Je zelená stolica skutočne hladová?
Písalo sa to už tisíckrát, no tento mýtus sa stále nedarí vyvrátiť – zelená stolica je vraj dôsledkom slabého mlieka a nedostatočného prospievania dieťaťa. Pozrite sa, ako to v skutočnosti je.
Zelená stolica môže mať tieto príčiny:
- novorodenecká žltačka;
- nadbytok mlieka, mliečnych výrobkov alebo potravín s vysokým obsahom železa
vo výžive matky;
- kŕmenie umelou výživou – tá je obohatená o železo, ktoré spôsobuje zelenú stolicu;
- nesprávna technika dojčenia – pokiaľ striedate oba prsníky počas jedného dojčenia, dieťa vypije viac predného mlieka a mliečneho cukru, ktorý v tele kvasí, práve to býva príčinou zelenej stolice. Dieťa by sa malo vždy kŕmiť iba z jedného prsníka, aby sa okrem predného dostalo aj k zadnému mlieku. Každé z nich má inú funkciu.
Predné mlieko slúži najmä ako tekutina na utíšenie smädu, zadné obsahuje veľa tuku a ide o veľmi hodnotnú potravinu; - ak dlhšie nevymeníte pokakanú plienku, stolica môže trochu zozelenieť.
Prečítajte si tiež:
Keď je kakanie problém
Zelená stolica nie je dôvodom na ukončenie dojčenia
Ani jeho obmedzenie a prechod na umelú výživu. V drvivej väčšine prípadov totiž jej prítomnosť neznamená, že dieťa slabo prospieva a je hladné, ale má inú príčinu.
Ako vyzerá stolica dieťaťa, ktoré veľmi slabo prospieva?
Hovoríme o extrémnych a výnimočných prípadoch, keď dieťa veľmi málo priberá na hmotnosti, najčastejšie pre nejaký zdravotný problém alebo nedokáže o kŕmenie požiadať.
V tomto prípade je stolice málo, vyzerá mastná, je riedka, tmavohnedej farby (niekedy aj zelenej). Nápadné je najmä veľké množstvo hlienu. V niektorých prípadoch môže stolica chýbať úplne. Pokiaľ máte podozrenie, že dieťa slabo prospieva, určite vyhľadajte lekára, ktorý bude pátrať po možných príčinách.