Keď vám miznú peniaze z peňaženky
foto: istockphoto.com
Keď rodičia zistia, že im dieťa zobralo peniaze z peňaženky, sú šokovaní a rozhorčení.
Predtým, ako si dieťa v stave zúrivosti zavoláte na rozhovor medzi štyrmi očami, mali by ste najskôr zhlboka dýchať. Lebo krádež je často alarmom a volaním o pomoc.
Krádež peňazí z peňaženky rodiča môže mať viacero príčin
Možno má vaše dieťa problém, o ktorom nemôže hovoriť. Možno je krádež peňazí z vašej peňaženky trestom za nespravodlivosť, ktorú dieťa cíti. Premyslite si teda najskôr možné príčiny krádeže ešte predtým, ako sa s dieťaťom porozprávate. To vám okrem iného poskytne čas, aby ste sa upokojili.
Prečítajte si: Čo robiť, keď deti kradnú?
Ako hovoriť s dieťaťom po zistení krádeže
- Opíšte dieťaťu, ako ste sa cítili, keď ste zistili zmiznutie peňazí, a aj to, že ste boli nahnevaní a rozhorčení.
- Ďalej mu ale zrozumiteľne vysvetlite, že takéto správanie nemienite tolerovať a v prípade, že sa bude opakovať, vyvodíte z toho dôsledky.
- Vaše dieťa musí škodu nahradiť. Ak už ukradnuté peniaze utratilo, odrátajte mu ich z vreckového. Eventuálne sa ho môžete spýtať, akým spôsobom by chcelo škodu uhradiť. To môže mať tiež výchovný efekt.
- Pokúste sa v pokojnom rozhovore zistiť príčiny krádeže.
Čomu sa v rozhovore s dieťaťom vyhnúť
- Vyhnite sa výčitkám a obvineniam. Vety, ako napr.: „Aby si raz neskončil/a vo väzení!“ nie sú v takejto situácii nápomocné a vaše dieťa len vyplašia.
- Nikdy sa dieťaťu nevyhrážajte tým, že zavoláte políciu. To je ťažké narušenie dôvery, ktoré môže dlhodobo ovplyvniť vzťah rodič – dieťa.
- Ak sa krádeže množia a spomenuté prostriedky nie sú účinné, mali by ste sa obrátiť na profesionálnu pomoc psychológa.
Prečítajte si: Biť či nebiť?