Vyšetrenie CRP behom niekoľkých minút odhalí, či je antibiotická liečba skutočne potrebná
Hlavným cieľom tohto vyšetrenia je okrem správnej diagnostiky znížiť spotrebu antibiotík. Antibiotická liečba je indikovaná, ak je hodnota CRP viac ako 40 mg/l, no až po komplexnom zhodnotení zdravotného stavu dieťaťa.
CRP vyšetrením proti antibiotikám
Bolesti v krku, nádcha, kašeľ, hnačky, opuch lymfatických uzlín a podobne bývajú u detí spojené s rôznymi vírusovými či bakteriálnymi ochoreniami. Aby lekár navrhol účinnú liečbu a nepredpisoval dieťaťu antibiotiká, ktoré často úplne zbytočne zaťažujú telo malého človeka, vykoná priamo v ordinácii takzvané CRP vyšetrenie. To výrazne prispieva k správnej diagnóze ochorenia.
CRP vyšetrenie potvrdí alebo vylúči bakteriálnu infekciu a zároveň pomáha lekárovi rozhodnúť, aké antibiotiká pri liečbe podať. „Mne CRP vyšetrenie v podstate zachránilo syna. Z ničoho nič mu totiž vyskočila teplota. Nekašľal a netiekol mu soplík, len bol spavý, čo sme pripisovali teplote. Keď sa nám teplotu nepodarilo zraziť ani na druhý deň, navštívili sme našu pediatričku,“ spomína Lívia. „Tá synčeka popočúvala, pozrela mu do pusinky a poslala nás domov s tým, že mu treba dávať čípky na zníženie horúčky alebo robiť studené zábaly. Poslúchli sme a išli domov. Bohužiaľ, nič z toho nepomáhalo, a tak sme s manželom zobrali malého na pohotovosť. Až tam mu spravili CRP vyšetrenie, ktorého hodnoty boli enormne vysoké,“ pokračuje mamička malého Dávida. „Po röntgenovom vyšetrení sme zistili, že Dávidko má takzvaný tichý zápal pľúc. Nasledovala hospitalizácia a antibiotická liečba. Nechcem ani pomyslieť, čo by sa dialo, keby nám lekár na pohotovosti neurobil CRP vyšetrenie,“ dodáva tridsaťdvaročná mamička.
CRP
Čo je to CRP
C-reaktívny proteín (CRP) je bielkovina úzko spätá so zápalom, nazývaná aj bielkovina akútnej fázy zápalu. Tvorí sa v pečeni ako výsledok reakcie organizmu na zápal vyvolaný vírusovými, bakteriálnymi, mykotickými infekciami alebo inými príčinami. Koncentrácia týchto bielkovín začína stúpať vtedy, keď sa v tele objavia zápalové procesy. Množstvo C-reaktívneho proteínu hovorí o miere boja organizmu s infekciou.
Menej antibiotík = menej astmy
Kedy predpísať antibiotiká
Meranie hladiny CRP pomáha rozlíšiť bakteriálnu a vírusovú infekciu. Bežná koncentrácia v sére zdravých jedincov je nízka (0 – 7 mg/l), pri bakteriálnej infekcii sa výrazne zvýši už počas 6 - 12 hodín. Ak sú hodnoty vyššie ako 10 mg/l, v tele už prebieha zápalový proces – lieky sa však ešte nepredpisujú. Hraničnou hodnotou je 25 – 40 mg/l, v takom prípade lekár zhodnotí celkový stav pacienta a navrhne liečbu. Pri vyšších hodnotách sa pristupuje k antibiotickej liečbe. Čím vyššie je číslo, tým vážnejší je zápal.
Vo väčšine prípadov platí, že zvýšené koncentrácie CRP sú typické pre bakteriálne ochorenia, zatiaľ čo pri vírusových infekciách CRP ostáva v normálnom rozmedzí. Tento jednoduchý test môže zabrániť zbytočnému predpisovaniu antibiotík, ak je pôvod infekcie vírusový. CRP vyšetrenie sa používa aj na sledovanie účinnosti antibiotickej liečby.
Hodnoty CRP sa môžu meniť
Aj pri bakteriálnej infekcii môže CRP vykazovať nízke hodnoty, pretože stúpa až po šiestich hodinách a vrchol dosahuje do 48 hodín. Hodnoty sa menia podľa toho, ako sa ochorenie vyvíja, a niekedy je potrebné vyšetrenie opakovať podľa priebehu ochorenia a na zistenie účinnosti liečby.
Ako sa robí CRP vyšetrenie
CRP vyšetrenie sa môže vykonať kedykoľvek počas dňa. Stačí odber krvi z prsta dieťaťa alebo z päty a výsledok má pediater do niekoľkých minút. Nezáleží, či dieťa predtým jedlo. Prednosťou tejto metódy je jej presnosť. Ak je potrebné vyšetriť viac parametrov, CRP sa zisťuje aj laboratórne z krvi odobratej zo žily.
U novorodencov je to komplikovanejšie
V tomto období sa aj vážne infekčné ochorenia (napríklad zápal obličiek) môžu prejavovať len nenápadnými a nejasnými príznakmi. CRP treba merať opakovane a správne načasovať. Aj pri miernom zvýšení môže ísť o vážnu infekciu so zlou prognózou, preto je dôležité, aby sa hodnoty CRP vždy brali do úvahy spolu s celkovým stavom pacienta.
CRP prístroje sú dnes povinným vybavením každej pediatrickej ambulancie
Metodika stanovenia CRP je citlivá a presná, vyšetrenie je jednoduché a minimálne zaťažuje pacienta. Výsledok má vysokú výpovednú hodnotu a je k dispozícii v priebehu niekoľkých minút. Hlavným cieľom tohto vyšetrenia je okrem správnej diagnostiky znížiť spotrebu antibiotík. Antibiotická liečba je indikovaná, ak je hodnota CRP viac ako 40 mg/l, no až po komplexnom zhodnotení zdravotného stavu dieťaťa. Vyšetrenie je v prípade detských pacientov hradené poisťovňou. V niektorých ambulanciách si za vyšetrenie môžete priplatiť, ak má lekár drahší prístroj.
CHRÍPKA: Akú sú typické symptómy a prečo NIE antibiotiká pri chrípke
TABUĽKA Hodnoty CRP:
- Do 8 mg/l – normálna hodnota alebo vírusová infekcia (antibiotiká sa nepodávajú)
- Od 8 mg/l do 40 mg/l – pravdepodobne vírusová infekcia
- 40 mg/l a viac – s najväčšou pravdepodobnosťou bakteriálna infekcia (pristupuje sa k antibiotickej liečbe)
Lekár zhodnotí celkový stav dieťaťa a navrhne vhodnú liečbu.