5 hier pre zvedavé hlavičky: Zabavte a rozvíjajte svoje batoľa
Hľadáte inšpirácie, ako zabaviť dieťa a zároveň podporiť jeho rozvoj? Tieto hry sú jednoduché, nepotrebujete na ne špeciálne pomôcky a zvládnete ich pripraviť aj bez dlhého plánovania.
5 hier pre zvedavé hlavičky
1. Lov na poklady v senzorickej krabici
Stačí väčšia nádoba a niečo, čím ju naplníte – môže to byť piesok, ryža alebo pokojne aj suché fazule (hlavne niečo bezpečné). Potom do toho skryte rôzne malé predmety – kúsky látky, malý gumený dinosaurus, kamienky či čokoľvek, čo dieťaťu môže prísť zaujímavé. Nech si dieťa „kope“ rukami a objavuje, čo je vnútri.
Čo to dieťa naučí: Objavovanie textúr a tvarov pomáha deťom spoznávať svet a podporuje jemnú motoriku. Hmatová hra ich upokojí, stimulácia rôznych zmyslov podporí sústredenie a vnímanie. Malí objavitelia si tak trénujú ruky aj mozog, a vy si môžete dopriať krátku pauzu, kým lovia ďalší „poklad.“
2. Tancovanie pred zrkadlom
Pustite obľúbenú hudbu a roztočte to spoločne pred zrkadlom. Dieťa bude nadšené, keď uvidí svoje odrazy a zistíte, že sledovanie samého seba pri pohybe je nielen fascinujúce, ale aj nesmierne zábavné.
Čo to dieťa naučí: Tancovaním pred zrkadlom sa deti učia rozpoznávať svoje telo a pohyby, čo je prvý krok k budovaniu ich sebadôvery. Okrem toho to podporuje koordináciu a schopnosť kontrolovať pohyby. A ako bonus? Zaručene si pri tancovaní obaja vyčarujete úsmevy, a je to skvelý spôsob, ako dieťa unaviť na poobedný spánok!
3. Prekážková dráha zo stoličiek a vankúšov
Použite to, čo máte doma – stoličky, vankúše, knihy, deky – a vytvorte malú prekážkovú dráhu. Vaše dieťa sa tak môže plaziť, podliezať, obchádzať a možno aj trochu padať (samozrejme, bezpečne!).
Čo to dieťa naučí: Tieto pohybové hry sú výborné pre rozvoj hrubej motoriky, koordinácie a orientácie v priestore. Deti si takto precvičia rovnováhu a vnímanie priestoru, a popritom si vybijú aj energiu. Navyše, prekážková dráha je jednoduchý spôsob, ako im dopriať pocit, že zvládli niečo „veľké.“ A keď si dráhu postavíte spolu, môžete ju zakaždým obmieňať a pridať nové výzvy.
Rozvíjame bábätko: Hry pre deti od 0 do 3 mesiacov
4. Čítanie s hraním rolí
Vyberte obľúbenú detskú knižku, prečítajte ju a potom spolu zahrajte príbeh. Dieťa môže byť hlavnou postavou, a vy sa pridáte ako vedľajšie postavy, zvieratká či rôzne „prekvapenia.“
Čo to dieťa naučí: Tým, že sa stane hrdinom príbehu, sa dieťa učí rozlišovať rôzne situácie, emócie a reakcie. Tento typ hry podporuje jazykové schopnosti, rozširuje slovnú zásobu a deti prirodzene zapája do dialógov. Navyše im pomáha pochopiť, ako príbeh plynie, a rozvíja ich predstavivosť. Je to skvelý spôsob, ako ich nenápadne naučiť nové slová a situácie, a zároveň strávite príjemný čas v ich svete fantázie.
5. Malý objaviteľ na prechádzke
Vyrazte na prechádzku do parku, lesa alebo aj len na záhradu. Zbierajte listy, kamienky, kvety či iné drobnosti, všímajte si rôzne farby, textúry a zvuky.
Čo to dieťa naučí: Objavovanie prírody je ideálny spôsob, ako prebudiť v deťoch zvedavosť a naučiť ich základný vzťah k svetu okolo nich. Každý kamienok, ktorý dieťa zodvihne, je pre neho niečo nové a fascinujúce. Tieto prechádzky im pomáhajú vnímať detaily, spájať si veci s ich prostredím a učiť sa základy toho, ako funguje príroda. A priznajme si, pobyt na čerstvom vzduchu prospeje aj vám!
Rozvoj reči: HRY, ktoré pomôžu dieťaťu so správnou výslovnosťou
Nemusíte kupovať drahé hračky, aby sa dieťa zabavilo a rozvíjalo. Tieto hry obohacujú, podporujú prirodzenú zvedavosť a rozvoj dieťaťa.