Čo robiť, keď deti kradnú?

Redakcia | 29. Nov 2016
Čo robiť, keď deti kradnú?

Ak dieťa kradne, neprepadajte panike. Touto fázou si prejde mnoho z nich, dôležitý je správny prístup.

Je krádež u detí normálny jav?

Niekedy si deti plnia priania samy. Trblietavé pero, požiarnické auto alebo čokoládu si jednoducho strčia do vrecka – bez zaplatenia. 

Stáva sa, že deti v určitom období kradnú. Neznamená to bezpodmienečne, že niečo v ich vývine nie je v poriadku. Často je to len fáza – väčšinou v puberte – ktorá tak ako prišla i pominie.

Pátrajte po príčinách krádeže dieťaťa

Dôležité je, aby rodičia pátrali po príčinách toho, prečo ich dieťa kradne. Niektoré deti láka dobrodružstvo urobiť niečo zakázané. Iné kradnú v skupinkách, lebo k nim chcú patriť. A niektoré si „potiahnu“ veci jednoducho preto, lebo ich chcú mať.
Prečítajte si: Biť či nebiť?

Dôsledky krádeže dieťaťa

Po takomto správaní by mali v každom prípade nasledovať dôsledky. Pritom by ale rodičia nemali dieťa hrešiť – tým by sa cítilo zatlačené do kúta a vôbec nič by sa nenaučilo. Lepšie je spolu s dieťaťom porozmýšľať, ako by mohlo svoj skutok napraviť

Rodičia by s ním mohli napríklad navštíviť obchod, v ktorom kradlo a kradnutý tovar vrátiť. Nepríjemná situácia, ktorá vzniká pri konfrontácii s okradnutými, je už často dostatočne odstrašujúca. 

Ak dieťa okráda rodičov

Ak dieťa okráda rodičov, treba ho vážne napomenúť. Niekedy je nevyhnutné, aby si rodičia pravidelne kontrolovali, či im nemiznú napr. peniaze z peňaženky a zakaždým treba na to reagovať. Okrem toho by nemali nechávať peniaze len tak pohodené, aby zbytočne neprivádzali deti do pokušenia.
Prečítajte si: Výchova detí: dve slová

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: