Očami vedcov: Popoludňajší spánok, áno či nie?

Redakcia | 1. Feb 2017
Očami vedcov: Popoludňajší spánok, áno či nie?

Niektorí rodičia sú presvedčení o tom, že popoludňajší spánok nie je až taký potrebný a, dokonca, pre niektoré deti zbytočný, pretože potom zaspávajú neskoro večer a ráno sú unavené. Vedecké štúdie však hovoria niečo celkom iné.

Neurologička Rebecca Spencerová z University of Massachusetts Amherst značne pokročila v skúmaní faktov o tom, ako popoludňajší spánok ovplyvňuje pamäť detí, správanie a tiež emócie predškolákov

Účinky popoludňajšieho spánku na organizmus detí

Podľa jej zistení má popoludňajší spánok veľmi pozitívny účinok na detskú pamäť a schopnosť vnímania nových informácií. V rámci výskumu bolo skúmaných 40 detí, ktoré sa podrobili pamäťovému testu pomocou hry pexeso. Deti, ktoré cez deň spali aspoň 70 minút, mali o 10 % lepšie výsledky ako tie, ktoré nespali vôbec. 

Spánok v škôlke – áno či nie?

Rodičia sa niekedy pýtajú, či by nebolo vhodnejšie využiť čas v škôlke, ktorý je určený pre spánok, na rôzne vzdelávacie aktivity. Výskum však preukázal, že práve spánok popoludní veľký vplyv na ich budúce schopnosti učenia a prijímania informácií.

Prečítajte si: Sprievodca detským spánkom v rôznych vekových obdobiach

Autori výskumu tiež tvrdia, že tento spánok si deti nedokážu v noci nahradiť, a preto sú počas dňa unavené a mrzuté. Ďalší výskum prišiel s výsledkami, že popoludňajší spánok má vplyv aj na fungovanie dieťaťa cez deň.

Prečítajte si: Obedný spánok v druhom roku

Štúdia skúmala správanie 62 detí vo veku 4 a 5 rokov. Podľa zistení vedúceho výskumu Briana Crosbyho, PhD., na Pennsylvania State University, deti medzi 4. a 5. rokom, ktoré nespávali, preukazovali vysoký stupeň hyperaktivity, úzkosti a depresií oproti deťom, ktoré v tomto veku spávali aj cez deň. 

Popoludňajší spánok má naozaj veľký význam, obzvlášť pre detský organizmus, veď uznajte sami, nie je nad „šlofíka“ len tak cez deň. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: