Prečo menej hračiek obohatí vaše deti viac?

Martina Pašková | 2. Oct 2017
Prečo menej hračiek obohatí vaše deti viac?

Kupujeme svojim deťom všetko, po čom túžia, obdarúvame ich častejšie, ako by bolo potrebné, prihlasujeme ich na všetky možné i nemožné krúžky, len aby sa nenudili.

TEST: Je vaše dieťa rozmaznané?

A my ako rodičia im venujeme stále menej a menej času. Myslíme si, že kopou nových hračiek očistíme svoje svedomie a zaplátame dieru vo vzťahu s deťmi, ktorá sa prehlbuje práve nedostatkom času, ktorý sme schopní alebo ochotní im venovať.

Veľa vecí nám uniká, deti rastú príliš rýchlo a my môžeme v budúcnosti banovať. Skúsme to zmeniť, prežívajme s deťmi voľný čas, veďme ich k tvorivosti, slušnosti a samostatnosti, a v neposlednom rade, nekupujme im kvantum hračiek. Možno to bude pre vás prekvapivé, ale môže to byť viac na škodu ako na osoh. Prečo?

Prečítajte si: Dá sa bábätko rozmaznať?

Nepodľahnite reklame

Nekupujte deťom všetko, o čom vám rozprávajú a čo vidia v nespočetnom množstve katalógov hračkárskych spoločností. Dostala sa mi do rúk kniha Toma Hodgkinsona – Pohodoví rodičia a zaujali ma v nej viaceré myšlienky.

„Hračky sú peniaze, sú práca, sú neporiadok, a sú iba dôkaz, že deti sa narodili do otrasného sveta, kde ľudia bojujú proti nude drahými zábavkami. Malé deti, ešte neskazené reklamami a konzumom tohto sveta, si úplne vystačia s obyčajnou lopatkou a krhličkou.“

A ešte jeden citát z tejto knihy. „Ako najľahšie urobíte dieťa nešťastným? Dajte mu všetko, čo chce...“ (Rousseau: Emil alebo o výchove).

Odvšadiaľ sa dnes na nás valí reklama. I na naše deti. Myslíte, že všetky tie sladkosti, cukríky, cd-čka a podobné „drobnosti“ sú vo výške detských očí uložené náhodne? Omyl. Je to cielená reklama a deti sú najľahší objekt.

Naozaj si myslíte, že pištole, hrnce hovoriace po anglicky, blikajúce a svetielkujúce hračky sú tie pravé, ktoré pomôžu rozvíjať kreativitu vašich detí? Nie všetko je zlé. Ale! Doprajte svojim deťom spoznávať farby podľa kvetov z rozkvitnutej lúky. Ocenia to viac ako ten hovoriaci hrniec.

Pri výbere hračiek stavte na jednoduchosť

Podporiť a rozvíjať kreativitu a tvorivosť sa dá i za málo peňazí. Hračky, ktoré deťom kupujeme, nie sú iba na hranie. Sú to veci, prostredníctvom ktorých spoznávajú svet, učia ich, podporujú ich rozvoj. Preto je ich výber nesmierne dôležitý.

Každý „správny“ rodič by mal mať záujem o to, aby jeho dieťa rozvíjalo svoju fantáziu, aby bolo kreatívne, aby sa zdokonaľovalo a napredovalo. A povedzme si úprimne, toto sa nenaučí, ak mu budeme kupovať bojové figúrky, zbrane alebo strapaté „monsterky“.

Viete, koľko je tvorivých činností, ktoré zabavia deti na dlhé hodiny? Návod je úplne jednoduchý. Kúpte pre vaše deti veľkú rolku papiera, lepidlo, detské nožničky a množstvo farieb, farbičiek, fixiek.

Prípadne aj lepiacu pásku a špagát. Deti rady vyrábajú, vystrihujú, modelujú. Vyhnite sa čo najdlhšie tomu, aby deti samy rozhodovali o tom, čo si kúpia.

Pokiaľ sú úplne maličké, je to plne vo vašich rukách. Keď však troška vyrastú a zistia, čo všetko „hračkáreň“ ponúka, vaše odolávanie bude čoraz zložitejšie. Ste však rodič a situáciu by ste mali mať pevne v rukách práve vy. Minimálne môžete výber hračky usmerniť, poradiť, odporučiť.

Učte deti spoznávať svet podľa Montessori

Potrebujú deti vôbec hračky?

Viete, odkiaľ sa šíri najveselší detský smiech? Z detského ihriska. Deti sa najradšej hrajú v kolektíve, prirodzene preferujú pohyb vonku, na čerstvom vzduchu a s množstvom kamarátov. Stačí im lopta, hokejka alebo obyčajná lopatka do pieskoviska.

Tí najmenší drobci, ktorí ešte nemohli podľahnúť tlaku reklamy, sa s ňou vedia zahrať veľmi dlho. A keď vonku prší? Nevadí. Prineste z obchodu prázdne papierové škatule, pozvite domov zopár detí a dajte im jednoduchú úlohu.

Vytvoriť z nich domček pre bábiky, vesmírnu raketu, ohradu pre zvieratká a podobne. Uvidíte, aké šťastné a spokojné budú, keď ich pochválite za ich tvorivosť a nápaditosť. A nebude vás to stáť takmer nič.

Prečítajte si: Hry na rozvíjanie tvorivosti a samostatnosti

Prečo nekupovať deťom príliš veľa hračiek?

  • Rozvoj kreativity – urobte malý pokus. Zoberte vašim deťom hračky. Nemusíte ich hneď vyhadzovať, iba ich jednoducho skryte. Uvidíte, čo sa stane. Najskôr sa budú iste nudiť, ale časom si nájdu vo svojom okolí predmety, ktoré ich zaujmú a budú ich využívať na zábavu a hru.
  • Cibrenie sústredenosti – všimnite si, že čím viac hračiek má dieťa k dispozícii, tým kratšie sa s jednotlivou hračkou zahrá. Deti rýchlo všetko omrzí, pretože chcú vyskúšať i to množstvo ostatných hračiek, ktoré na ne ešte čaká. Tu uvediem jeden príklad. V čakárni pred ordináciou našej detskej lekárky je zopár hračiek. Niekedy sa aj dve hodiny moje deti vedia zahrať s tou jednou stonožkou, ktorú si uchmatnúJ.

  • Učíme deti väčšej zodpovednosti – čím viac hračiek dieťa má, tým menšiu majú pre neho hodnotu. Vedia, že keď sa im nejaká hračka, bábika, autíčko pokazia, maminka alebo ocko kúpia inú. A to je chyba. Naučme deti starať sa o svoje veci, vážiť si ich a opatrovať. Nevychovávajme z detí rozmaznancov.
  • Prebudíme v deťoch lásku k umeniu – ak nezahrnieme deti hračkami, vytvoríme im tak priestor i na iné aktivity. Obdarujme ich radšej knihou, aby si zamilovali čítanie, cd-čkom s detskými pesničkami, aby sme v nich prebudili vzťah k hudbe, alebo farbičkami a papierom, aby sme ich viedli v maľovaniu. Možno v nich objavíme skrytý talent. A navyše, zíde sa im to i v škole.
  • Menej hračiek = viac zážitkov z prírody – deti, ktoré nie sú obklopené množstvom hračiek, preferujú pobyt vonku, v prírode, v záhrade. Viac sa hýbu, trávia čas na slniečku, sú teda nielen zdravšie, ale i šťastnejšie
  • Odbudne vám nekonečné upratovanie – buďme úprimní, veľa hračiek po deťoch upratujeme práve my, ich rodičia. Čím viac plastových kociek sa po zemi povaľuje, tým dlhšie nám trvá dať príbytok do „pôvodného stavu“. Ale pozor! Nech má vaše dieťa menej alebo viac hračiek, vždy ho do ich upratovania zaangažujte.  

  • Eliminujte kvantitu a stavte na kvalitu – začnete tak v deťoch prebúdzať umenie obdivovať a preferovať krásne veci. Tých „gýčových“ je totiž na trhu neuveriteľné množstvo. Radšej kúpte dieťaťu hračku iba občas, ale takú, ktorá je vyrobená z kvalitného materiálu, je pekná a vydrží viac ako len niekoľko týždňov. Neutrácajte svoje peniaze za produkty masovej výroby. Podporte radšej remeselníkov, ľudí, ktorí tvoria pre deti s láskou.

10 spôsobov, ako naučíte dieťa kreativite
Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: