Nová hračka omrzí do mesiaca, ale psíka ani mačku vypnúť nemôžete
Možno na chvíľu splníte sen, ale premýšľali ste, čo bude o mesiac? Živé zviera nie je hračka, ktorú odložíte, keď prestane dieťa baviť.
Už len dva dni do Vianoc. Deťom horia líčka nedočkavosťou a vy ešte uvažujete o tom, že im splníte želanie v podobe psíka či mačičky? Vyznie to kruto, ale nemusia dostať všetko zo zoznamu. Dobre zvážte toto prianie. Má totiž niekoľko dopadov na celú rodinu.
Priznajme si realitu - o domáce zvieratká sa starajú rodičia, nie deti
Každý, kto má deti, vie, ako to v praxi vyzerá. Hoci v predstavách dieťaťa sa všetko točí okolo hladkania a hrania sa, skutočná starostlivosť je oveľa náročnejšia. Kto bude ráno skoro vstávať a venčiť v mraze? Kto bude platiť veterinára, čistiť pelech a riešiť nepríjemné zdravotné komplikácie? Je to tak – priemerne až 70 % rodičov priznáva, že pri zvieratku napokon „spadnú“ všetky povinnosti na nich (a najmä na mamu).
Živý tvor nie je hračka, ktorú odložíte do kúta
Podľa výskumov až 60 % detí stratí záujem o novú hračku do jedného mesiaca. Teraz si predstavte, že hovoríme o živom zvierati, ktorému nejde len tak „vypnúť batérie“. Útulky v januári hlásia nárast počtu odovzdaných, či vyhodených zvierat. Niektoré zdroje uvádzajú, že tento nárast môže byť až o 20 – 30 % vyšší než v iných mesiacoch. A je veľmi pravdepodobné, že za ním stoja práve nerozvážne „vianočné darčeky“.
Dobre, ale on/ona CHCE... zvoľte alternatívu
Znie to možno kruto, ale ak naozaj nie ste pripravení na zodpovednosť za živé zviera, je férovejšie zvoliť inú možnosť. Môže ísť o interaktívnych plyšákov či robotické zvieratká. Deti na nich trénujú trpezlivosť, učia sa základnej starostlivosti a vy sa nemusíte desiť predstavy, že ráno o piatej budete klopkať po zmrznutom chodníku. Navyše – nič a nikoho takto nemusíte vracať do útulku či (v tom horšom prípade) vyhadzovať.
Kedy je ten správny čas na zvieratko?
Samozrejme, neznamená to, že zvieratko nesmie byť nikdy. Keď vidíte, že váš syn či dcéra už majú k starostlivosti iný prístup – napríklad pravidelne polievajú kvety, zodpovedne sa venujú nejakej pravidelnej domácej práci, ktorá im je pridelená, a robia to dlhodobo – to môže byť signál, že sú pripravení. Ako radi To, ako deti zvládajú povinnosti, dokáže veľa napovedať o ich vzťahu k živým tvorom.
Vianoce sú sviatky radosti a rodinnej pohody. Pridať k nim domáce zviera by malo byť rozhodnutie, ktoré vážne zvážite, nielen bleskovo odfajknete zo zoznamu. Ak to tento rok ešte nevidíte na plnohodnotného psíka či mačku, nemusíte sa cítiť previnilo. Deti ocenia aj iné darčeky (aj keby trošku frflali, o pár dní ich to prejde). A vy si neskôr – možno o pol roka, možno o rok, možno o dva – môžete s pokojom povedať: „Teraz je ten správny čas privítať do rodiny nového chlpáča.“
Ak máte už len pár hodín do Štedrého dňa a stále zvažujete, či to risknúť so živým zvieratkom, odpovedzte si najprv úprimne, ako by to u vás vyzeralo. Ak cítite, že na to ešte nie ste pripravení, urobíte lepšie, ak sa tomu vyhnete. Prajeme vám tie najkrajšie sviatky plné pohody a lásky!