Čo robiť, keď deti kradnú?
foto: istockphoto.com
Ak dieťa kradne, neprepadajte panike. Touto fázou si prejde mnoho z nich, dôležitý je správny prístup.
Je krádež u detí normálny jav?
Niekedy si deti plnia priania samy. Trblietavé pero, požiarnické auto alebo čokoládu si jednoducho strčia do vrecka – bez zaplatenia.
Stáva sa, že deti v určitom období kradnú. Neznamená to bezpodmienečne, že niečo v ich vývine nie je v poriadku. Často je to len fáza – väčšinou v puberte – ktorá tak ako prišla i pominie.
Pátrajte po príčinách krádeže dieťaťa
Dôležité je, aby rodičia pátrali po príčinách toho, prečo ich dieťa kradne. Niektoré deti láka dobrodružstvo urobiť niečo zakázané. Iné kradnú v skupinkách, lebo k nim chcú patriť. A niektoré si „potiahnu“ veci jednoducho preto, lebo ich chcú mať.
Prečítajte si: Biť či nebiť?
Dôsledky krádeže dieťaťa
Po takomto správaní by mali v každom prípade nasledovať dôsledky. Pritom by ale rodičia nemali dieťa hrešiť – tým by sa cítilo zatlačené do kúta a vôbec nič by sa nenaučilo. Lepšie je spolu s dieťaťom porozmýšľať, ako by mohlo svoj skutok napraviť.
Rodičia by s ním mohli napríklad navštíviť obchod, v ktorom kradlo a kradnutý tovar vrátiť. Nepríjemná situácia, ktorá vzniká pri konfrontácii s okradnutými, je už často dostatočne odstrašujúca.
Ak dieťa okráda rodičov
Ak dieťa okráda rodičov, treba ho vážne napomenúť. Niekedy je nevyhnutné, aby si rodičia pravidelne kontrolovali, či im nemiznú napr. peniaze z peňaženky a zakaždým treba na to reagovať. Okrem toho by nemali nechávať peniaze len tak pohodené, aby zbytočne neprivádzali deti do pokušenia.
Prečítajte si: Výchova detí: dve slová