Čriepky zo života jednej mamičky: Obliekaco-vyzliekacie peripetie

Katarína O. | 18. september 2023
Čriepky zo života jednej mamičky: Obliekaco-vyzliekacie peripetie

Katarína vám prináša pohľad na bežné dni mamičky a jej 3-ročnej dcérky, čerstvej škôlkárky, ktorá objavila čaro obliekania... a vyzliekania.

Odkedy moja dcéra chodí do škôlky, jej správanie sa postupne mení. Nielenže chytá nové frázy, ale začala sa neuveriteľne zaoberať svojím oblečením. Doteraz bolo každé obliekanie utrpením, teraz sa snaží za každú cenu obliecť sama. Čo na tom, že gaťky má naruby, zadné vrecká riflí vpredu a zaklincuje to bundou oblečenou tak, že kapucňa je dolu. Takto vystrojená sa mi s nadšením príde ukázať s tým, že môžeme ísť do „šklovky“.

Odrazu zostalo ticho...

Začalo sa to spodnými nohavičkami. Má ich spolu s ponožkami v zásuvke v komode v spálni. Odkedy zistila, že si ich dokáže obliecť sama, hocikedy cez deň sa z ničoho nič povyzlieka, vysype obsah zásuvky na posteľ a dokola si skúša nohavičky. Chvíľku mi trvalo, kým som toto jej hobby objavila. Odrazu ostalo ticho a dieťa sa samo zabávalo aj hodinu. Ja som si konečne mohla v pokoji upratať kuchyňu. V lete mi neprekážalo, že mi po byte behá malá nahotinka, ale teraz, keď je chladnejšie, sa ju snažím donútiť, aby sa rýchlo obliekla. To je však ťažký háčik, pretože všetko chce urobiť sama a nejde jej to ľahko. 

Aby sme sa vyhli rannému zdržovaniu, spoločne vždy nachystáme veci večer, aby sme sa ráno len obliekli a šup-šup do škôlky a do práce. Občas však ani to nepomôže. Ráno si moje dieťa vezme do hlavy, že dnes chce mať všetko s Mickey Mousom a odmietne si obliecť čokoľvek iné. Samozrejme práve v tej chvíli nemám ani tušenie, kde sa jej obľúbená mikina s Mickeym nachádza a tak rýchlo hľadáme, len aby sme nemeškali. Druhý deň sa opakuje rovnaký scenár, len teraz chce byť Hello Kitty, tretí deň si pýta tričko so srdiečkom – také, aké mám práve oblečené ja... 

Mami, hodia sa mi k okudliadlom!

Kde sú tie zlaté časy, keď som jej obliekala čokoľvek a stačilo ju pochváliť, že je kočka. Jasné, že jej vždy nevyhoviem, ako-tak sa mi to darí udržať v medziach a mám šťastie, že dcéra si vyberá aspoň veci, ktoré sa hodia na toto ročné obdobie. Susedkina štvorročná Janka totiž pravidelne chce ísť v zime von vo svojich milovaných letných šatočkách so žabkami a kamoška má naozaj čo robiť, aby ju presvedčila, že na to nie je práve najvhodnejší čas. 

Moja ratolesť to zaklincovala včera ráno. Keď som jej obliekla nohavičky so srdiečkami, pozrela sa na ne a hovorí: „Mami, hodia sa mi k okudliadlom.“ Tak na takéto kombinovanie sa nechytám ani ja, ale mala pravdu, má slnečné okuliare so srdiečkami.  A tak nevadilo, že vonku bola hmla ako mlieko, do škôlky šla moja malá slečna so slnečnými okuliarmi na nose.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: