte. Na slávnostnejší nedeľný obed sa má zísť najbližšia rodina. Príde otec s mamou, aj brat s manželkou a dvomi deťmi. Aby ste dodali rodinnému stretnutiu ten správny šmrnc, nesmú chýbať k chutnému jedlu aj vhodné nápoje. A tu nastáva dilema. Pri jedle asi stavíte na zaužívanú klasiku, ale ako si poradiť so servírovaním nápojov?

Rodičom potrebujete naliať červené víno, brat so švagrinou pijú len biele. Vaše deti majú radšej kolu a bratove len džús. Vyložiť na stôl poháre, čo máte práve poruke, by asi nebolo to správne a pokazilo by to dojem z celého obedu.  Máme pre vás 7 jednoduchých rád, ktoré vám pri rozhodovaní pomôžu a ušetria  čas. 

1. Ako usporiadať poháre na stole?

Pokiaľ podávame viac ako jeden nápoj, tak potrebujeme na stole rozložiť hneď niekoľko pohárov. Poháre sú umiestnené po pravej ruke. Ich správne umiestnenie určíme podľa podávaných chodov.

K predjedlám a polievkam sa väčšinou podáva biele víno a k hlavnému jedlu červené, k dezertu likér alebo digestív. Najbližšie k pravej ruke máme preto pohár na prípitok, potom na biele víno a trochu ďalej pohár na červené víno. Digestív prichádza až po jedle v samostatnom pohári. Všetko dopĺňa pohár na vodu, ktorú podávame s vínom vždy.

Pokiaľ viete, že hosť preferuje len jeden typ nápoja, tak máte dve možnosti. Buď pred neho vyložíte všetky poháre a potom pri podávaní elegantne odoberiete ten, ktorý ste preskočili – teda ak servírujete len červené víno, tak tesne pred jeho naliatím do pohára odoberiete zo stola pred hosťom pohár na biele víno.

Ale ponúka sa aj jednoduchšie riešenie - môžete samozrejme aj vyložiť len tie poháre, ktoré hosť použije – teda len na jeden druh vína, vysoký pohár bez stopky na šumivú colu, alebo nízky pohár bez stopky na džús.    

2. Pri akej teplote podávame víno? 

Biele víno podávame väčšinou pri teplote od 10 do 12 stupňov, červené od 12 do 14, výnimočne aj 16 až 18 stupňov. Šampanské alebo šumivé víno ponúkame s teplotou len okolo 6 až 8 stupňov. 

3. Široký alebo úzky pohár? 

Tvar pohára do istej miery predurčuje, akým spôsobom budeme piť. Široký pohár je ako stvorený na pomalé vychutnanie nápoja. Pijeme z neho po dúškoch. Úzky nás núti viac zakloniť hlavu dozadu, a piť rýchlejšie. Preto  sa hodí napríklad na prípitok šampanským alebo na vodu na rýchle uhasenie smädu. Naopak, široký pohár servírujeme na aromatické červené víno alebo koňak. 

4. Prečo sú poháre na víno okrúhle?

V okrúhlom pohári sa nápoj opticky uzavrie a vďaka tomu sa vnútri lepšie udrží aróma. Pri samotnom pití pomôže zachovaná vôňa zintenzívniť chuťový zážitok. Pred podávaním červeného dokonca necháme víno na niekoľko minút „dýchať“ v špeciálne pripravenej karafe s úzkym hrdlom a do pohára ho nalievame až po niekoľkých minútach, keď sa v nádobe plne rozvinie jeho vôňa a chuť.

poháre jamie olivier

5. Kto a kedy má pozdvihnúť pohár? 

Pohár dvíha ako prvý hostiteľ alebo ten, komu bol zverený prednes prípitku. Pred prípitkom je samozrejme potrebné počkať, pokým majú naliate všetci hostia. Ak sa pri stole stretne celá partia, symbolicky sa štrngá len s hosťom vpravo a vľavo, nie cez stôl s taniermi. Priťuknutie prebieha vždy s pohľadom namiereným do očí adresáta prípitku. Priťuknutie je symbolické – aj pri ňom vydávajú kvalitné poháre očakávaný zvuk. 

6. Ako správne držať pohár na víno? 

Víno má svoju ideálnu chuť pri konkrétnej teplote, ktorá ja obvykle nižšia ako teplota miestnosti, kde sa víno podáva.  Pohár je na stopke z jednoduchého dôvodu - aby sme víno pri držaní v ruke nezohriali. Čím nižšia je teplota vína, tým nižšie by ste mali stopku uchopiť, aby sme nápoj teplom svojich prstov neprehriali.

Stopku pohára s červeným vínom môžete pokojne držať aj vyššie, s bielym či ružovým posuňte prsty do stredu a pohár na sekt držte za spodok stopky. Iných zásad sa držia degustátori a znalci vína. Rokmi sa naučili balansovať s pohárom uchopeným za podstavec. Tento spôsob dovolí dokonale sa ponoriť do skúmania vína, ale vyžaduje si trénovanú ruku, preto si ho radšej vyskúšajte najprv doma.

7. Pijeme len z plného pohára? 

Už dávno neplatí, že štedrejší hostiteľ ponúka viac nápoja. Nalievať plný pohár nie je znakom pohostinnosti, ale nekultivovanosti. Menej je niekedy viac. Rovnaká zásada platí aj pri dolievaní nápoja do pohára, ktorý ešte nie je prázdny – nie je to slušné, ani správne. 

Získajte poháre Jamieho Oliviera

Na prvý pohľad vyzerá výber vhodných pohárov možno aj zložito, ale máme pre vás riešenie. Prinášame ďalšie odporúčanie od toho najpovolanejšieho – Jamieho Olivera, ktorý pracuje s chuťami desiatok miliónov ľudí po celom svete už dlhé roky. Vďaka spolupráci BILLA a svetoznámeho šéfkuchára môžete získať poháre úplne jednoducho.

Stačí zbierať nálepky za nákupy v predajniach BILLA, za každých 5 € hodnoty nákupu získavate  1 nálepku. Za 20 nálepiek nalepených na hracej karte si môžete zakúpiť jedno balenie (2 ks) pohárov alebo jednu karafu za akciovú cenu. Nálepky je možné zbierať  do 19. 2. 2019 a vymieňať za poháre do 5. 3. 2019 alebo do vyčerpania zásob.

Ako si vyskladať výnimočnú kolekciu pohárov od Jamieho Olivera? 

V exkluzívnej limitovanej kolekcii Jamieho Olivera nájdete v predajniach BILLA všetko, čo potrebujete, aby ste mohli základy pohárovej etikety zaviesť aj vo vašej domácnosti:

  • Dva poháre na sekt  – tvar štíhlych „fláut“ perfektne akcentuje šumenie bubliniek
  • Dva poháre na biele víno – menšie, uzavretejšie a postupne zužované smerom ku dnu
  • Dva poháre na červené víno – väčšie, zaoblenejšie a otvorenejšie oproti pohárom na biele víno
  • Dva vysoké poháre – vyniknú v nich ovocné limonády a miešané nápoje so sódou či s ľadom
  • Dva nízke poháre – vhodné na vodu, whisky, koktaily a likéry s veľkými kockami ľadu, ale rovnako poslúžia aj na dezertné peny či pudingy
  • Karafa – nadčasovo elegantnú ozdobu celej kolekcie oceníte nielen na vodu, ale aj na víno, ktoré sa pri prelievaní môže lepšie prevzdušniť 

Bližšie informácie získate aj na: https://www.billa.sk/akcie/jamie-oliver-pohare

Fotogaléria