Najlepšia pomôcka na utíšenie bábätka
Je nesmierne vzácna a drahá.
Ťažko sa nahrádza niečím iným. Sú to mamy samotné. Ich náručie a prsia. A ich pokojná myseľ! Možno ste už počuli aj radu, ako sa postarať o dieťatko: Deväť mesiacov v brušku, deväť na brušku. Áno, náruč mamy je vždy liečivá. Známa vôňa, tlkot srdca, bezpečie, istota, láska. Pri vzájomnom dotyku sa uvoľňuje obom oxytocín, hormón lásky, pohody a spolu s ním endorfíny – hormóny šťastia. Ak ich bude dostatok, nie je dôvod plakať. Naopak. Samozrejme, i otecko vie svojho potomka upokojiť. Už len ten prsník chýba...
Po čom (ne)túžia bábätká
Liečivá náruč mamy
Takže úplne prvé a najdôležitejšie je zobrať dieťa do náručia. V ideálnom prípade má byť osoba, ktorá drobčeka berie na ruky (mamka či ocko) pokojná. Dieťatko, samozrejme, vycíti nervozitu. A viem, je ťažké byť pokojný, keď plače už pekných pár minút a nám trhá srdce i uši. Pokúste sa o to – dajte si zopár hlbokých nádychov a výdychov. Dôležité je i to, ako pevne bábätko držíme. Nebojte sa, deti nie sú z porcelánu. Majú radšej pevný dotyk ako neisté, jemné držanie. Potrebujú mať pocit bezpečia, uvoľniť vlastné svaly. Keď ho idete dvihnúť, nerobte prudký pohyb, vložte ruky pod bábätko a pár sekúnd počkajte, aby si zvyklo na nový pocit, na ruky, až potom ho dvihnite. Vždy používajte celé dlane, nielen končeky prstov.
Tiež si všimnite, v akej polohe ho držíte. V tejto dobe existuje množstvo programov a školení o manipulácii s bábätkom. Vo väčšine prípadov sa dozviete, že deti milujú polohu, ako by boli ešte v brušku. „Zbaľte“ ho do klbka.
TIP: Pomáha napríklad, ak sú nožičky ohnuté, kolienka vyššie ako zadoček. Ručičky by ste mali pevne pridržať pri telíčku. Ak sa cítite neisto, môžete dieťa pred tým zabaliť do deky, veľkej plienky alebo osušky.
Drobci sa často budia na tzv. Moorov reflex
Rozhodia ručičkami aj nožičkami a prebudia sa na to. Tento reflex je prítomný aj počas bdenia a môže spôsobiť nepokoj či plač. Deti ním zareagujú na rôzne stimuly. Hlasný zvuk, nečakaný dotyk, alebo aj príliš rýchle zdvihnutie. No a keď už máte novorodeniatko bezpečne v rukách, môžete pridať ďalšie upokojujúce činnosti. Hojdanie – z mojich skúseností je lepšie zhora nadol ako zboka na bok, plynulým, pomalým pohybom. Pomáha i potľapkávanie po zadočku alebo chrbátiku. Jemné a pravidelné. Známou fintou na uspávanie je hladkanie obočia od koreňa nosa smerom vonku. Pri veľmi nepokojnom bábätku často zaberie aj hladkanie chrbátika, zhora dole.
A aby som nezabudla, detičky veľmi pozitívne reagujú i na tanec. Samozrejme, nie pohľadom z postieľky na zvŕtajúcich sa rodičov, ale na pocit svojho telíčka spätého s rodičovským v ladnom pohybe.
NOSIŤ či nenosiť? Je to pre bábätko bezpečné?
Nosenie a láska bábätko upokoja
Vynikajúcou pomôckou, na ktorú nedám dopustiť, je šatka na nosenie. Dobre uviazané dieťa v nej obvykle spokojne trávi čas bez plaču alebo spí. Má nablízku zabezpečené všetko, čo potrebuje, vôňu a telo mamky, jej hlas, mliečko.