Očami vedcov: Popoludňajší spánok, áno či nie?

Očami vedcov: Popoludňajší spánok, áno či nie?
1.2.2017 v kategórii Dieťa, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Niektorí rodičia sú presvedčení o tom, že popoludňajší spánok nie je až taký potrebný a, dokonca, pre niektoré deti zbytočný, pretože potom zaspávajú neskoro večer a ráno sú unavené. Vedecké štúdie však hovoria niečo celkom iné.

Neurologička Rebecca Spencerová z University of Massachusetts Amherst značne pokročila v skúmaní faktov o tom, ako popoludňajší spánok ovplyvňuje pamäť detí, správanie a tiež emócie predškolákov

Účinky popoludňajšieho spánku na organizmus detí

Podľa jej zistení má popoludňajší spánok veľmi pozitívny účinok na detskú pamäť a schopnosť vnímania nových informácií. V rámci výskumu bolo skúmaných 40 detí, ktoré sa podrobili pamäťovému testu pomocou hry pexeso. Deti, ktoré cez deň spali aspoň 70 minút, mali o 10 % lepšie výsledky ako tie, ktoré nespali vôbec. 

Spánok v škôlke – áno či nie?

Rodičia sa niekedy pýtajú, či by nebolo vhodnejšie využiť čas v škôlke, ktorý je určený pre spánok, na rôzne vzdelávacie aktivity. Výskum však preukázal, že práve spánok popoludní veľký vplyv na ich budúce schopnosti učenia a prijímania informácií.

Prečítajte si: Sprievodca detským spánkom v rôznych vekových obdobiach

Autori výskumu tiež tvrdia, že tento spánok si deti nedokážu v noci nahradiť, a preto sú počas dňa unavené a mrzuté. Ďalší výskum prišiel s výsledkami, že popoludňajší spánok má vplyv aj na fungovanie dieťaťa cez deň.

Prečítajte si: Obedný spánok v druhom roku

Štúdia skúmala správanie 62 detí vo veku 4 a 5 rokov. Podľa zistení vedúceho výskumu Briana Crosbyho, PhD., na Pennsylvania State University, deti medzi 4. a 5. rokom, ktoré nespávali, preukazovali vysoký stupeň hyperaktivity, úzkosti a depresií oproti deťom, ktoré v tomto veku spávali aj cez deň. 

Popoludňajší spánok má naozaj veľký význam, obzvlášť pre detský organizmus, veď uznajte sami, nie je nad „šlofíka“ len tak cez deň.