Dieťa vegetarián
Čo robiť, keď dieťa nechce jesť mäso.
Ak sa dieťa narodí rodičom vegetariánom alebo vegánom, je namieste otázka, či sa mäso (v prípade vegánov aj mliečne výrobky a vajíčka) vylúči i z jedálnička dieťaťa. Všeobecne je vegetariánska výživa detí dosť kontroverznou témou, pričom sa lekári ani vedci nedokážu zhodnúť na rovnakom závere.
S vegetariánstvom radšej počkať
Pestrosť stravy je nadovšetko a obzvlášť v detskom jedálničku, preto sa vegetariánska strava do desiatich rokov neodporúča. Detský organizmus potrebuje pre správny vývoj všetky živiny a malé deti by mali prijímať dostatok kalórií, teda potraviny bohaté na bielkoviny, vápnik, železo, zinok, omega-3 mastné kyseliny a tiež vitamíny D a B12, ktoré sa však v rastlinnej strave nenachádzajú.
Zo skúseností lekárov je známe, že deti, ktoré neprijímajú v strave žiadne mäso sú väčšinou menšieho vzrastu, pretože nedostávajú dostatok kvalitnej bielkoviny potrebnej pre rast. Ich kosti tak nie sú v dostatočnej miere zásobené vápnikom ani bielkovinou. U vegánov či niektorých vegetariánov sa môže objaviť klinický obraz, ktorý lekári zisťujú u detí so závažným organickým ochorením pri chronickej poruche výživy.
Mäso a mäsové výrobky obsahujú bielkoviny, železo, vitamín B12. Prednosť má chudé mäso, hydina, ryby, neodporúčajú sa údeniny kvôli vysokému obsahu tukov a soli.
Vo výžive detí platí základné pravidlo, že extrémne výživové systémy či alternatívy do nej nepatria.