Ako dlho baliť dieťa do zavinovačky?

Ako dlho baliť dieťa do zavinovačky?
27.10.2018 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Je vhodné, aby 6 mesačné bábätko spalo v perinke (zavinovačke), ak inak nezaspí?

Vaša otázka:

Dcérku stále balím do perinky, pretože ju rušia vlastné pohyby. Keď večer zaspí, rozviažem ju, no keď sa s plačom prebudí, vstanem, zaviažem ju a kolotoč zavinovania a rozbaľovania absolvujeme znova. Bez toho, aby som ju pred spánkom nezaviazala do perinky, nezaspí. Od troch mesiacov sa ju pokúšam do perinky nebaliť, teraz má 6 mesiacov, ale bez plaču to nejde, nakoniec ustúpim a do perinky ju napokon zabalím. Je to tak v poriadku?  

Dlhodobé balenie do zavinovačky nie je fyziologické

Na vašu otázku odpovedá prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.: Asi nie je dobré, že „vždy ustúpite“. Deti si od narodenia vytvárajú komplex reakcií a návykov na pre nich nové situácie – snažia sa „zžiť“ s okolitým svetom, do ktorého sa narodili.

Všetko, s čím sa stretnú, je pre ne nové a súčasne prirodzené. Ak sa hneď po narodení ocitnú „v balíku“ zavinovačky a vankúša, prispôsobia sa tejto situácii. Ak budú od narodenia v dupačkách, či nedajbože – takmer holé, budú to považovať tiež za normálne.

No a každá zmena je pre deti novou „skúsenosťou“ a musia sa na ňu adaptovať. Vaša dcérka si evidentne zvykla na perinku, ktorá ju „znehybní“ a je istým signálom, že treba spať. Nie je na tom nič čudné, pretože nemožnosť pohybu uspáva aj dospelých.

Skúste si po obede len tak ľahnúť, nečítať, nepozerať telku. Za chvíľku spíte. Súčasný trend je dať deťom od útleho veku možnosť voľného pohybu. Možnosť rozvíjať prirodzenou cestou vlastnú motoriku, ktorá následne pozitívne ovplyvňuje aj psychický vývoj.

Novorodenec a zavinovačka

Nepokojného novorodenca môžete zabaliť do zavinovačky, bude tam mať pocit bezpečia, a nebudú ho rušiť pohyby rúk a nôh. Ale koniec 3. mesiaca je najvyšší čas, aby ste so zavinovaním prestali.

Spiace polročné dieťa – paralyzované v zavinovačke – je síce pohodlná situácia, ale nie je fyziologická. A ak si spočiatku vaša dcérka nevie na pocit „slobody pohybu“ zvyknúť, je to normálne. Dajte jej možnosť si – trebárs spočiatku aj cez plač – na tento nový poznatok zvyknúť.