Dieťa vegetarián

MAMA a ja | 11. Jan 2016
Dieťa vegetarián

Čo robiť, keď dieťa nechce jesť mäso.

Ak sa dieťa narodí rodičom vegetariánom alebo vegánom, je namieste otázka, či sa mäso (v prípade vegánov aj mliečne výrobky a vajíčka) vylúči i z jedálnička dieťaťa. Všeobecne je vegetariánska výživa detí dosť kontroverznou témou, pričom sa lekári ani vedci nedokážu zhodnúť na rovnakom závere.

S vegetariánstvom radšej počkať

Pestrosť stravy je nadovšetko a obzvlášť v detskom jedálničku, preto sa vegetariánska strava do desiatich rokov neodporúča. Detský organizmus potrebuje pre správny vývoj všetky živiny a malé deti by mali prijímať dostatok kalórií, teda potraviny bohaté na bielkoviny, vápnik, železo, zinok, omega-3 mastné kyseliny a tiež vitamíny D a B12, ktoré sa však v rastlinnej strave nenachádzajú.

Zo skúseností lekárov je známe, že deti, ktoré neprijímajú v strave žiadne mäso sú väčšinou menšieho vzrastu, pretože nedostávajú dostatok kvalitnej bielkoviny potrebnej pre rast. Ich kosti tak nie sú v dostatočnej miere zásobené vápnikom ani bielkovinou. U vegánov či niektorých vegetariánov sa môže objaviť klinický obraz, ktorý lekári zisťujú u detí so závažným organickým ochorením pri chronickej poruche výživy.

Mäso a mäsové výrobky obsahujú bielkoviny, železo, vitamín B12. Prednosť má chudé mäso, hydina, ryby, neodporúčajú sa údeniny kvôli vysokému obsahu tukov a soli.

Vo výžive detí platí základné pravidlo, že extrémne výživové systémy či alternatívy do nej nepatria.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: