Rozvíjame bábätko: Hry pre deti od 0 do 3 mesiacov
foto: istockphoto.com
Výskumy ukazujú, že čím viac rodič pestuje dieťa v náručí, túli sa k nemu alebo ho drží, tým bude dieťa istejšie a nezávislejšie, keď bude staršie. Preto nepočúvajte rady okolia, že tým svoje dieťa rozmaznávate. Mojkajte ho, hladkajte, bozkávajte a držte v náručí, koľko len chcete. Aj kolísanie je pre deti určitý spôsob hry.
Hry pre deti od 0 do 3 mesiacov
- Hojdajte sa zo strany na stranu a hovorte slová „hojda, hojda, ľúbim ťa“. Pri slove „ťa“ pobozkajte dieťaťu určitú časť tela. Táto hra vytvára citové väzby medzi vami a dieťaťom.
- Novorodenci majú prirodzenú reakciu na hudbu. Už v maternici si totiž zvykali na rytmus, zvuky a pohyby. Skúste svojmu drobcovi pustiť niečo na upokojenie, možno budete prekvapení.
- Bábätká reagujú na rozprávanie. Vhodné je posadiť hlas vyššie. Ak hovoríte na dieťa tenkým hlasom, podnecujete ho k odpovedi a tým rozvíjate jeho rečové schopnosti.
- Vizuálne schopnosti pomáhate rozvíjať rôznymi grimasami. Držte bábätko oproti sebe, a keď na vás zaostrí, pomaly vyplazte jazyk. Opakujte to každých 20 sekúnd. Po chvíli zbadáte, že drobček na vás vyplazuje jazyk alebo sa o to pokúša.
- Keď dieťatko leží na chrbátiku, ukážte mu hračku a pohybujte s ňou zo strany na stranu. Túto hru hrajte často, pretože napomáha rastu kapacity mozgu.
- „Varila myšička kašičku“ poznajú hádam všetci. Položte si bábätko do lona a jemne mu vystierajte pršteky na rukách a pritom mu hovorte: Varila myšička kašičku na zelenom randlíčku. Tomu dala na mištičku, tomu dala na varešku, tomu dala na lyžičku, tomu zasa na vidličku. Poslednému nič nedala, do komôrky ho poslala. Pri poslednom pršteku dieťa pošteklite.
- Kombinácia zraku a sluchu podporuje u dieťaťa tvorbu nervových spojení. Držte pred dieťaťom hrkálku a jemne ňou potraste. Pri hrkaní spievajte nejakú jednoduchú pesničku.
- Dieťatku vkladajte do rúk svoje prsty, ale aj iné predmety ako hrkálku, papier… Vkladajte ich striedavo do pravej aj ľavej ruky. Myslite na to, že s bábätkom cvičíte uchopenie a púšťanie predmetu, nie dlhodobé držanie. Táto hra posilňuje ruky a prsty dieťaťa a zároveň rozvíja schopnosti pri uchopovaní a ťahaní.
- Dajte dieťaťu možnosť, aby rozpoznalo rôzne vône. Pri prechádzke mu dajte privoňať ku kvetom alebo k čerstvo rozkrojenému pomaranču. Ak budete dieťa vystavovať rôznym zmyslovým vnemom, rozšírite jeho zmyslovú skúsenosť.
- Pasenie koníkov by nemalo chýbať. Vďaka pravidelnému nácviku tejto polohy dieťa posilňuje chrbtové svaly od šije po bedrá. Dobre posilnené chrbtové svaly sú základom pre správne vzpriamovanie dieťaťa. Podporuje to celkovú zdatnosť a silu chrbtových svalov, tiež rozumový vývoj, orientačné schopnosti, rovnováhu a koordináciu pohybov. Aj keď sa niektorým deťom v tejto polohe príliš nepáči, je dôležité, aby v nej strávili istý čas bdelého stavu.
Prečítajte si tiež:
Hráme sa a rozvíjame mozog svojho dieťaťa
Poloha na brušku
Dávajte dieťatko pásť koníčky na tvrdú podložku, ideálne na zem. Ak mu táto poloha nevyhovuje, skúste ho položiť na bruško na svoju hruď. Skúste dieťa zaujať napríklad farebnou loptičkou, ktorú budete kotúľať vo výške jeho očí.