Predjasličkovské aktivity v Anglicku

Beata Wijeratne Dvorská | 28. Oct 2008

Nápady, ktoré sú na Slovensku zatiaľ fantáziou, ale v Anglicku realitou, ktorú žijeme... :-)

Volám sa Beáta a spolu s mojou Laharinkou, ktorá práve oslávila prvý rôčik, sa s Vami chcem podeliť o pár zážitkov súvisiacich s našimi aktivatmi v Anglicku.

Sme slovensko-srilanska rodinka, ktorá sa po roku strávenom v Novom Meste nad Váhom presťahovala do Anglicka, budú tomu práve štyry mesiace. Po prílete sa nám podaril nájst krásnučký, svetlý a priestranný bytík (čo bol skoro zázrak), manžel nastúpil ihneď do práce a mne s Lahari, ktorá mala vtedy len 9 mesiacov (a ešte neštvornožkovala) neostávalo nič iné, len sa zoznámiť s novým prostredím a vymyslieť, čo robiť celý deň, pokiaľ tatinko príde z roboty.

1. Indoor Play Area
Od prenajímateľa bytu sme získali tip na najbližšie „Indoor play area“ – preložila by som to ako „Detské ihrisko pod strechou“ s názvom „Silly Billys“, z ktorého sa vykľulo aktívne centrum mamičiek a ich detičiek.

Šmýkalky, preliezky, mini-futbalové ihrisko, sekcia pre batoľatá a kaviareň (pre mamičky) sú perfektným riešením upršaného anglického počasia, kedy hojdačky vonku nie sú dostupné. Je otvorené každý deň od 9:30 do 18:30 a hlavný nátresk je samozrejme cez víkend.

Deti do 1 roka majú vstup zadarmo, nad 1 rok je vstupné  2,5 libry. Poplatok je podľa mňa symbolický, keďže je to dotované štátom a zarába hlavne na organizovaní narodeninových a iných detských osláv, kde sa väčšinou zíde celá hora detvákov, ktoré majú priestor vyjašiť sa do sýtosti.

Neskôr sme objavili ďalšie takéto centrum s názvom „Crazy Town“ (Bláznivé Mesto), ktoré okrem vnútorných priestorov ponúka i vonku situovaný „Bouncy Castle“ (Nafukovací skákací hrad), ktorý aj prenajímajú.


2. „Sing and Sign“ – „Spievaj a ukazuj“
Silly Billys poskytuje priestory aj pre Kurz „Sing and Sign“ – „Spievaj a ukazuj“, ktorý bol v Británii ocenený ako najlepšia aktivita pre deti pod 2 roky. Neváhali sme teda, vyzistili všetky infošky a zúčastnili sa na jednom sedení. Pani cvičiteľka prostredníctvom pesničiek učí malých drobcov (ale aj mamičky) „znaky či gestá“ (niečo ako posunková reč?). Malé deti sú totiž veľmi šikovné už dávno predtým ako vedia rozprávať a najčastejším kameňom úrazu je ich komunikácia s okolím.

Keďže sa nevedia verbálne vyjadriť, naučené gestá im veľmi pomôžu objasniť, čo chcú, či nechcú. Podľa mňa je to absolútne skvelé a preto sme boli ochotní zaplatiť 50 libier za prvé tri mesiace kurzu. Pravdepodobne si dokúpime aj DVD či CD. Celá session je pre mňa veľkým relaxom, príjemná hudba a náš spev, deti celé šťastné trieskajúce s hudobnými nástrojmi... radosť sa zúčastniť ako aj učiť sa vzájomne lepšie komunikovať so svojim vlastným dieťatkom. Začali sme len minulý týždeň, jesenný semester. Najužitočnejší znak je „koniec“, „už neni“, „nemáme“ – rozhodím ruky na obe strany, Lahari sa zasmeje a zabudne, že práve chcela rozliať fľašu s olejom.Hoci ešte úplne nechápe, mám pocit, že začína rozoznávať tento znak ako aj slovo spojené s ním. Je to pre mňa veľmi nádherné a zároveň neuveriteľné. Koho to zaujíma, viac nájde na webke: www.singandsign.co.uk/franchisee_details.php?i=141 alebo si pozrite BBC reportáž na YouTube na webke: http://uk.youtube.com/watch?v=syXOE7_mXHM


3. Knižnica – Kútik príbehov
Naše ďalšie kroky viedli do knižnice, kde sme objavili utešený „Story corner“ (Kútik príbehov) aj pre tých najmenších čitateľov. Organizujú sa tam zaujímavé veci, ako napr. „Krúžok čítania rozprávok pre deti do 5 rokov“, alebo „Baby rhyme time“ (Veršovanky pre bábätká). Najnovšie sme zistili, že Lahari môže mať vlastný čitateľský preukaz, na ktorý budeme zbierať body, za 4 vypožičania detských knižiek dostane certifikát. Keďže knižnica je situovaná hneď pri obchodoch, dá sa tam skočiť ihneď ako začne pršať, pri nákupoch a samozrejme zadarmo.

4. „Centrum bezpečného štartu“ – „Sure Start Centre“
Hneď pri registrácii u obvodného doktra sme dostali informácie o „Centre bezpečného štartu“ kde sa nachádza „Baby Clinic“ – „Detská klinika“, ktorá je vedená tzv. Health visitor – zdravotníkom. Návštevy sú dobrovoľné, možno si tam dieťatko odvážiť, odmerať a získať rady týkajúce sa starostlivosti a výživy. Náš Health visitor Barry nás navštívil aj dva krát doma, čo nám tiež dobre padlo. 

Centrum organizuje „Skupinky hrania sa“ – v krásne zariadenej miestnosti plnej hračiek (ako v škôlke), kde mamičky majú priestor pohrať sa so svojím dieťatkom. Okrem toho organizátorka Lisa vždy pripraví niečo zaujímavé, napr. vaničku plnú lepkavej hmoty pripravenej z kukuričnej múky a vody, alebo vaničku plnú papierikov, s ktorými sa dobre ohadzuje... Okrem toho je vždy prítomná vanička s pieskom a formičkami, ktorú má Lahari v obľube.

Centrum ďalej ponúka kurz „Sing a Song“ – „Spievaj pesničku“ – každú stredu prichádza pani „predspevovateľka“ s vrecom plným hudobných nástrojov pre deti a hodinka spevu sa začína. Lahari sa pohupuje v kolienkach, tancuje a tlieska si (ale iba vtedy, keď ona chce) a ja sa len teším, keď ju tak vidím. Je tam najmladšia, ale zato veľmi aktívna. 

„Toy Library“ – „Požičovňa hračiek“ – ďalšou skvelou vecou, ktorú Sure Start Centre organizuje, je práve požičovňa hračiek. Po príchode do Anglicka s dvoma kuframi sme mali iné starosti ako nabehnúť do obchodov a kupovať hračky. Preto ma naozaj potešilo, že si v katalógu môžem vybrať zo 40 „žltých tašiek“, ktorých obsah je tam vyobrazený. Momentálne máme požičanú tašku č. 34 obsahujúcu 4 farebné krabičky plné loptičiek a zvieratiek tej istej farby na rozlišovanie farieb. Každú „žltú tašku“ si môžeme ponechať 2 týždne a potom vymeniť za novú. Najskvelejšia vec je, že všetko v Sure Start Centre je zadarmo!

4. Epic – centrum voľného času a „Baby Splash“
Netrvalo dlho a dozvedeli sme sa o stredajších a piatkových hodinách pre deti v „Epic – centre voľného času“. Vo vyhradených hodinách sa športová hala premení na detské ihrisko, kde nás okrem opätovných šmýkaliek a hradov privítal i bazén s farebnými loptičkami, matrace s hračkami (pre malých štvnorkožkovačov) a hlavne autíčka na odrážanie nôžkami, trojkolky a veľký skákací hrad. Podľa mňa je to vynikajúci spôsob využitia voľnej plochy športovej haly. Využívajú to nielen mamičky, ale i starí rodičia keď nevedia čo s vnúčatami a samozrejme všade prítomné au-pair, resp. „carers“ – opatrovateľky. 

Okrem toho sa v Epic nachádza aj plaváreň, ktorá vždy vo štvrtok o 11.00 poskytuje hračky v menšom bazéne a krúžok pod názvom „Baby splash“ (Baby špliechanie) je na svete. Lahari sa páčia hlavne krhličky, vyjavenie pozera ako s ňou polievam a snaží sa „chytiť“ prúdik vody. Lopty, kolesá, žabky či lodičky sú naozaj motivujúce a mamičky nemusia do už aj tak plného kočíka pribaľovať „vodné hračky“. Vstupné je za 3 libry, pričom oceňujem hlavne uspôsobené prezliekárne kde môžem vojsť aj s kočíkom. (keďže prichádzam sama). Je tam tiež „ohrádka“ kde môžem postaviť Lahari aby mi neušla pokiaľ sa oblečiem.
     
5. Centrum zdravej výživy – „Tašky so zeleninou“
Objavili sme ho len nedávno. Okrem Krúžkov na odvykanie fajčenia a Krúžkov chudnutia (obezita je vážnym problémo v Anglicku) organizuje aj Skupinku podpory dojčenia. V rámci súčasného 2-ročného vládneho programu na podporu „well-being“ distribuuje „Tašky so zeleninou“. Po prihlásení do Komunitného centra je možné objednať si „Tašku so zeleninou“ za 2,5 libry a raz do týždňa si ju medzi 11:00 a 12:00 vyzdvihnúť. Vzhľadom na vysoké ceny zeleniny, nielen na Slovensku ale i tu, je to pri malých deťoch, ktorým je čerstvá zeleninka najlepšou výživou, naozaj výhodné.

Suma sumárum, náš týždenný program vyzerá asi takto:

Pondelok 11.00 Sing and Sign- Kurz Spievaj a ukazuj
Utorok Návšteva knižnice – výmena kníh, vyzdvihnutie „Tašky so zeleninou“ v Centre zdravej výživy, ktoré je oproti knižnici
Streda 10.00 Sing a Song - Kurz Spievaj pesničku alebo návšteva Epic
Štvrtok 11.00 Baby Splash – Baby špliechanie
Piatok 10.00 Skupinka hrania sa, výmena „žltej tašky“ v Požičovni hračiek alebo návšteva Epic centra
Sobota Návšteva Silly Billys, Crazy Town alebo hojdačiek vonku
Nedeľa  11.00 Omša v kostole

Všetky tieto aktivity ma naozaj tešia, jedinou nevýhodou, s ktorou sa každodenne stretám, je pozorovanie „nie moc starostlivých“ mamičiek, ktoré ma niekedy dosť negatívne nalaďujú. Treba si uvedomiť, že dieťatko nemá vždy náladu na tieto aktivity (vtedy treba zamieriť domov) a hlavne to, že všetky krúžky a motivujúce priestory majú mamičke pomáhať jej venovaní sa dieťatku a nemyslieť si, že tieto aktivity môžu nahradiť jej venovanie sa dieťatku. Preklad mojich myšlienkových pochodov znamená asi toľko, že neprídem do miestnosti plnej hračiek, nenechám dieťatko samé a začnem kecať s mamičkami, ale že si sadnem k mojej Laharinke a hráme sa spolu.

Asi je to príliš veľa informácií naraz, ale verím že som vás inšpirovala a možno sa postupom času i na Slovensku rozvinie viac vzdelávacích a deti rozvíjajúcich aktivít. Hlavne aj pre tie najmenšie.

Pozdravujeme
rodinka Wijeratne
Beata, Charli a Lahari

Máte zaujímavý zážitok či skúsenosť? Čakáte bábätko, alebo sa brodíte neprespatými nocami? Vychovávate a máte tipy a triky, o ktoré sa chcete podeliť? Neváhajte a píšte nám na twiggi@centrum.sk alebo dasa@kratka.sk . Vybrané články budú publikované a honorované!

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: