Chodí vaše dieťa rado bosé? 10 výhod pre zdravie pri chôdzi naboso

Mgr. Jana Caban | 4. júl 2021
Dieťa behá bosé

Čoraz častejšie sa odporúča deťom chodiť po prírodných cestách, na ktorých je piesok, štrk, kamene alebo drevo, a to najmenej 20 minút denne. Aj keď to nemôžete urobiť každý deň, môžete svoje deti aspoň nechať hrať sa naboso doma.

Hoci sa u nás sa ešte donedávna propagovala pevná, tzv. ortopedická obuv, už od roku 1991 sú známe topánky pre deti typu naboso – barefoot. Aké výhody má chôdza naboso?

Výživný pohyb

Jessi Stenslandová, športovkyňa, zakladateľka spoločnosti FeetFreex (ext. zdroj FeetFreex), prirovnáva zdravý pohyb k zdravej výžive – rôzne druhy potravín, vrátane ovocia, zeleniny, zdravých tukov, bielkovín a občas čipsy alebo sladké koláče. Rovnako ako pri našej strave, účinky akéhokoľvek nezdravého jedla sú zmiernené živinami bohatými na výživu.

Podobne, aj keď určite nastanú časy, keď vaše dieťa bude musieť nosiť topánky, vrátane štruktúrovanej topánky s podpätkom (napr. bežecké topánky alebo futbalové kopačky), môžete kompenzovať nepriaznivé účinky takýchto topánok pridaním zdravej „výživnej“ dávky pohybu.

Čoraz častejšie sa odporúča deťom chodiť po prírodných cestách, na ktorých je piesok, štrk, kamene alebo drevo, a to najmenej 20 minút denne. Aj keď to nemôžete urobiť každý deň, môžete svoje deti aspoň nechať hrať sa naboso doma.

Nechajte DETI behať BOSÉ!
Prečítajte si tiež:

Nechajte DETI behať BOSÉ!

10 výhod pre zdravie pri chôdzi naboso

1. Správny vývoj chodidla a tela 

Jednou z najdôležitejších výhod chôdze naboso je správny vývoj chodidla a tela. Pamätajte, že vaše telo potrebuje pevný základ rovnako ako váš dom. Chôdza naboso môže pomôcť pri vývoji a udržiavaní primeraného rozsahu pohybu kĺbov chodidiel a členkov, okrem primeranej sily a stability vo svaloch a väzoch chodidiel a tela. 

Naopak, nútenie detských nôh prispôsobiť sa tvaru obuvi bude s najväčšou pravdepodobnosťou viesť k trvalým zmenám tvaru alebo konštrukcie ich chodidiel. Zle konštruovaná noha môže zmeniť chôdzu človeka a viesť k chybnému tvaru kolena, bedra alebo panvy, a môže, dokonca, ovplyvňovať chrbticu a hrudník, keď dieťa rastie. Posledná vec, ktorú nohy potrebujú, je veľká a zlá obuv, ktorej sa noha neustále prispôsobuje.

2. Posilnia sa chodidlá i celé telo

Chôdza naboso je najlepším spôsobom, ako posilniť a udržať plnú funkciu nôh a tela. Napríklad silné svaly chodidiel a nôh môžu pomôcť opore chrbta pri zmierňovaní alebo odstraňovaní bolesti chrbta u detí aj dospelých. Pretože tvar a hustota kostí a svalov v nohách sú priamym dôsledkom zaťaženia vášho tela, môže zlá obuv ovplyvniť spôsob, akým sa kosti a svaly v celom tele vyvíjajú.

Inými slovami, nevhodná obuv môže oslabiť svaly chodidiel, nôh a spôsobiť stratu sily, čo časom pravdepodobne povedie k fyzickej bolesti, pretože pri nosení obuvi sa mení mnoho funkcií nôh. V minulosti bolo predpisom pre ploché nohy chodenie naboso, aby sa chodidlá posilnili. Preto je veľmi dôležité umožniť to deťom, aby si tak posilnili nohy a telo. 

3. Zlepšuje sa mechanika chodidiel

Pevná obuv môže narušiť vzorce pohybu. Chôdza naboso umožňuje lepšiu kontrolu polohy chodidla, keď dopadne na zem, zatiaľ čo stabilizácia modernej obuvi môže narušiť vývoj pevnosti chodidla, stability členka a pohybového vzoru. Ak dieťa nosí topánky, ktoré mu pomáhajú stabilizovať chodidlo, ako sa naučí stabilizovať chodidlo bez topánky? 

4. Pomáha rozvíjať jemné motorické svaly na chodidlách

Keď sa chodidlá môžu voľne pohybovať, môžu sa stať citlivými nástrojmi. Inak sa stanú zabudnutým príveskom navždy zviazaným v topánke.

Viete si predstaviť, že by sme mali na rukách topánky? Ako by sme vyvinuli jemné motorické svaly v našich rukách, keby boli neustále zviazané? Nohy majú jemné motorické svaly, ktoré sa musia tiež rozvíjať. Bosé deti môžu zlepšovať jemnú kontrolu motorického svalu a naučiť sa používať nohy tak, ako sa majú.

5. Zlepšuje sa kinestetické vedomie

Bosá noha môže pomôcť zlepšiť kinestetické vedomie. Je to znalosť toho, kde je naše telo v priestore a ako sa pohybujeme. To je tiež známe ako svalová pamäť.

Keď sú naše nohy v priamom kontakte so zemou, je pre deti oveľa ľahšie rozvíjať svoj kinestetický zmysel. Zvýšené kinestetické vedomie môže viesť k zlepšeniu telesného uvedomenia a pomôcť deťom naučiť sa bezpečne navigovať v priestore okolo nich.

Kinestetické vedomie, propriocepcia a ďalšie senzorické systémy tela spolupracujú, aby nám pomohli správne sa pohybovať zvnútra a zvonku tela. Chôdza naboso môže pomôcť týmto dôležitým systémom v tele správne sa rozvíjať.

6. Môže sa zlepšiť propriocepcia

Propriocepcia (ext. zdroj propriocepcia) je zmysel relatívnej polohy častí tela vo vzťahu k iným častiam tela a poskytuje nám informácie o našich pocitoch v kĺboch a svaloch. Inými slovami, týka sa to vnútorných správ z tela, ktoré nám hovoria, kde je jedna noha vo vzťahu k druhej, alebo kde sú nohy vo vzťahu k hlave. Keď deti môžu chodiť a hrať sa naboso, môžu zlepšiť svoj proprioceptívny zmysel.

7. Môže to pomôcť správnemu vývoju mozgu a senzorických systémov 

Chôdza naboso môže pomôcť rozvoju mozgu, keď sa deti učia vyvážiť a rozvíjať všetky ostatné zmyslové systémy v tele. Keď obúvame topánky na nohy našich detí, znížime množstvo a kvalitu senzorických informácií, ktoré dieťa dostáva o svojom prostredí a tele.

Pocit zeme pod nohami umožňuje deťom rozvíjať svoje somatosenzorické, proprioceptívne a vestibulárne senzorické systémy spôsobom, ktorý nie je pri obuvi možný.

Náš zmyslový systém nám pomáha vnímať naše telo vo vonkajšom svete zrakom, dotykom, chuťou, zápachom a zvukom; zatiaľ čo náš proprioceptívny zmysel nám pomáha rozvíjať vzťah k nášmu vlastnému telu a kinestetické vedomie nám hovorí, kde je naše telo v  priestore. Všetky tieto tri systémy v tele majú úžitok z chôdze naboso a spolupracujú na zlepšení celkového zdravia mozgu a tela.

8. Bosá noha môže stimulovať reflexné body na spodnej časti chodidiel

Keď môžu deti chodiť bez obuvi, reflexné body na spodnej časti chodidiel môžu stimulovať všetky hlavné orgány v tele. To je dobré pre zdravý vývoj celého tela. 

9. Spojenie s prírodou

Keď sa bosé nohy dotknú zeme, prídu do styku s negatívnymi iónmi, čo môže mať protizápalový účinok na organizmus.

10. Bezpečnosť

Možno sa pýtate: „Je to bezpečné? Ale čo sklo, včely, psie výkaly a ďalšie riziká?“ Ak budete chodiť naboso von, môžu sa deti učiť, ako byť v bezpečí, pretože budú mať väčšiu kontrolu pri šplhaní, behu, hraní na ihrisku atď. Ich chodidlá budú v priamom kontakte s akýmkoľvek povrchom, na ktorom sú. Deti sa tak stanú vnímavejšie a viac si budú všímať, po čom kráčajú.

Budú musieť hľadať sklo a iné nebezpečenstvá. Ak máte obavy, umožnite im, aby chodili aspoň chvíľu naboso na miestach, ktoré považujete za bezpečné. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: