Nádorové ochorenia u detí
Zhubné nálezy u detí tvoria približne 1 % zo všetkých onkologických ochorení v populácii. Prečo sa vôbec u detí objavujú, nie je známe. Avšak niektoré ochorenia, napr. Downov syndróm či iné dedičné choroby, sa spájajú s väčším rizikom vzniku tumoru.
Nádory u detí sa líšia od nádorov u dospelých, a to vo:
- výskyte – riziko vzniku nádoru v detskom veku je cca 1 ku 600, v dospelosti 1 ku 5;
- vekovom rozložení – u dospelých narastá riziko s vekom, u detí vykazuje dva vrcholy – prvý v období dojčaťa a batoľaťa, druhý v pubertálnom a postpubertálnom období;
- rizikových faktoroch vonkajšieho prostredia – u najmladších detí majú minimálny a nepriamy vplyv na vznik ochorenia, ale u dospelých majú 30 až 35-percentnú účasť;
- spektre typov nádorov – najčastejší výskyt u detí:
• leukémie – 30 %,
• nádory mozgu – 19 %,
• lymfómy – 13 %,
• neuroblastóm – 7 %,
• pod 6 % nádor obličiek, sarkómy mäkkých tkanív a nádory kostí,
• ostatné – 10 %;
5. v biologickej odlišnosti – sú vysoko malígne (zhubné), rýchlo rastúce a rýchlo metastázujúce, avšak na druhej strane sú citlivejšie na chemoterapiu a rádioterapiu ako nádory u dospelých;
6. deti väčšinou netrpia na iné ochorenia, majú lepší celkový zdravotný stav a lepšie znášajú intenzívnejšiu a toxickejšiu chemoterapiu ako dospelí.
Nádory u detí sa najčastejšie vyskytujú v tých častiach tela, ktoré sú vo fáze vývoja a rastu, ako napr. v krvotvornom systéme, mozgu alebo obličkách. Rovnaký typ nádoru sa správa odlišne u detí než u dospelých.
Príznaky
Môžu pripomínať inú bežnú detskú chorobu. Navštíviť lekára je potrebné, ak sa u dieťaťa objaví jeden z nasledovných symptómov:
- neustály nevysvetliteľný úbytok hmotnosti
- časté bolesti hlavy spojené s ranným zvracaním
- opuchy alebo neprestávajúca bolesť v kostiach, kĺboch, krku, hrudi, panve či pod pazuchou
- hrče, najmä na bruchu, krku, hrudi, panve či pod pazuchou
- nadmerná tvorba modrín, vyrážok alebo časté krvácanie z telesných otvorov
- časté infekcie a zápaly
- dobiela sfarbené sliznice očí
- pretrvávajúca nevoľnosť alebo zvracanie, aj bez predchádzajúceho pocitu nevoľnosti
- stála únava či pozorovateľná bledosť kože alebo slizníc
- poruchy očí alebo zrakové poruchy, ktoré sa náhle vyskytnú a pretrvávajú
- opakované alebo pretrvávajúce horúčky z neznámej príčiny
Liečba
Závisí od typu nádorového ochorenia, pričom niektoré vyžadujú len jeden spôsob liečby, zatiaľ čo iné kombináciu viacerých, a to napr. chirurgické odstránenie tumoru, chemoterapiu, terapiu ožarovaním – rádioterapiu, imunoterapiu, transplantáciu kostnej drene ap.
Radostnou správou je, že za posledné desaťročia sa vďaka novým liekom, lepšej diagnostike, skoršiemu zachyteniu zhubného procesu a intenzívnejšej liečbe darí dosahovať v detskej onkológii významné liečebné úspechy, hoci je pravdou, že u niektorých detí sa ochorenie po rokoch znova vráti (hovoríme o recidíve).
Napriek tomu prežívanie detských pacientov u mnohých typov nádorov stúpa od počiatočných 5 – 10 % k súčasným 80 – 90 %. Tieto výsledky sú momentálne oveľa lepšie ako v liečbe onkologických dospelých pacientov.
ZDROJ: Nadácia na pomoc onkologickým pacientom na Slovensku (www.npop.sk) a Liga proti rakovine (www.lpr.sk)