Diagnóza nezostúpené semenníky – je dôvod na paniku?
Ak vás lekár upozorní na nezostúpený semenník, nie je dôvod na paniku. Približne do roka až dvoch by sa „to“ malo samo posunúť na svoje miesto. Ale ak sa tak neudeje, existuje niekoľko spôsobov liečby.
Čo je kryptorchizmus
Nezostúpené semenníky (odb. kryptorchizmus) predstavujú vrodený patologický stav, ktorý sa vyskytuje samostatne alebo ako súčasť nejakého syndrómu. Postihuje 2 až 5 % chlapcov po narodení.
Anatómia
Semenníky sú párovým mužským pohlavným orgánom v tvare vajíčka. Majú rovnomernú hutnosť, ich povrch je hladký, bez hrčiek. Vznikajú vo vnútri brušnej dutiny a pred koncom vnútromaternicového vývoja zostupujú do mieška.
Ich zostup je jednou z charakteristík donoseného dieťaťa. To, že semenníky sú v miešku, má svoj význam. Prítomnosť mimo tela udržiava spermie v nižšej teplote, ktorá je pre ne vhodnejšia.
Prečítajte si: Starostlivosť o novorodenca v kocke
Formy nezostúpených semenníkov
Stáva sa, že v niektorých prípadoch jeden alebo obidva semenníky nezostúpia a ostanú v trieslovom kanáli. Existujú rôzne formy nezostúpených semenníkov. Podľa miesta ich zadržania sa rozlišuje tzv. dystopia – došlo k zadržaniu semenníka v oblastiach, ktorými prechádza normálny zostup.
Menej častá je ektopia – zadržaný semenník sa nachádza napr. v oblasti brušnej dutiny ap.
Za chorobný sa označuje stav, ak sa semenníky nedostanú do mieška po prvom roku života. Najčastejšie dochádza k spontánnemu zostupu do 6. mesiaca veku.
Prečítajte si: Starostlivosť o pupočník
Liečba nezostúpených semenníkov
Základným diagnostickým postupom je fyzikálne vyšetrenie chlapca, pričom sa praktizuje špeciálne vyšetrenie v tureckom sede. Forma liečby závisí od toho, či je nezostúpený semenník hmatateľný alebo nie.
Liečba hmatateľného semenníka je hormonálna alebo (častejšie) operačná. Pri nehmatateľnom semenníku je nutná diagnostická laparoskopia, ktorá preukáže jeho prítomnosť alebo neprítomnosť v organizme.
Ukončenie liečby je vhodné do dvoch rokov dieťaťa. Je to nielen z dôvodu zachovania plodnosti, ale aj z ďalšieho, veľmi závažného dôvodu. Nezostúpené semenníky môžu byť príčinou vzniku nádorového ochorenia. Udáva sa, že kryptorchizmus predstavuje až 20-násobne zvýšené riziko rakoviny semenníka.
Dieťa s touto diagnózou je potrebné pravidelne sledovať u urológa, prípadne aj u endokrinológa. Žiadna ďalšia zdravotná starostlivosť po úspešnom zákroku nie je potrebná.
Prečítajte si: Dobrodružstvo života sa začína: Prvé vyšetrenie novorodenca