Ako ošetrovať pokožku dojčiat

MUDr. Viera Polláková | 29. Dec 2010

Detská pokožka sa líši od pokožky dospelých. Koža novorodencov a dojčiat je tenšia, priepustnejšia pre vodu a iné látky, s ktorými pokožka dieťaťa prichádza do styku.

Detská pokožka sa líši od pokožky dospelých. Koža novorodencov a dojčiat je tenšia, priepustnejšia pre vodu a iné látky, s ktorými pokožka dieťaťa prichádza do styku. Preto je dôležité starať sa o kožu už od novorodeneckého veku.

Dieťa denne kúpeme, pričom nezabúdame na výber vhodného mydla a kozmetiky. Používame vždy detské mydlo s lanolínom. Novorodenec potrebuje kúpeľ pre pocit osvieženia, preto ho nemydlíme od hlavy po päty. Dbáme na dôkladné umytie zadočka, kde sa do kože dostávajú látky obsiahnuté v moči a stolici a poškodzujú ju. Dôkladne umývame aj všetky zhyby, a to miesta pod pazuchami, krk, a nesmieme zabúdať aj na partie za uškami, ktoré po umytí aj dôkladne vysušíme. Peny do kúpeľa nepoužívame, zbytočne vysušujú pokožku a často sú príčinou alergií u detí. To platí aj pre olejovanie detí po kúpeli. U detí so suchšou pokožkou sú vhodné na premastenie kože oleje do kúpeľa, ale len osvedčených značiek, bez parfémov, ktoré neobsahujú minerálne oleje, ale sú vyrobené na prírodnej báze. O vhodnej kozmetike sa poraďte so svojím pediatrom, ktorý vám na základe svojich dlhoročných skúseností najlepšie poradí.

Ošetrenie po kúpeli
Po kúpeli dieťa zľahka osušíme. Používame vhodnú mäkkú osušku, do ktorej dieťa len jemne zabalíme. Zdravú detskú pokožku nie je potrebné krémovať ani olejovať. V prípade, že vaše dieťatko má suchšiu pokožku, premastíme ju špeciálnymi detskými krémami vyrobenými na báze tuku a vody. Pri výbere vhodnej kozmetiky sa zamerajte na ponuku prípravkov, ktoré sú dostať v lekárni. Vo všeobecnosti sa však riadime pravidlom menej môže byť viac.

Ošetrenie zadočka
Veľmi dobrým pomocníkom na ošetrovanie pokakaných zadočkov sú vlhké obrúsky a penové spreje. Mamičky by ich mali mať pri sebe, keď idú so svojím dieťatkom mimo domova, na prechádzku, k lekárovi a pod. Vtedy majú tieto pomôcky svoje opodstatnenie. Doma však platí, že pokakané dieťa má byť riadne umyté pod tečúcou vodou, čím sa predíde vzniku tzv. plienkovej dermatitídy, čiže zapareným zadočkom. Pri utieraní pokakaného zadočka plienkou dochádza k vmasírovaniu čiastočiek stolice do pokožky a tá následne na to reaguje zápalom. K zapareným zadočkom dochádza aj vtedy, keď sa nemenia často plienky. Dôležitý je výber kvalitných plienok s vysokou absorpčnou schopnosťou. Ak aj napriek tomu dôjde k zapareniu zadočka, ošetrujeme ho častejším umývaním pod tečúcou vodou, po čom ho osušíme a ošetríme krémom, najlepšie s obsahom rybieho tuku a pantenolu.

Ako dieťa správne obliekať
Ďalší najčastejší problém s pokožkou u novorodencov býva pri jeho prehriatí. Keďže novorodenec nemá dobre vyvinutú termoreguláciu, ľahko dôjde k jeho prehriatiu. Dieťa naberie teplotu prostredia. Na to treba dbať pri jeho obliekaní, a preto novorodenca zbytočne teplo neobliekame. Aby sa mamičky mohli približne orientovať, ako dieťa treba obliecť, môžu sa riadiť jednoduchým pravidlom: ak má matka oblečené krátke rukávy, dieťa má mať dlhé, ak má matka dlhé rukávy, dieťaťu treba obliecť dvoje dlhé rukávy, vždy o jednu vrstvu viac, ako má dospelý. To neplatí pre novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou, ktoré obliekame o niečo teplejšie, aby sa nepodchladili.

Pri prehriatí býva dieťa často mrzuté, plače zdanlivo bez príčiny a ak je dlhšie v prekúrenej miestnosti a naobliekané, môže mu stúpnuť teplota. Vtedy treba miestnosť vyvetrať a dať bábätku napiť, čím dôjde opäť k poklesu teploty. Pri nadmernom obliekaní dieťaťa a následnom spotení sa na koži vytvárajú drobné červené potničky, ktoré mávajú deti často na tvári, krku a hrudníku. Treba im predísť primeraným obliekaním. Detské oblečenie kupujeme zásadne z čistej bavlny, najlepšie bielej farby, nikdy nie tmavej farby, ktorá zle vplýva na pokožku. Oblečenie vyberáme v špecializovaných predajniach, a nie na trhoch, kde je často predávané oblečenie farbené alebo bielené lacnými škodlivými farbami. Pri kúpe zimného oblečenia sa treba vyhýbať bundám s lemom z umelých kožušín na kapucniach a rukávoch, ktoré často spôsobujú na lícach a zápästiach ekzémy. Deti s citlivou pokožkou neobliekame do pletených čiapok a svetrov. Pletenému oblečeniu, príp. oblečeniu z vlny, by sa mali vyhýbať aj matky pri pestovaní svojich detí.

Pri zimných prechádzkach je nutné ošetriť dieťaťu odkyté miesta na pokožke – líčka a nos, aby nedošlo k vzniku omrzlín. V lete naopak chránime pokožku pred slnečným žiarením opaľovacími krémami s vyšším faktorom (jeho hodnotu zvolíme podľa typu pokožky). Aby nedošlo k spáleniu pokožky, deti nevystavujeme slnečnému žiareniu v čase obeda. Opaľovacie krémy je nutné použiť aj v zime, keď sa s deťmi vyberieme na lyžovačku. 

Pracie prostriedky a detská pokožka
Na pokožku vplýva nielen materiál, z ktorého je vyrobené oblečenie, ale aj pracie prostriedky a aviváž, ktoré používame pri praní. Používame zásadne len tie pracie prostriedky, ktoré sú určené pre citlivú kožu detí. Ak nakupujete oblečenie z čistej bavlny, aviváž nie je vôbec potrebná, pretože často spôsobuje alergie. Vhodné je do posledného plákania pridať niekoľko lyžíc octu.

Alergie a výživa
Na pokožku dieťaťa vplývajú aj iné faktory, medzi ne patrí i výživa. Od roku 1989 stúpa počet alergikov, aj vplyvom alergénov, ktoré sa dostali k nám s novými potravinami. Preto treba dbať aj na správnu výživu. Zdravšie je jabĺčko z babkinej záhrady, z ktorého sa sem-tam na vás usmeje červík, než krásne jabĺčko z dovozu. A aby sme nezabudli na to najdôležitejšie: deti vyrastajúce v pokojnom bezstresovom prostredí bývajú najmenej choré. Neprimerané nároky na dieťa doma či v kolektíve narušujú ich psychiku, čo sa prejavuje aj porušením ich imunitného systému. Veď všetky ochorenia sa začínajú vždy v hlave.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: