Je moje dieťa námesačné?

Redakcia | 4. Dec 2016
námesačné dieťa

Je zaujímavé, že námesačnosť sa objavuje najmä v detskom veku. Podľa štatistík sa aspoň raz objaví u každého desiateho dieťaťa. Je aj vaše dieťa námesačné?

Vaša otázka:

Máme 5-ročnú dcérku a už niekoľkokrát som ju v noci našla chodiť v spánku po byte. Môže byť námesačná?

U detí sa poruchy spánku vyskytujú často

Na Vašu otázku odpovedal detský psychológ, profesor Ivan Štúr: U detí sú časté poruchy spánku najmä v útlom detstve a v prvých rokoch školskej dochádzky.

Najčastejšie sa objavuje nočná mora (25 %) spojená s nepríjemným snom. Dieťa sa dá ľahko zobudiť a sen si obyčajne pamätá.

Menej častý býva nočný des (pavor nocturnus), odlišný od predchádzajúcej mory. Dieťa sa nedá zobudiť a nepamätá si zážitok.

Prečítajte si aj:  Nočné mory - ako dieťa ukľudniť a dať mu pocit bezpečia?

Z  námesačnosti  väčšina detí vyrastie

Iba malé percento detí pravidelne v spánku rozpráva, škrípe zubami alebo chodí po miestnosti (somnambulizmus). Nejde o patologický jav a s pokračujúcim vývinom, najčastejšie spontánne, vymizne.

V 6. – 9. roku sa potrebná dĺžka spánku skracuje a mení sa aj jeho intenzita. Chodenie v spánku, ľudovo nazývané ako námesačnosť, vzniká v hlbších fázach spánku (v 3. a 4. štádiu) a môže ohroziť dieťa úrazom.

Čo robiť, ak je dieťa námesačné?

Preto zabezpečíme okná pred náhodným otvorením a dieťa pred vypadnutím, prípadne dáme pozor, aby sa neudrelo do nábytku. Základný prístup vyžaduje predovšetkým upokojenie dieťaťa a nenásilné vrátenie do postele, kde znova zaspí.

Medikácia u detí nie je vhodná aj pre možné vedľajšie účinky. Iba výnimočne dochádza k častejšiemu opakovaniu príhody a vtedy je dobré poradiť sa s lekárom. Poruchy spánku súvisia s rodinným výskytom (20 %) aj s dennými zážitkami.

Žiaduci je pokojný prístup rodičov a celková úprava životosprávy, vrátane dobrých citových vzťahov medzi blízkymi. Ako pri všetkých problémoch s deťmi je dobré vnímať celú komplexnú životnú situáciu a nesústreďovať sa iba na určitý symptóm.

Emocionálne primerane uspokojené dieťa má najlepšie vyhliadky na skoré zbavenie sa nepríjemných zážitkov a bude tiež lepšie vybavené voči prípadným ďalším stresom. Chápajúci aj dostatočne náročný rodičovský prístup znamená pre dieťa potrebnú životnú istotu.

Prečítajte si aj:  Námesačnosť detí - Mesiac za to nemôže...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: