Predčasná puberta dievčat: Môže za ňu aj modré svetlo?

Redakcia | 11. december 2022
Modré svetlo a puberta

Vedci skúmali vplyv modrého svetla na reprodukčné hormóny.

V súvislosti s pandémiou je skloňovaných mnoho zdravotných komplikácií či celkových zmien v našich životoch, a jednou z nich je aj predčasná puberta u dievčat. Ich počet za posledné dva roky totiž výrazne stúpol.

Predčasná puberta a moderné technológie

Za predčasnú pubertu (ext. zdroj predčasná puberta) u dievčat môžeme považovať nástup sekundárnych pohlavných znakov pred 8. rokom života. Zvýšené počty dievčat, u ktorých sa predčasný nástup puberty vyskytol, bol najprv spájaný so samotným vírusom Covid-19, no nová štúdia označila za potenciálneho vinníka prekvapivý zdroj, a to modré svetlo. Tomu boli deti počas pandémie prostredníctvom obrazoviek a monitorov vystavené v oveľa väčšej miere ako doteraz. 

Pokus, z ktorého štúdia vychádza, sa uskutočnil na mladých samičkách potkana. Tie boli každý deň vystavené väčšiemu alebo menšiemu množstvu modrého svetla, ktoré vydávajú naše LED obrazovky. Preukázalo sa, že potkany, ktoré boli modrému svetlu vystavené vo väčšej miere, začali preukazovať charakteristické znaky dospievania omnoho skôr ako ostatné. Čím viac modrého svetla, tým skorší nástup puberty. 

Predčasna puberta
Prečítajte si tiež:

Predčasna puberta

Modré svetlo 

Vieme, že modré žiarenie ovplyvňuje hladinu hormónu melatonín, no podľa štúdie pôsobí aj na reprodukčné hormóny. Biológia puberty je však veľmi zložitá a vplýva na ňu veľké množstvo rôznych faktorov. Keďže bola štúdia uskutočnená na zvieratách, môžeme zatiaľ iba predpokladať, aký dopad má modré svetlo v skutočnosti na človeka. Nemali by sme to však brať na ľahkú váhu a opäť raz prehodnotiť rozsah používania moderných technológií u detí.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: