Spievajte deťom, milujú tieto chvíle s vami

Redakcia | 8. august 2022
Spievajte deťom

Uspávate deti spevom? Spev je obľúbeným spôsobom komunikácie s dieťatkom.

Nová štúdia (ext. zdroj štúdia)zistila, že uspávanky nielen potešia mamu ale aj dieťa, dokonca prispievajú ku kognitívnemu vývoju bábätka. Spev zvyšuje pozornosť malého dieťaťa a prehlbuje pozitívne emócie voči ich mamám. Deťom je jedno, či ste mimo rytmu, váš hlas na nich pôsobí upokojujúco. Vzbudzuje pocit bezpečia. 

Spievajte deťom

V rámci štúdie výskumný tím analyzoval spôsoby, akými mamy spievajú svojim deťom v závislosti od ich konečného cieľa: upokojiť sa alebo sa hrať. Mamičky, ktoré sa zúčastnili štúdie, opakovane spievali „Twinkle Twinkle Little Star“ svojmu dieťaťu, striedajúc radostný a upokojujúci tón.

Zistili, že úroveň rozrušenia sa u mamy a dieťaťa znížila, keď spievala upokojujúce uspávanky. Úroveň vzrušenia sa u mamičiek zvýšila len vtedy, keď použili hravejší tón pri spievaní svojich detí. Bábätká, na druhej strane, venovali viac pozornosti svojim matkám a prejavovali viac pozitívnych emócií. Na melódii nezáleží. Bábätká zo spevu emocionálne profitovali rovnako.   

Si v bezpečí, dieťatko moje

Výskum zistil, že spev môže mať obrovský vplyv na to, ako deti komunikujú so svojimi rodičmi a so svetom. Mamičky sú pri speve nablízku, venujú dieťaťu pozornosť a prejavujú záujem o jeho stav. Deti sa učia, ako byť prítomné a reagovať na príjemnú udalosť pozitívnou odozvou - upokojením. Spievanie uspávaniek dojčatám sa vyvinulo ako spôsob, ako upokojiť plačúce alebo nervózne deti.

Pesničky umožňujú rodičom signalizovať svoju pozornosť svojim deťom a uisťujú ich, že budú v bezpečí.

Max Krasnow, odborný asistent psychológie na Harvardskej univerzite, v rozhovore pre The Harvard Gazette (ext. zdroj rozhovor) hovorí: „Spievanie deťom má veľa pozitív. Nemôžem vám spievať a rozprávať sa s niekým iným. Je nepravdepodobné, že odbehnem, pretože potrebujem ovládať svoj hlas, aby som spieval. Deti vedia, že je mama nablízku aj bez toho, aby sa na ňu dívali." 

Spev je silným nástrojom materstva. Noste so sebou melódie, mami, pretože vaše dieťa počúva a miluje každú takúto chvíľu s vami.

Zdroj: www.mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: