TIP pre nespavé deti: Veľká a ťažká prikrývka pomáha

Redakcia | 12. september 2018
TIP pre nespavé deti: Veľká a ťažká prikrývka pomáha

„V psychiatrickej starostlivosti sú takéto prikrývky jednými z najúčinnejších nástrojov na pomoc ľuďom trpiacimi úzkosťou, nervozitou a slabou sebakontrolou,“ povedala Karen Mooreová, terapeutka z Franconia, N.H.

Takáto prikrývka je naplnená umelohmotnými guľôčkami, ktoré sú vsypané do jednotlivých prešívaných častí prikrývky, aby v nej boli rovnomerne rozdelené. Tento typ guľôčok sa používa aj v niektorých plyšových hračkách.

Dieťa má pocit bezpečia

Z terapie, ktorá je postavená na vytváraní dlhodobého tlaku na telo, môže mať dieťa fyzické i psychické výhody. „Odborní terapeuti spozorovali, že jemný dotyk, dostáva nervový systém do stavu pohotovosti, ale dlhý tlak je, naopak, relaxačný a upokojujúci,“ dopĺňa profesorka Tempe Grandinová.

Takáto prikrývka teda pôsobí na telo dieťaťa rovnako ako pevné objatie. Tlak pomáha nervovému systému, aby sa uvoľnil. Produkuje sérotonín, ktorý pomáha zlepšovať náladu. Keď sa sérotonín zmení na melatonín, telo dostáva signál na odpočinok.

Je to vysoko efektívna terapia, pri ktorej nie sú potrebné žiadne lieky a je teda úplne prirodzenou formou pomoci tým, ktorí to potrebujú.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: