Spánková poradkyňa odporúča: Starší syn chce opäť moje mliečko

Redakcia | 9. marec 2023
Starší syn chce opäť moje mliečko

Stáva sa, že staršie dieťa žiarli na bábätko, keď ho mama dojčí a tiež sa dožaduje mliečka. Čo s tým?

Vaša otázka:

Narodilo sa nám druhé dieťa, ktoré dojčím, načo starší syn (2 roky) trochu žiarli. Máte nejaké rady, ako to zmierniť? Niekedy chce, aby som začala zasa dojčiť aj jeho. Ďakujem za pomoc.

Dojčenie bábätka a žiarlivosť staršieho súrodenca - opäť začať dojčiť?

Na otázku odpovedá poradkyňa Dott. ssa Zuzana Guzmická (Lepší spánok bábätiek)

 Lepší spánok bábätiek

Príchod súrodenca je pre staršie dieťatko veľká zmena. Často sa zhorší detičkám správanie, pretože sa zo všetkých síl snažia získať pozornosť, ktorú mávali pred príchodom bábätka. Láska sa síce násobí, pozornosť však musí maminka medzi deti deliť. Deti v snahe o získanie pozornosti často „bábätkovatejú“, čo znamená, že chcú robiť to isté, čo robí malý súrodenec. 

Je v poriadku, ak sa budete so synčekom rozprávať a vysvetlíte mu, že on už mliečko, keď bol malinký, pil a teraz ho bude piť bábätko. Je tiež v poriadku ponúknuť mu objatia a zároveň nastaviť hranicu a pravidlo, že mliečko z prsníka už piť nebude. Som si istá, že po krátkom čase, keď budete trpezlivá a konzistentná, tak si synček zvykne a mliečko už od vás vo forme dojčenia pýtať nebude. Držím palce v tomto ďalšom krásnom, ale aj náročnom období vášho rodinného života. 

 Lepší spánok bábätiek

Riešite aj vy žiarlivosť staršieho dieťaťa na nového člena rodiny? Výborné tipy a odporúčania ponúka aj detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková v sérii videí s témou súrodenci. Inšpirujte sa TU.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: