10 tipov, ako vychovávať dieťa, kým sa stane tínedžerom
Rýchlo sa z malého zlatého dieťatka stane veľké zlaté dieťa (lebo pre mamku sú také deti vždy bez ohľadu na vek). Kým vyrastie, pestujte si dobrý vzťah aj vďaka týmto 10 tipom. Inšpirujte sa!
1. Spoločná večera
Veľa rodičov nemá cez týždeň toľko času, aby sa mohli venovať svojim deťom, pretože sú príliš zaneprázdnení. Deti však potrebujú spoločne strávený čas a keď sa im ho nedostáva, začnú si pozornosť vynucovať rôznymi spôsobmi, ktoré nemusia byť vždy tie najsprávnejšie. Preto je dôležité venovať im aspoň hodinku. Doprajte im šesťdesiat minút vašej výlučnej pozornosti, iba vy a vaše dieťa. Žiadne telefóny, počítače alebo riešenie iných vecí. Takouto chvíľkou môže byť aj spoločná večera, počas ktorej sa môžete v pokoji pozhovárať, vzájomne konverzovať, riešiť rôzne problémy...
2. Zákaz internetu, telefónov či tabletov
Teda nie úplne, samozrejme. Ale dohodnúť sa, že pri určitých aktivitách sa používať nebudú. Samozrejme, rovnaké pravidlá platia pre rodičov aj deti. To znamená, ako sme už spomenuli, pri jedle a vôbec pri spoločných chvíľach, ktoré majú patriť iba nám a deťom. Buďme pre naše deti príkladom a ukážme im, že rodinné chvíle si naplno užijeme bez výdobytkov modernej doby.
3. Nepýtajte sa neustále na povinnosti
Skúste s deťmi komunikovať aj o iných veciach, ako iba o škole a či si už dokončili domáce úlohy. Od druhého stupňa základnej školy ich, dokonca, nemusíte kontrolovať každý deň (samozrejme, závisí to od typu dieťaťa – niekedy to bez kontroly jednoducho nejde). Takto nadobudnú pocit, že im nedôverujete a považujete ich za nesvojprávne. Navyše, ani vás by asi nebavilo, keby sa vás niekto neustále pýtal, či ste si splnili všetky svoje povinnosti.
5 problémov so správaním, ktoré by ste nemali ignorovať
4. Udržujte fyzický kontakt
Naučte deti, že objatie alebo bozk nie je hanba. Pri starších deťoch to môže byť niekedy problém a určite to nerobte pred ich kamarátmi, pretože by ste ich mohli dostať do nepríjemnej situácie. Ale vždy, keď sa večer doma po celom dni uvidíte, objímte ich alebo pobozkajte. V dospelosti budú viac kontaktní a nebudú mať problém spracovávať svoje emócie.
5. Zoznamujte sa s technológiami
Súčasné deti sa učia rýchlo a v technológiách sa pohybujú ako ryby vo vode. Preto určite ocenia, keď budú ich rodičia v tomto pokrokoví. Navyše, je to pre ne dobré aj z dôvodu bezpečnosti. Čím lepšie budete poznať všetky výdobytky modernej doby, tým viac ich budete môcť ochrániť.
6. Poznajte sa s ich priateľmi
Priateľov im vybrať nemôžete, ale je dobré poznať aspoň tých, s ktorými sa vaše dieťa stretáva. Nie nadarmo sa hovorí: „Ukáž mi svojich priateľov a ja ti poviem, aký si.“ Určite mu dovoľte, aby si svojich priateľov pozvalo aj domov, to je najlepší spôsob, ako ich spoznáte. Ak vaše dieťa začne hovoriť o niekom, koho nepoznáte a nikdy ste ho nevideli, buďte ostražitý a navrhnite mu, nech ho privedie k vám domov, aby ste ho mohli spoznať aj vy.
7. Pochopte záujmy
Aj keď sa vám niekedy záujmy detí môžu zdať nepochopiteľné, snažte sa ich pochopiť a prejavte o ne úprimný záujem. Priznajme si, že rozprávať sa o najnovšej videohre nie je pre nás zaujímavé, ale pre vaše dieťa to znamená veľa. Prejavte záujem a skúste sa sami od seba spýtať na ich záujmy, uvidíte to nadšenie a, navyše, nebudú mať pocit, že sa ich pýtate iba na ich povinnosti.
Strácame svoje deti?
8. Nájdite si spoločný koníček
Behávate? Prečo k tomu neprizvať aj vášho potomka? Môže to byť celkom zábava a ďalší dôvod na to, aby ste trávili viac času spolu.
9. Rozhovory tesne pred spaním
Je dokázané, že ak deti niečo trápi, sú najviac ochotné o tom hovoriť práve pred spánkom. Skúste si nájsť ešte tesne pred spaním chvíľku a možno sa dozviete veci, ktoré ich naozaj trápia, len sa im o nich ťažko hovorí.
10. Nechajte deti zlyhať aj uspieť
Najlepšie sa učí na vlastných chybách. Aj keď ste milujúcim rodičom, to, že deti budete všade vodiť za ručičku a všetko za ne zariadite, im nepomôže, práve naopak. Môže im to iba uškodiť a keď príde čas, aby sa spoliehali sami na seba, nebudú to vedieť. Nezabudnite ich však podporovať a ak sa im niečo podarí, tak ich patrične za úspech pochváliť.