TOTO svojim deťom nikdy nerobte!

Redakcia | 21. Mar 2018
TOTO svojim deťom nikdy nerobte!

Občas sa my, rodičia, uchyľujeme pri výchove k metódam a krokom, ktoré nie sú správne. Nerobíme to preto, lebo chceme dieťaťu ublížiť. Často to spravíme zo zúfalstva.

„Ak si neurobíš domáce úlohy, nebudem ťa už ľúbiť.“ K citovému vydieraniu sa často utiekajú mamy, ktoré túžia mať svoje deti neustále pod kontrolou. Mamy, emocionálne vydieranie vo forme odmietnutia lásky je neprípustné!

Emocionálne vydieranie – absolútne tabu!

Rodičia – vydierači netúžia svojmu dieťaťu ublížiť, len sa ho snažia k sebe čo najviac pripútať a ako prostriedok volia k tomu metódu cukru a biča. Veľmi dobre si uvedomujú, že od nich ich deti potrebujú lásku, podporu a uznanie, a tak sa im vyhrážajú ich odoprením.

citové vydieranie

Aké následky môže mať emocionálne vydieranie na dieťa?

Emocionálne vydieranie spôsobuje u dieťaťa a dospelého, ktorý z neho vyrastie, veľké škody, ktoré môžu viesť až k neschopnosti nadviazať a udržiavať vzťahy. Avšak aj tu existujú hranice – je absolútne v poriadku, keď povieme, že správanie dieťaťa nás nahnevalo alebo že sme z neho smutní.

Vyhnúť by sme sa ale mali prenášaniu pocitov viny alebo vyhrážaniu sa tým, že kvôli správaniu dieťaťa ho už nebudeme ľúbiť.

U detí spôsobuje takéto správanie veľkú nedôveru v seba samého a trpí tým ich sebavedomie. Z pocitu, že už nie je človek ľúbený pre to, aký je, sa môže u dieťaťa rozvinúť stav, že bude samo seba nenávidieť.

Vedeli ste, že:

Až 63% rodičov priznalo, že vydieranie dieťa, aj emocionálne, používa každodenne ako jednu z možností "výchovy".

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: