Náplasť proti alergii

MUDr. Peter Brenišin | 17. júl 2020
Náplasť proti alergii
foto: archív rodiny

Výskyt alergií u detí je každoročne na vzostupe a aj z tohto dôvodu sa čoraz viac štúdií zameriava práve na ich výskum a možnosti, ako ich mať pod kontrolou. Novinkou, ktorá sa práve testuje, sú náplasti pre deti s alergiou na orechy.

Novinka: Náplasť proti alergii

Klinická štúdia vedená medzinárodným tímom výskumníkov zistila, že dve tretiny testovaných detí, ktoré 12 mesiacov nosilo špeciálnu náplasť, dokázalo zjesť malé množstvo orechov bez alergických prejavov. Rodičia detí s alergiami prispôsobujú stravu svojim deťom, no vždy sa vyskytnú aj situácie, keď ich nemôžu ustrážiť. Práve pred náhodnou konzumáciou alergizujúcej potraviny, napríklad v škôlke, majú rodičia malých alergikov veľký strach.

Náplasť by mohla tento problém vyriešiť, prvotné štúdie ukazujú sľubné výsledky. Náplasť síce môže spôsobiť lokálne podráždenie pokožky, no dávky alergénov v nej sú oveľa nižšie ako v tabletách podávaných pri imunoterapii. Ak prebehnú aj ďalšie skúmania s dobrými výsledkami, možno budeme mať k dispozícii jednoduchšiu a bezpečnejšiu alternatívu k bežnej perorálnej imunoterapii. 

Náplasť proti alergii

Zdroj: www.sciencealert.com

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: