Kútik od Osmijanka aj v nemocnici v Dolnom Kubíne

Združenie Osmijanko | 25. Jan 2008

Nemocnice nemajú dostatok prostriedkov, aby vytvárali pre hospitalizované deti vhodné prostredie čo najviac podobné tomu doma.

Na detskom oddelení Nemocnice s poliklinikou MUDr. L. Nádaši - Jégého v Dolnom Kubíne bol slávnostne otvorený detský kútik pre hospitalizované deti. Pre združenie Osmijanko je to už štrnásty kútik, ktorý dalo do užívania v rôznych nemocniciach po celom Slovensku. Jeho hodnota presahuje sumu 100-tisíc korún.
Nepríjemná skúsenosť hospitalizovaných detí zo sterilného nemocničného prostredia sa môže odrážať aj na psychickom stave a priebehu liečby. Často sa stáva, že viac treba liečiť psychiku dieťaťa, ako jeho telo. Zvlášť, ak je choré dieťa odlúčené od svojej rodiny a domova. „Zo skúsenosti vlastnej, ale aj mojich detí viem, že pobyt v nemocnici býva pre malých pacientov často deprimujúci a traumatizujúci zážitok. Preto je potrebné, aby prostredie v nemocnici bolo pre dieťa čo najviac podobné tomu, ktoré má doma,“ povedala riaditeľka združenia Osmijanko Jana Kubranská pri odovzdávaní a dodala:

„Vianoce sú síce už za nami, ale to nám nebráni, aby sme týmto deťúrencom nemohli dať ešte jeden darček v podobe tohto kútika.“ Pre malých pacientov na detskom oddelení dolnokubínskej nemocnici bude oddnes priestor detského kútika oázou hier a zábavy, v ktorej by mali lepšie znášať liečbu aj samotný pobyt v nemocnici. Združenie už zabezpečilo vybavenie pre trinásť detských kútikov v nemocniciach po celom Slovensku. 

Nemocnice nemajú dostatok prostriedkov, aby vytvárali pre hospitalizované deti vhodné prostredie čo najviac podobné tomu doma, poznamenal pri preberaní kútika riaditeľ nemocnice s poliklinikou v Dolnom Kubíne MUDr. Miloslav Ostrihoň.

Vedenie nemocnice vyčlenilo pre kútik vhodný priestor, ktorý sa vymaľoval pestrými farbami a postavičkami z rozprávok. Združenie zabezpečilo vybavenie kútika detským nábytkom, rozprávkovými knihami, stavebnicami, hračkami, ale aj televízorom, DVD a VHS prehrávačom a počítačom. Projekt detských kútikov združenie Osmijanko realizuje vďaka finančnej podpore Nadácie SPP, spoločnosti Accenture a zdravotnej poisťovne DÔVERA.

Viac info získate na: www.osmijanko.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: