Monitor dychu: Na čo si pri výbere dávať pozor?

Veronika Kmetóny Gazdová | 22. marec 2022
Monitor dychu

Monitory dychu sú spánkovými anjelmi strážnymi. A nie je to žiadne klišé či marketingový ťah. Rodičia, ktorí vďaka signálu monitora dychu včas zareagovali, keď ich dieťatko prestalo dýchať, dnes vďačia tomuto pomocníkovi za jeho život. Kým spíme, bdie za nás a dáva pozor na každý nádych bábätka, čím znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa.

Rizikový prvý rok

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (z angl. Sudden Infant Death Syndrome – skratka SIDS), sa v minulosti popisoval ako „smrť v postieľke“. Je príčinou úmrtia jedného až dvoch dojčiat z 1 000 živonarodených detí do jedného roka. Prichádza neohlásene, pri plnom zdraví dieťatka, bez akýchkoľvek príznakov. Príčina nie je jasná, existuje však niekoľko rizikových faktorov ako fajčenie matky, komplikácie počas tehotenstva či po pôrode, viacerčatá a vysoko rizikové sú aj predčasne narodené deti. 

Pozor si treba dávať aj na prehriatie bábätka alebo rôzne prikrývky, hračky či predmety v postieľke blízko jeho tváre. Rovnako tak netreba podceňovať choroby, najmä dýchacích ciest i každé oslabenie detského organizmu.

PREVENCIA v podobe monitorov

Vo všeobecnosti je monitor dychu veľmi spoľahlivý elektronický prístroj, ktorý sleduje dychovú aktivitu bábätka a kontroluje frekvenciu dýchania. Zväčša má podobu doskovej tenkej podložky, ktorá sa vkladá pod matrac do postieľky a káblom či bezdrôtovo je spojená s monitorom – senzorickou riadiacou jednotkou, ktorá na postieľke signalizuje dýchanie dieťaťa.

Pri výbere monitora dychu je nutné riadiť sa odporúčaním výrobcov a inštalovať monitor pod matrac, ktorý vďaka svojmu zloženiu a šírke dokáže dostatočne snímať dychovú činnosť bábätka. Monitory dychu sú súčasťou nielen domácností s malými deťmi, ale aj nemocničných oddelení, na ktorých je monitorovanie dychu bábätiek nevyhnutnosťou. 

monitor dychu

Do 20 sekúnd

V prípade podozrenia, že dieťatko prestalo dýchať, monitor spravidla do 20 sekúnd spúšťa poplach, ktorého cieľom je privolanie rodiča. Obvykle dieťatko preberie manipulácia s ním, v prípade, že nedýcha ani po nadvihnutí, rodič postupuje podľa usmernení – začína s resuscitáciou a volá rýchlu zdravotnú pomoc 112. 

Rozmanitosť trhu dnes ponúka viacero modelov a možností napájania, funkcií, ale aj podôb monitorov dychu. Základné modely signalizujú dýchaciu činnosť dieťatka farebnou kontrolkou, ktorá sa v prípade poplachu mení a monitor vydáva signál na privolanie rodiča. Pri „zabudnutí“ dieťatka nadýchnuť sa zväčša na túto zvukovú (pri niektorých modeloch aj vibračnú) signalizáciu zareaguje a samo sa voľne nadýchne, čo monitor vráti do režimu kontroly a snímania jeho dychovej činnosti.

Ponuka monitorov zahŕňa aj modely, ktoré okrem činnosti dýchania vedia signalizovať aj srdcovú aktivitu či frekvenciu dýchania na číselnej škále. V prípade, že dieťatko prestáva dýchať, resp. jeho dýchanie sa mení na plytké, čísla na monitore začnú klesať, čo rodiča upozorňuje ešte pred zástavou dýchania a vydania signálu „poplach“, že s dýchaním dieťaťa sa niečo deje, čo mu dáva náskok na danú situáciu zareagovať. Vyššie rady monitorov ponúkajú aj záznam a pamäť, rodič si tak dokáže spätne prehrať záznam dýchania svojho bábätka. 

Nočná mora mamičiek: SIDS
Prečítajte si tiež:

Nočná mora mamičiek: SIDS

(Ne)výhody monitora dychu

Rodičia sa v prípade monitorov dychu najviac obávajú tzv. falošných poplachov. Tie nastávajú napr. v situáciách, keď sa dieťatko „odkotúľa“ mimo podložky, ktorá sníma iba určitú plochu v postieľke. Ak ide o akčné bábätko, je dobré zvážiť kúpu monitora s viac ako jednou doskou a tak snímanú plochu rozšíriť. Príčinou falošného poplachu tiež býva aj potreba výmeny batérií. 

Naopak, keďže monitor reaguje aj na ten najjemnejší pohyb, ako je nádych bábätka, pri jeho umiestnení napr. v kočíku, monitor vníma pohybovú činnosť a vykazuje signál normálneho dýchania bábätka aj v prípade, že to tak nie je. 

  • Pri použití tzv. plienkového monitoru, ktorý sa umiestňuje na plienku bábätka blízko pupka, je výhodou jeho použitie kdekoľvek. Okrem zvukového signálu je zväčša vybavený aj vibračnou funkciou, ktorej jemný impulz pri zástave dýchania dieťatko „preberie“. Jeho limitmi sú rovnako pohyby pri kočíkovaní, ale jeho alarm je tiež tlmený oblečením či prikrývkou.
  • Pri kombinovaných monitoroch, ktoré v sebe majú zabudované napr. merač teploty dieťaťa i miestnosti, videokameru, párovanie so smartfónom či nočné videnie ap., je nutné rátať s ich vyššou cenou.

Pri zabezpečovaní monitora dychu však myslite hlavne na fakt, že radšej byť pripravený, ako má byť neskoro. Mnohí rodičia potvrdia, že vo výbave ich bábätka bola táto kúpa jednou z najlepších investícií. Pozor, kúpa monitora dychu však nie je dôvodom na zmiernenie ostražitosti. Tej sa pri deťoch nikdy nezbavíme.

Na Slovensku  sa vo viacerých nemocniciach  a lekárňach dajú monitory dychu, zväčša za malý poplatok, zapožičať. Túto službu ponúkajú aj zdravotné poisťovne.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: